top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 21 / 13:00

Politinis strateginis lygmuo
Vakar Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė, kad Putino, Šoigu bei Lavrovo susitikime su diktatoriumi Lukašenka nebuvo priimta jokių Ukrainai svarbių sprendimų. Ministro teigimu, Lukašenka buvos spaudžiamas leisti naudoti Baltarusijos teritoriją Rusijos kariniams veiksmams, kas jau ir taip seniai vyksta. Kyjivas esą pasirengęs visiems scenarijams, įskaitant karinei operacijai iš Baltarusijos teritorijos, sutelkus šiaurėje naują karinę grupuotę iš 200 000 karių.
Nors apsišaukėlis Lukašenka ir Putinas Minske į viešumą išleido skystas kalbeles apie tautų draugystę, „lauktą vizitą“ ir ekonominį bendradarbiavimą, mums neatrodo, kad trys svarbiausi Kremliaus teroristai į Minską atvyko nudžiuginti Lukašenkos pranešdami apie tai, 2023-iaisiais rusai su savimi į kosmosą pasiims ir baltarusį kosmonautą. Pats vizito pobūdis ir dalyvaujančios personos rodo akivaizdų spaudimą Minsko diktatoriui. Lukašenkai išsprūdo, jog sutarta dėl „šuolio pirmyn“. Galbūt mes pernelyg įtarūs, tačiau, regis, du diktatoriai su „berniukais“ svarstė ir planavo tikrai ne tai, apie ką buvo garsiai kalbama. „Šuolis pirmyn“ gali būti visai kitos karinės operacijos planavimas, apie kurią kol kas garsiai nekalbama.
Teigiama, jog praėjus praėjus dienai po to, kai ES susitarė dėl rusiškų dujų kainų viršutinės ribos Rusijoje pats savaime kaip visada susprogo dujotiekis, kuriuo per Ukrainą buvo eksportuojamos dujos į Vakarų Europą. Rusijos žiniasklaidos teigimu, Čiuvašijoje esančiame dujotiekyje Urenojus - Pomaryje – Užgorode po sprogimo, kurio metu žuvo trys žmonės, kilo didelis gaisras. Kai kurie šaltiniai skelbia, jog po dujotiekio sprogimo, dujų biržos kainos Europoje sparčiai šoktelėjo ir artėja prie 1250 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų.
Rusijos prezidentui burna dirbantis Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Rusija parengs atsakomąsias priemones, tačiau tam prireiks laiko. Nėr čia ką daugiau ir bepareiškinėt. Mes smūgius raketomis ir dronais seniai priimame kaip Kremliaus pranešimus spaudai.
Ukrainos energetikos bendrovė "Naftogaz" pranešė, kad Rusija atakavo Ukrainos naftos ir dujų įrenginius šalies rytuose. Raketos pataikė į vieną iš įrenginių Charkivo srityje. "Naftogaz" generalinis direktorius Oleksijus Černyšovas sakė, kad žala bus įvertinta avarinėms tarnyboms baigus darbą, ir kad viskas, kas sugadinta, bus atstatyta.
Anksčiau šį mėnesį O. Černyšovas sakė, kad Rusijos atakos prieš Ukrainą apgadino 350 gamtinių dujų įrenginių, tačiau gamyba turėtų būti atkurta iki metų pabaigos. Teigiama, jog dujų gamybos pajėgumų nuostoliai siekia apie 700 mln. dolerių.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apsilankė Bachmuto fronto linijoje ir apdovanojo karius už jų pastangas ginant valstybę. "Bachmuto tvirtovė. Mūsų žmonės. Nepalaužti priešo. Kurie savo drąsa įrodo, kad mes ištversime ir neatiduosime to, kas mums priklauso. Ukraina didžiuojasi jumis. Aš didžiuojuosi jumis! Ačiū už drąsą, atsparumą ir stiprybę, parodytą atremiant priešo atakas", - pareiškė prezidentas.
Vienas karių paprašė Zelenskio perduoti padėkos žodžius broliams iš Amerikos. Zelenskis atsakė: "Mes perduosime Kongresui, perduosime Jungtinių Valstijų prezidentui vaikinų padėką už paramą. Tačiau to nepakanka."
