top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 17 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Europos Sąjunga pagaliau susitarė dėl devintojo sankcijų Rusijai paketo, kurį prieš tai vetavo Lenkija ir Baltijos šalys dėl nuolaidų kai kuriems Rusijos oligarchams. "Palankiai vertinu susitarimus dėl devintojo sankcijų Rusijai paketo. Daugiausia dėmesio skiriama technologijoms, finansams ir žiniasklaidai, kad Rusijos ekonomika ir karinė mašina dar labiau išjudėtų iš vėžių", - sakoma pareiškime.
Į naująjį paketą įtrauktos sankcijos beveik 200 asmenų ir organizacijų, dalyvaujančių išpuoliuose prieš civilius gyventojus ir vaikų grobime. Europos Komisijos vadovo pirmasis pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė, kad apribojimai taikomi 168 organizacijoms, susijusioms su Rusijos gynybos pramonės kompleksu. Dabar iš viso sankcijos taikomos 410 organizacijų.
Putinui burna dirbantis D. Peskovas išsyk pranešė, kad Kremlius išnagrinės naujausią Europos Sąjungos sankcijų Rusijai paketą ir tada parengs savo atsaką.
Greičiausiai, kaip ir iki šiol, atsakas bus smūgiai raketomis į vaikų darželius ir kitą civilinę infrastruktūrą Ukrainoje.
JAV Senatas patvirtino rekordinį 2023 m. gynybos biudžetą. Jį sudaro 858 mlrd. dolerių, už biudžetą balsavo 83 senatoriai, prieš - 11. Į biudžetą įtraukti šie išlaidų punktai: 317,3 mlrd. dolerių operacijoms ir priežiūrai (įskaitant apyvartinį kapitalą); 174,5 mlrd. dolerių kariniam personalui; 161,3 mlrd. dolerių kariniams pirkimams; 138,6 mlrd. dolerių moksliniams tyrimams ir plėtrai; 30,5 mlrd. dolerių branduolinės energetikos veiklai; 16,5 mlrd. dolerių karinėms statyboms ir šeimos būstams.
Taip pat gynybos biudžeto projekte numatyta 6 mlrd. dolerių, skirtų Rusijai sulaikyti Europoje, ir papildoma 800 mln. dolerių pagalba Ukrainai. JAV karinio bendradarbiavimo su Rusija draudimas bus tęsiamas penkerius metus. Dabar dokumentą turi pasirašyti JAV prezidentas Joe Bidenas.
6 mlrd. dolerių Rusijai sulaikyti Europoje. Kitaip sakant, rytų frontui, Baltijos šalims ir Lenkijai. Labai, labai gerai.
Rusijos Dūma pirmuoju svarstymu priėmė įstatymo projektą, pagal kurį nusikaltimai, įvykdyti Ukrainos okupuotose teritorijose, būtų dekriminalizuoti, jei jie buvo įvykdyti "ginant Rusijos interesus".
Manome, kad teroristinė valstybė neabejotinai priims šį įstatymą, kuriuo valstybės lygiu okupantams Ukrainoje bus leidžiama marodieriauti, žudyti, prievartauti ir vykdyti kitus karo nusikaltimus vardan Rusijos. Įdomu, ar tai turės įtakos vakarų šalių pareigūnams, kurie ir toliau spaus rankas teroristų valstybės „diplomatams“ kokiame nors eiliniame JT Saugumo tarybos posėdyje?
Gruodžio 19 d., pirmadienį, Rusijos vladyka ir pasaulio teroristas Nr. 1 Vladimiras Putinas su gausia vyriausybine delegacija lankysis Baltarusijos sostinėje Minske. Vizito metu planuojamas susitikimas su kišeniniu diktatoriumi Lukašenka. Oficialiai Kremlius praneša, kad pagrindinis vizito tikslas - aptarti "anksčiau priimtų aljanso programų įgyvendinimo procesą.“
Mes manome, kad Rusijos caras su apsišaukėliu Baltarusijos prezidentu svarstys galimus Baltarusijos fronto atidarymo variantus. Deja, bet vis daugėja požymių, kad Kremlius praranda kantrybę, o Minskas vis mažiau turi galimybių laviruoti. Ir nors turima informacija leidžia teigti, kad didžioji dalis Baltarusijos kariuomenės yra nepasirengusi karui, yra nemotyvuota ir netgi gali atsukti ginklus prieš režimą, specnazo ir kiti „elitiniai“ daliniai, kartu su driskiais iš Rusijos gali pradėti puolimo manevrą bent jau tam, kad sumažintų spaudimą ordai Ukrainos rytuose.
Europos Sąjungos valstybės turėtų bendrai pirkti ginklų, kad papildytų išsekusias atsargas dėl jų tiekimo Ukrainai, pareiškė bloko gynybos agentūra, perspėdama, kad Jungtinės Valstijos ne visada gali būti pajėgios apsaugoti Europą nuo grėsmių.
"Rusijos agresyvus karas prieš Ukrainą rodo mūsų pajėgumų trūkumus", - sakė Europos gynybos agentūros, ES institucijos, padedančios bloko šalių vyriausybėms plėtoti savo karinius pajėgumus, vadovas Jiri Sedivy.
Po ilgo snaudulio pradedama suprasti, kad saugumas ir gynyba yra, visų pirma, kiekvienos valstybės reikalas. Visada smagu žiūrėti, pavyzdžiui, vokiečiams į kišenę, ką įpratę buvo daryti kai kurie mūsų kaimuko švarkai ir antpečiai, bet istorijos pamokos rodo, kad jei nesigini pats, tavęs negina niekas.
