top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 22 / 13:00

Politinis strateginis lygmuo
Svarbiausias įvykis visame pasaulyje vakar buvo dviejų prezidentų - JAV ir Ukrainos - susitikimas Vašingtone. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis JAV Kongrese pareiškė, kad pagalba jo šaliai yra investicija į demokratiją, o ne labdara, ir priminė kovas su naciais Antrojo pasaulinio karo metais, prašydamas didesnės pagalbos kare su Rusija.
"Jūsų pinigai nėra labdara. Tai investicija į pasaulinį saugumą ir demokratiją, su kuria mes elgiamės kuo atsakingiau", - sakė V. Zelenskis bendrame JAV Senato ir Atstovų Rūmų posėdyje, kalbėdamas anglų kalba. Pasaulis yra per daug tarpusavyje susijęs, kad kuri nors šalis galėtų stovėti nuošalyje ir jaustis saugi, sakė V. Zelenskis, prašydamas abiejų partijų paramos.
V. Zelenskis, vilkintis savo firmines žalių alyvuogių spalvos kelnes ir megztinį per pirmąjį užsienio vizitą po vasario 24-osios invazijos, anksčiau susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu, kuris paragino ir toliau teikti paramą 2023 m.
V. Zelenskis sakė, kad "Patriot" sistema yra svarbus žingsnis kuriant oro gynybos skydą. "Tai vienintelis būdas atimti iš teroristinės valstybės jos pagrindinę teroro priemonę - galimybę smogti mūsų miestams, mūsų energetikai", - Baltuosiuose rūmuose vykusioje spaudos konferencijoje sakė V. Zelenskis, stovėdamas šalia J. Bideno.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat pareiškė, kad "teisinga taika" su Rusija nereiškia jokių kompromisų dėl jo šalies suvereniteto ir teritorinio vientisumo, tačiau suabejojo, ar tokia taika apskritai gali būti sudaryta tarp Rusijos ir tėvų, netekusių savo vaikų.
Tuo pat metu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas toliau drebino kinkas pareikšdamas, kad Ukrainos prisijungimas prie NATO kaip saugumo garantija šiai šaliai yra kol kas yra mažai tikėtinas. Pokalbių su Rusijos fiureriu fanatas teigė, kad Ukrainai reikia saugumo garantijų, kurios būtų karo užbaigimo sprendimo dalis, ir išsyk pažymėjo, kad Rusijai taip pat reikia garantijų. Kalbėdamas apie tikimybę, kad Ukraina įstos į NATO, E. Macronas pareiškė, kad Rusija tokį sprendimą suprastų kaip konfrontacinį.
Neeskaluokime karo. Lokalizuokime konfliktą. Mažinkime karinių veiksmų apimtis. Suteikime Rusijai garantijas. Tai - ne tik Kremliaus paruoštukai. Taip kalba gyvuliška baimė. Aš dar kaip nors, o po manęs - kad ir tvanas, įprasta baimėje dėl savo gerbūvio gyvenančio vakariečio mąstysena.
Kodėl gi iš karto nepasakius, kad brutalus karas Ukrainoje, kurį pradėjo Rusija ir Baltarusija, yra tik jų reikalas? Šiaip ar taip, karas vyksta jau aštuonerius metus, ir, jei viskas laimingai susiklostys, tęsis dar aštuonis, neišplisdamas į kitas šalis. Žiū, ten Putinas gal pakratys kojas, gal kiti bus sukalbamesni, pasitenkins tik Ukraina? Vis tiek ten jie visi rusai, tegu tarpusavyje ir aiškinasi.
Pabudo Jerevanas ir pranešė, kad Rusijos kariuomenė Kalnų Karabache nevykdo savo įsipareigojimų. Pasak Armėnijos ministro pirmininko Nikolos Pašiniano, Armėnijos, Azerbaidžano ir Rusijos Federacijos trišalio susitarimo šeštajame punkte nurodyta, kad taikdariai turi užtikrinti netrukdomą judėjimą Lačino koridoriumi. "Iki šiol tai nėra įgyvendinama. Taikdariai taip pat nevykdo trišalio susitarimo. Žinoma, tai susiję su Azerbaidžano veiksmais, tačiau tai nekeičia esmės, nes Rusijos taikdariai yra atsakingi už tai, kad užkirstų kelią tokiai neteisybei ir ypač už Lačino koridoriaus laikymą".
„Rusijos taikdariai“. „Užkirstų kelią neteisybei.“ Taikdariai - marodieriai. Prievartautojai ir pedofilai - vaikų darželio auklėtojai. Tiek juokėmės susiėmę už pilvų, kad pamiršome, ką norėjome pakomentuoti. Gal kitą kartą prisiminsim.
Fiureris Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad Rusijos kariuomenė turi pasimokyti iš problemų, kurias patyrė Ukrainoje ir jas ištaisyti. Vladyka pažadėjo suteikti kariuomenei viską, ko reikia karui. Sakydamas kalbą karo nusikaltimų vadams Maskvoje, V. Putinas užtikrino, kad nėra jokių finansinių apribojimų įrangai ir technikai, „šalis ir vyriausybė teikia viską, ko prašo kariuomenė".
"Atlikta dalinė mobilizacija atskleidė tam tikrų problemų, kaip visi gerai žino, kurias reikia skubiai spręsti", - grūmojo pirštu savo marodierių kariaunos atamanams teroristinės valstybės vadovas.
Žinoma, visų pirma, ši kalba - tai reakcija į V. Zelenskio vizitą JAV, skirta padrąsinti savo ordoms. Deja, kartu tai - ir aiški žinia visam likusiam pasauliui: Rusijos Federacija neketina sustoti. Kraujas liesis laisvai.