Taip, ginklų yra, jų nemažai, tačiau jų nepakanka. Jei ginklų būtų pakankamai arba daugiau nei pakankamai – įvyktų lūžis fronte marodierių iš Rusijos nenaudai, o milžinas molinėmis kojomis subyrėtų. Vakarai, deja, to bijo. Laukiama, kol kolektyvinis Putinas išsibezdės, išsivadės, padvės, o tada bus galima spausti jau nustekentą Rusiją. Ukrainiečių kraujo sąskaita.
JAV Atstovų Rūmų narys Adamas Kinzingeris, priklausantis Respublikonų partijai, pareiškė, jog tiesioginės konfrontacijos atveju NATO nugalėtų Rusiją per tris dienas. Garsų pamąstymą JAV kongresmenas paskelbė po ginčo su "Twitter" vartotoju, kuris stebėjosi, kodėl Šiaurės Atlanto aljansas dar nesunaikino Rusijos, jei "Rusijos kariuomenė tokia apgailėtina".
Taip, visiškai tikėtina, jog aljansas suspardytų Rusiją per tris dienas. Problema – baimė. "Bijau, kad karas Ukrainoje gali tapti nekontroliuojamas ir peraugti į didelį NATO ir Rusijos karą. Tačiau esu įsitikinęs, kad to išvengsime", - neseniai garsiai bijojo NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. Tuo pat metu NATO šalys dar ir patikino Kremlių, kad aljansas nekelia grėsmės Rusijai.
Mes džiaugiamės, kad kelios kartos išaugo be karo ir daugybei berniukų neteko dalyvauti žiauriose gatvės muštynėse ar kariauti tikrame kare. Tie, kuriems tai teko patirti, supranta, jog net ir gerokai stipresnį priešininką, kuris bijo ir dar apie tai garsiai kalba, galima įveikti psichologiniu smurtu. Kumštis, parengtas smūgiui į snukį, o ne prakaituojantys delniukai virš klaviatūros yra būtina diplomatija su šiandieniniu Kremliumi.
Rusijos fiureris Vladimiras Putinas įsakė Rusijos saugumo tarnybai FSB sustiprinti šalies sienas ir išnaikinti "išdavikus, šnipus ir diversantus". Saugumo tarnybos dienos proga Putinas pareiškė, jog aneksuotuose Ukrainos regionuose padėtis "nepaprastai sudėtinga".
Taip, padėtis šiuose regionuose sudėtinga. Iš jų plis ir per visą Rusija risis ginkluotas perversmas iki pat Maskvos.
Ukraina spartina pastangas pašalinti iš viešųjų erdvių sovietines ir rusiškas statulas, pervadina šimtus gatvių, kad pagerbtų savo menininkus, poetus, karius ir kitas šaliai nusipelniusias asmenybes. Kijevo meras Vitalijus Kličko paskelbė, kad šį mėnesį sostinėje bus pakeista dar apie 30 gatvių.
Tuo tarpu Lietuvoje - šimtai gatvių pavadinimų, kuriuos paliko okupantai: tai Kolūkiečių, Tarybų, Taikos, Komunarų, Gagarino, Darbininkų, Kosmonautų, Partizanų (sovietinių), Pergalės ir net gatvė, pavadinta NKVD karininko 1941 m. birželio mėn. gyventojų trėmimo operatyvinio štabo nario Kazio Macevičiaus vardu. Niekam nekliūva istorinėse miestų vietose beprasmiai Pievų, Gėlių, Kriaušių, Rožių, Rūtų (nei Meilutytės) ir kitokių augalų pavadinimai, tarsi tai būtų svarbiausi mūsų šalies istoriniai ir kultūriniai akcentai. Nors jei vietos valdininkai gatves vadina daržovių garbei, matyt, tokio ilgio jų istorinės atminties bei savivokos gylis. Iki šiol neturime viešųjų erdvių desovietizacijos strategijos ir įstatymo, o sovietinio paveldo likvidavimas vyksta chaotiškai, griaunant tai, kas labiausiai kliūva už akių ir siekiant asmeninio žinomumo ir populiarumo didinimo.
Pranešama, jog rublio kursas nukrito iki septynių mėnesių minimumo, nes sankcijos paveikė Rusijos valiutą. Po pastarosiomis savaitėmis patirto sankcijų spaudimo Rusijos rubliui smogė viršutinės dujų ir naftos ribų nustatymas bei devintasis Europos Sąjungos sankcijų paketas Maskvai.
