top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 18 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas interviu laikraščiui "Süddeutsche Zeitung" sakė, kad norint nutraukti Rusijos karą Ukrainoje, reikia kalbėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Nepaisant labai viltingų sėkmės perspektyvų, Scholzas nori išlaikyti atvirą bendravimo su Kremliumi kanalą.

"Mūsų tikslas - kad Rusija nutrauktų agresyvų karą, o Ukraina apgintų savo vientisumą", - sakė Olafas ir pridūrė, kad tam "reikės kalbėtis: ar tai bus daroma telefonu, vaizdo ryšiu, ar prie ilgo stalo, dar neaišku". Pasak Vokietijos kanclerio, Rusija turi pripažinti, kad taip toliau tęstis negali. Karas turi būti nutrauktas, o Rusijos kariai išvesti iš Ukrainos. Taip esą bus sudarytos sąlygos abipusiam supratimui.

Nežinia, kas pasikeitė per kelias dienas kanclerio galvoje ar aplinkoje, bet toks pasikeitimas Ukrainai nieko gera nežada. Beje, ne tik Ukrainai - mums taip pat. Tik aklas, kurčias, naivus ir kvailas - kenkiantis sau ir kitiems - gali manyti, kad Rusija savo noru pripažins pralaimėjimą ir išves karius iš okupuotų teritorijų. Susitarimai su bolševikais ir jų palikuonimis, represinėmis struktūromis, režimais, diktatoriais ir teroristais veda tik vienu keliu - dar daugiau kančios, dar daugiau prievartos ir dar daugiau kraujo visame pasaulyje.

Rusijos karo nusikaltimų ir terorizmo ministras Sergejus Šoigu sekmadienį patikrino šalies karius, dalyvaujančius Maskvos "specialiojoje karinėje operacijoje" Ukrainoje, skelbiama ministerijos „Telegram“ paskyroje. Pareiškime nurodyta, kad S. Šoigu kalbėjosi su taip vadinamais kariais "fronto linijoje" ir "vadavietėje".

Pranešimas paskelbtas praėjus dienai po to, kai Rusijos vladyka Putinas surengė susitikimą su šalies aukščiausiosios vadovybės atstovais, įskaitant Šoigu, neva siekdamas sužinoti, kaip, jų nuomone, turėtų būti tęsiama Rusijos karinė kampanija Ukrainoje.

Kartu su pareiškimu paskelbtame trumpame vaizdo įraše matyti, kaip Šoigu skraido kariniu sraigtasparniu, ir pora kadrų iš oro, kuriuose matyti tušti žemės plotai. Iš šio pranešimo negalima nustatyti, kada ir ar iš tiesų įvyko vizitas, ir ar S. Šoigu lankėsi Ukrainoje. Manome, kad tai eilinė dezinformacija, kuriame siekiama parodyti, kad Šoigu yra gyvas, karas vyksta sėkmingai ir ruošiamasi naujai genocido bangai Ukrainoje.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas per 90 kilotonų "Hoegh Esperanza" laivų pakartotinio įdujinimo terminalo atidarymą pareiškė, kad tai, kaip greitai Vokietija sugebėjo pastatyti ir sujungti savo pirmąjį plaukiojantį dujų terminalą, kad pakeistų nutrauktą rusiškų dujų tiekimą, turėtų tapti pavyzdžiu naujai, dinamiškesnei Vokietijos ekonomikai. "Daugelis sakė, kad šiais metais jo pastatyti neįmanoma", - sakė Šolcas. "Kai dirbame kartu, galime viską padaryti labai greitai: tai naujas Vokietijos tempas."

Tačiau naujas Vokietijos tempas nesumažins energetinės krizės padarinių visai Europai, mano Italijos ekonomikos ministras Giancarlo Giorgetti. Jis šeštadienį pareiškė, kad nerealu tikėtis, jog energijos kainos sumažės iki kovo mėnesio, ir kad karas Ukrainoje baigsis. Romoje vykusiame renginyje jis pasakė, kad Italija nagrinėja mechanizmą, kuris galėtų įsigalioti kitų metų pavasarį ir apsaugoti namų ūkius ir įmones nuo didėjančių sąskaitų už energiją.

Didėjančias sąskaitas už energija galima sumažinti gana greitai, jei tik didžiųjų valstybių politikos lyderiai nustotų varinėti kalbeles apie susitarimus su teroristine valstybe ir surėmę pečius imtųsi realių veiksmų ant žemės.

Moldova sustabdė šešių televizijos kanalų transliavimo licencijas, kaltindama juos dezinformacija, netiksliu Rusijos karo Ukrainoje nušvietimu ir "bandymais manipuliuoti viešąja nuomone".

Moldovos išskirtinių situacijų komisija, kuri buvo įsteigta po Rusijos invazijos į Ukrainą, vėlai penktadienį paskelbė, kad panaikinamos kanalų "First in Moldova", "RTR Moldova", "Accent TV", "NTV Moldova", "TV6" ir "Orhei TV" licencijos.

Sprendimas sustabdyti kanalų veiklą buvo priimtas po to, kai Moldovos audiovizualinė taryba nustatė, kad "trūksta teisingos informacijos nušviečiant ne tik nacionalinius įvykius, bet ir karą Ukrainoje". Ji taip pat teigė, kad sustabdymu siekiama "užkirsti kelią dezinformacijos ... ar bandymų manipuliuoti viešąja nuomone pavojui".

Pagaliau. Moldova, Šveicarija ar Džibutis, bet kuri pasaulio šalis turi suprasti, kad visi Rusijos Federacijos informacijos kanalai yra dezinformacijos priemonės ir jų veikimą būtina nedelsiant užkardyti.