Operacinis lygmuo
Penktadienį per naujausias Rusijos raketų atakas prieš ypatingos svarbos infrastruktūrą buvo apgadinti devyni Ukrainos energetikos objektai, per nacionalinę televiziją pranešė energetikos ministras Germanas Galuščenka. "Tai, ką jau matome, yra žala maždaug devyniems elektros energijos gamybos įrenginiams. Dabar vis dar tikriname žalą", - sakė jis.
Per bombardavimą nukentėjo mažiausiai keturi miestai, o centriniame Kryvyj Riho mieste žuvo mažiausiai du žmonės. Vienas žmogus žuvo pietinėje Chersono srityje, kur, pasak regiono valdžios institucijų, nuo apšaudymo, prasidėjusio po raketų smūgių, užsidegė gyvenamasis namas.
Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė 60 iš 76 į kritinę infrastruktūrą paleistų raketų.
Ukrainos geležinkelių operatorius pranešė, kad šalyje be elektros energijos liko kelios traukinių linijos, o Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyrylo Tymošenko sakė, kad visoje šalyje buvo įvesti avariniai elektros energijos tiekimo išjungimai, kad būtų galima atlikti remonto darbus po to, kai keliuose regionuose buvo padaryta žala energetikos objektams.
Tuo tarpu orda tarp vietos gyventojų skleidžia informaciją, kad iki šių metų pabaigos Rusijos kariuomenė paliks Kachovką, todėl okupantams lojaliems vietos gyventojams siūloma persikelti į laikinai okupuotą Ukrainos Krymą. Apie tai, kad Rusija perdislokuoja tam tikrus dalinius ir išveda dalį savo karių iš Kachovkos ir Naujosios Kachovkos Chersono regione į Žemutinio Seriožo gyvenvietės teritoriją, patvirtino ir Ukrainos generalinis štabas.
JAV, atrodo, sutiko nusiųsti vieną raketų "Patriot" bateriją į Ukrainą. Šios sistemos jau seniai yra dislokuotos karštose vietose kaip patikima apsauga nuo raketų. Artimuosiuose Rytuose ir Ramiojo vandenyno regione jos saugo nuo galimų atakų iš Irano, Somalio ir Šiaurės Korėjos.
"Patriot" - tai žemės-oras valdomų raketų sistema, pirmą kartą pradėta naudoti devintajame dešimtmetyje, galinti atakuoti orlaivius, sparnuotąsias raketas ir trumpo nuotolio balistines raketas. Kiekvieną "Patriot" bateriją sudaro sunkvežimiuose sumontuota paleidimo sistema su aštuoniais paleidimo įrenginiais, kuriuose gali būti iki keturių raketų perėmėjų, antžeminis radaras, valdymo stotis ir generatorius. JAV turi 16 "Patriot" batalionų, kiekviename gali būti po keturias baterijas.
„Patriot“ raketos gali numušti taikinius maždaug 70 km atstumu, o vienos raketos kaina įvairiais duomenimis svyruoja nuo milijono iki keturių milijonų JAV dolerių. Dėl šios priežasties, „Patriot“ nėra tinkama priemonė, pavyzdžiui, Irano gamybos dronams kamikadzėms numušti dėl paprastos finansinės priežasties - Shahed kaina nesiekia ir 50 tūkstančių JAV dolerių.
Ir nors ukrainiečiai deda daug vilčių į „Patriot“, viena sistema iš esmės nieko nepakeis dėl dviejų priežasčių - nors jos efektyvumas, t.y. pataikymo į taikinį galimybė siekia 70 procentų, patikimai taškinei apsaugai reikėtų dislokuoti bent dvi tokias sistemas. Kitas dalykas, „Patriot“ yra skirta tam tikrai ribotai, konkrečiai vietai uždengti, vien Vilniaus miestui patikimai apsaugoti reikėtų trijų - keturių „Patriot“ sistemų, kurių vienai aptarnauti reikia iki 90 gerai parengtų profesionalų. Beje, būtent dėl to, JAV iki šiol delsė perduoti „Patriot“ ukrainiečiams, nes savo personalo siųsti nenori, o ukrainiečiai tokio parengto personalo iki šiol neturėjo.
Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė okupantų atakas daugiau kaip dvidešimties gyvenviečių teritorijose. Rusų okupantai pradėjo masinį raketų puolimą ir paleido 98 raketas bei surengė daugiau kaip 65 apšaudymus iš salvinės ugnies artilerijos sistemų.
Zaporižės ir Chersono kryptimis priešas toliau artilerija naikina gyvenviečių palei dešinįjį Dniepro upės krantą civilinę infrastruktūrą. Apšaudytos daugiau kaip 35 gyvenvietės.
Luhansko srityje okupantai toliau daro spaudimą vietos verslininkams ir verčia juos perregistruoti įmones pagal Rusijos Federacijos teisės aktus.
Per praėjusią parą Ukrainos raketinių pajėgų daliniai ir artilerija smogė 5 personalo koncentracijos vietoms, vienai vadavietei ir priešo amunicijos sandėliui.
Užvalgę maistingos košės iš Lietuvos, ukrainiečių gynėjai Golikovos rajone perėmė greitkelio R-66 ruožo kontrolę ir nustūmė ginkluotus marodierius iš Rusijos už Krasnojės upės.
Į rytus nuo Soledaro ukrainiečių pajėgos atsitraukė iš Jakovlevkos, palikdami kelią į miestą atvirą. Rytiniame Bachmuto pakraštyje vyksta nuolatinės kontratakos. Miesto griuvėsius negailestingai pliekia okupantų artilerija.
Foto: Hagos klientai susitiks Minske.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562447 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page