Operacinis lygmuo
Be pakitimų.
Pranešama, kad JAV suteiks Ukrainai bent vieną "Patriot" bateriją, o bendras pagalbos paketas sieks 1,8 mlrd. dolerių. Į šį paketą taip pat įeis didelio tikslumo valdomos bombos naikintuvams. Ukrainai taip pat bus perduota šaudmenų HIMARS, tūkstančiai artilerijos ir minosvaidžių sviedinių, sunkvežimių ir priešlėktuvinių raketų HARM. Skaičiai neskelbiami.
JAV plečia pažangių ginklų, kuriuos siųs Ukrainai, tipus, kad sustiprintų šalies oro gynybą. Kol kas neskelbiama, kada tiksliai "Patriot" atvyks į Ukrainą, nes ukrainiečiai dar nėra apmokyti naudotis šiomis sistemomis, o mokymai truks kelias savaites.
Rusija Baltarusijoje perkelia karinę įrangą arčiau sienos su Ukraina. Vakar iš Polonkos geležinkelio stoties išvažiavo traukinys, kuriuo buvo gabenama Rusijos kariuomenės karinė technika Platformose: 23 tankai T-80, 8 benzinvežiai, 9 sunkvežimiai (Ural ir KamAZ), 2 lengvieji automobiliai ir 7 krovininiai automobiliai. Dieną prieš buvo pakrauta daugiau kaip 20 Rusijos ginkluotųjų pajėgų tankų ir apie 16 sunkvežimių "Ural", kurie buvo laikomi Lepelski poligone.
Šios įrangos nepakanka puolamiesiems veiksmams.
Mariupolyje suintensyvėjo Rusijos karinės technikos - tankų, haubicų, patrankų ir gyvosios jėgos - judėjimas Zaporižės kryptimi. Intensyvus karinės technikos judėjimas stebimas ir Berdiansko - Melitopolio kryptimi. Į okupuotą Mariupolį atvyko OMON daliniai iš Sankt Peterburgo ir patruliuoja miesto gatvėse. Tokiu būdu mėginama suvaldyti masinius protestus, kurie kyla dėl to, kad žmonės neturi ką valgyti.
Didžiosios Britanijos gynybos ministras Benas Wallace'as pareiškė, kad Rusija ketina Iranui mainais į dronus suteikti pažangių karinių komponentų. "Iranas tapo vienu svarbiausių Rusijos karinių rėmėjų", - teigė B. Wallace'as parlamente, skaitydamas pareiškimą dėl Rusijos ir Ukrainos konflikto. Mainais už daugiau kaip 300 kamikadzių dronų, Rusija ketina Iranui tiekti pažangius karinius komponentus ir taip pakenkti saugumui ne tik Artimuosiuose Rytuose, bet ir visame pasaulyje.
Jei pažangūs kariniai komponentai yra balalaikų stygos, manome, kad tai nėra labai baisu.
Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė Rusijos valkatų puolimą dvidešimt penkių gyvenviečių teritorijose.
Teroristai paleido 5 raketas ir sudavė 16 smūgių iš oro bei 61 kartą apšaudė Ukrainos teritoriją iš salvinių ugnies sistemų. Nukentėjo civilinė infrastruktūra ir buvo sužeisti Chersono, Konstantinovkos ir Vovčansko miestų gyventojai.
Chersono srityje, Vasylinkos rajone sunaikintas didelis kiekis okupantų gyvosios jėgos ir technikos: 8 vienetai įvairių tipų sunkiosios karinės technikos, informacija apie gyvosios jėgos nuostolius tikslinama.
Ukrainos aviacija sudavė 22 smūgius į okupantų susitelkimo rajonus ir priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms.
Raketinės kariuomenės ir artilerijos daliniai smogė amunicijos sandėliui, trims kontrolės punktams ir dešimčiai okupantų gyvosios jėgos sutelkimo vietų.
Foto: Rusija ruošiasi masiniams protestams: "Rosgvardijos" daliniai bus atitraukti į Rusijos regionus, kad pradėjus naują mobilizacijos bangą tramdytų nepaklusnumo atvejus.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562446 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page