Operacinis lygmuo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad per pastarąją parą, po to, kai penktadienį Rusijos raketų ugnis pažeidė svarbią šalies energetikos infrastruktūrą, Ukraina atnaujino elektros tiekimą beveik šešiems milijonams žmonių.

"Po vakarykščio teroristinio išpuolio remonto darbai tęsiasi be pertraukos", - sakė jis šeštadienį savo naktiniame vaizdo kreipimesi. "Žinoma, dar reikia daug dirbti, kad sistema būtų stabilizuota".

Tuo tarpu elektros energijos tiekėjo "Yasno" generalinis direktorius Serhijus Kovalenko taip apibūdino dabartinę elektros energijos tiekimo Kyjivui situaciją: "Padėtis tebėra sudėtinga ir kritiška. Paciento gyvybei pavojus negresia, tačiau padėtis toli gražu nėra stabili.“

Rusija gi, pasak Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovo Andrijaus Jusovo, gavo naują šachedų - Irano dronų kamikadzių partiją, kurią, mes neabejojame, toliau naudos griaunant civilinę kritinę infrastruktūrą. „Taip, tai nauja partija, bet, palyginti su pradiniu masiniu šachedų naudojimu, ji akivaizdžiai mažesnė“, - sakė V. Jusovas.

Kalbėdamas apie Irane pagamintas balistines raketas, V. Jusovas pažymėjo, kad žvalgyba žino apie preliminarius Rusijos ir Irano susitarimus ir ypatingas agresoriaus pastangas gauti šias raketas, bet kol kas Rusija jų dar negavo.

Buvęs CIA direktorius Davidas Petraeusas pažymėjo, kad okupantai yra stulbinamai nekompetentingi, o Rusijos kariuomenė gali pradėti byrėti iš vidaus. Jis teigė, kad Rusijos Federacija turėjo laiko ir galimybių paruošti savo karius prieš plataus masto invaziją, tačiau to nepadarė. Jo nuomone, Rusijos kariuomenės žlugimas priklausys nuo kelių veiksnių: galimybės gauti papildomų bepiločių orlaivių iš Irano, taip pat papildomų raketų ir šaudmenų iš Irano ar Šiaurės Korėjos bei kaip greitai orda supras savo nuostolių mastą ir Putino karinės avantiūros beprasmiškumą.

Mes nesame optimistai ir situaciją vertiname realiai - nėra jokių požymių, kurie rodytų, kad orda imtų byrėti iš vidaus. Priešingai. Baltarusijoje, Homelsko srityje pastebėta 18 vnt. Rusijos kariuomenės PAZ kolona, gabenanti medicininę įrangą. Tai pirmas tokio didelio konvojaus pasirodymas po to, kai 2022 m. pavasarį buvo sutriuškinta rusų pajėgų grupė, judėjusi link Kyjivo. Autobusai buvo pastebėti Dobrušo rajone, M10 ir R124 greitkelių sankryžoje.

Ši kolona gali būti apgaulingas manevras, jei sunkvežimiai tušti ir vėliau bus panaudoti logistiniams tikslams. Bet net jei jie ir tušti, tai rimtas signalas, kuris verčia sunerimti dėl tolimesnių Rusijos veiksmų, turint galvoje rytojaus dviejų karo nusikaltėlių susitikimą Minske.

Taktinis lygmuo

Pasitvirtino informacija, kad anksčiau Jungtinė Karalystė perdavė ukrainiečių gynėjams raketas Brimstone ir Brimstone - 2. Šios „oras-žemė" ir "žemė-žemė" tipo raketos skirtos tankams, artilerijai, priešlėktuvinės gynybos sistemoms, mažiems laivams ir desantiniams laivams naikinti.

Per pastarąją parą gynybos pajėgų daliniai atrėmė rusų okupantų atakas daugiau kaip penkiolikos gyvenviečių rajonuose.

Okupantai paleido 5 raketas, taip pat atliko 42 apšaudymus iš reaktyvinių salvinės ugnies sistemų.

Aviacijos ir raketų smūgių grėsmė išlieka visoje Ukrainoje.

Gynybos pajėgų daliniai apšaudė kelias priešo gyvosios jėgos ir karinės technikos sutelkimo vietas, taip pat du amunicijos sandėlius Zaporižės srityje. Priešo personalo nuostoliai siekė daugiau kaip 150 sužeistų karių, sunaikinta 10 vienetų įvairaus tipo karinės technikos. Informacija apie likviduotus užpuolikus tikslinama.

Okupacinių pajėgų vadovybė planuoja laikinai okupuotoje Zaporižės srities teritorijoje esančiose gyvenvietėse įvesti 24 valandų komendanto valandą.

Ukrainos raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai per praėjusią parą smogė 8 personalo susitelkimo vietoms, 2 kontrolės punktams ir 4 okupantų amunicijos sandėliams.

Donecko fronte Rusijos marodieriai bandė pulti Novomichailovkos ir Pobedos kryptimi. Kovos ryte tęsėsi Marjinkos miestelio ribose. Ukrainos gynėjai įnirtingai priešinasi.

Į pietus nuo Bachmuto, netoli Andrijivkos, "Wagner", nepaisant didelių nuostolių, tęsė puolimo veiksmus. Samdiniai bandė veržtis į miestą iš Opytnės pusės. Orda vis bando apsupti Bachmuto griuvėsius puslankiu, tačiau tikslios, greitos ukrainiečių kontr-atakos kol kas neleidžia okupantui to padaryti.

Foto: Maskva pasipuošė... bet, bet bet, o kodėl lotyniškos raidės rusų pasaulyje?

Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562446 views0 comments

Comments


bottom of page