Operacinis lygmuo
Rusijos karo nusikaltimų ministras Sergejus Šoigu pareiškė, kad Rusijos kariuomenė turėtų būti padidinta iki 1,5 mln. karių. Jis kalbėjo apie planus padidinti šaukimo į karinę tarnybą amžiaus ribą ir padidinti sutartininkų skaičių Rusijoje. Jis patikslino, kad 670 000 iš tų 1,5 mln. turi būti profesionalai. Šoigu pridūrė, kad Rusija planuoja palaipsniui didinti šaukimo į kariuomenę amžių nuo 18 iki 21 metų, o viršutinę šaukimo ribą nustatyti 30 metų. Kitaip sakant, šauktiniais rekrūtais verčiami visi Rusijos piliečiai nuo 18 iki 30 metų amžiaus.
Baltarusijoje vyksta šviežutėlių mobilizuotųjų iš Rusijos mokymas ir parengimas mirčiai Ukrainoje. Tikėtina, kad Baltarusijos instruktoriai pasitelkiami siekiant iš dalies užpildyti Rusijos karinių instruktorių, kurių daugelis yra dislokuoti Ukrainoje arba jau pašalinti, trūkumą. Nežinia, kas ten ką moko, bet žvalgybos stebi dar artimesnį abiejų šalių agresorių bendradarbiavimą, kuris nedžiugina.
Tuo tarpu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad į Ukrainą grįžta su geromis naujienomis, visų pirma dėl šalies gynybos pajėgumų stiprinimo. "Aiškiai suprantame, kaip artimiausiais mėnesiais bus stiprinami mūsų gynybos pajėgumai. Šiandien nenoriu išsamiai apie tai kalbėti, manau, suprantate, kodėl. Tačiau esu labai dėkingas prezidentui J. Bidenui už tai", - sakė V. Zelenskis bendroje spaudos konferencijoje su JAV prezidentu Joe Bidenu.
JAV paskelbė apie 1,85 mlrd. dolerių karinę pagalbą Ukrainai, įskaitant oro gynybos sistemą "Patriot“. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas sakė, kad vadovaudamasis prezidento deleguotais įgaliojimais, suteikė leidimą skirti Ukrainai dvidešimt aštuntąjį JAV ginklų ir įrangos paketą, kuria numatyti geresni oro gynybos ir didelio tikslumo smūgių pajėgumai, taip pat papildoma amunicija ir kita svarbi įranga, kurią Ukraina efektyviai naudoja gynybai mūšio lauke.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos pasiekė įspūdingą 100 000 likviduotų okupantų ribą. Per vieną dieną statistika padidėjo 660 priešo karių ir šiai dienai sudaro apie 100 400 taip vadinamų Rusijos karių.
Taktinis lygmuo
Per beveik 10 mėnesių, Rusija Ukrainoje prarado daugiau kaip 100 000 karių, 3 000 tankų ir apie 6 000 kitos šarvuotos technikos.
Per praėjusią parą priešas surengė 6 raketinius ir 15 oro smūgių, įskaitant smūgius civiliams objektams Zaporižės srityje. Taip pat priešas surengė 64 atakas iš salvinių raketinės artilerijos sistemų.
Per praėjusią parą ukrainiečių jungtinės gynėjų pajėgos atrėmė 16 atakų rytų fronte.
Orda tankų ir artilerijos ugnimi apšaudo gyvenvietes ir ukrainiečių gynėjų įtvirtinimus išilgai visos fronto linijos.
Patvirtinta, kad šių metų gruodžio 17 d. buvo apšaudyta priešo personalo ir technikos susitelkimo vieta Donecko srities Horlivkos rajone. Ten buvo likviduota 13 priešo kariškių, iš kurių 4 buvo karininkai. Taip pat buvo sunaikinta amfibija ir 3 sunkvežimiai su amunicija. Informacija apie sužeistuosius tikslinama.
Siekiant Belgorodo srityje įrengti įtvirtinimus, vietos vadovybė paskelbė savanorių verbavimą už piniginį atlygį įrengti tranšėjas ir įrengti betoninius kūgius.
Per parą oro pajėgos sudavė 14 smūgių okupantų personalo, ginklų ir karinės technikos sutelkimo vietoms. Numuštas okupanto bepilotis orlaivis "Forpost" ir du - "Lancet-3".
Artilerija dirbo trijuose rusofašistų kontrolės punktuose ir dviejuose rajonuose, kuriuose buvo sutelkta priešo gyvoji jėga.
Gruodžio 21 d. vakare Rusijos žiniasklaida pranešė, kad buvęs "Roskosmos" vadovas Dmitrijus Rogozinas buvo sužeistas per sprogimą okupuotame Donecke. Pareigūnas šventė savo gimtadienį Donecko viešbučių ir restoranų komplekse "Šeš-Beš". Sprogimo metu restorane iš viso žuvo 2 žmonės ir dar 5 buvo sužeisti, tačiau Rogozinui šįkart pavyko išvengti bilieto į mėnulio kupė.
Chersone sulaikyta kolaborantė, kuri grasino sušaudyti ukrainiečius už atsisakymą "balsuoti" pseudoreferendume.
Šiandien pirmoji Lietuvoje pagamintų šiltų megztinių ir šiltų komplektų siunta iškeliavo į Ukrainą kariams. Visas užsakymas bus įvykdytas per artimiausias savaites - 19 tūkst. šiltų megztinių ir 15 tūkst. šiltų komplektų.
Foto: Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis įteikia J. Bidenui karinį medalį iš HIMARS dalinio kapitono Ovaliajame kabinete Baltuosiuose rūmuose Vašingtone, JAV, 2022 m. gruodžio 21 d. Šaltinis: reuters.com
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562440 views0 comments

Comments


bottom of page