top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 23 / 11:30

Politinis strateginis lygmuo
Egzistuoja trys skirtingi planai, kaip užbaigti karą, skelbia JAV žiniasklaida po Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vizito Vašingtone. „Washington post“ teigimu, pirmajame variante, kurį praėjusį mėnesį pasiūlė V. Zelenskis, Rusija raginama pasitraukti iš visos šiuo metu okupuotos Ukrainos, įskaitant Krymą ir Donbasą. Kitas scenarijus - Rusijos okupacinių pajėgų išvedimas iki 2014 m. linijos. Trečiasis - Rusijos karių išvedimas iš Donbaso, bet ne iš Krymo.
Teigiama, jog susitikimo metu J. Bidenas norėjo iš V. Zelenskio išgirsti "jo dabartinį požiūrį į tai, kaip turėtų būti". Esą V. Zelenskis aiškiai nurodė, kad nepalaikys antro ir trečio varianto, pažymėdamas, kad „taika gali būti pasiekta tik tada, kai Rusijos okupantai pasitrauks iš visų okupuotų teritorijų“.
Keista, kad JAV spauda dar sykį diskutuoja jau šimtus kartų aptartus ir Kyjivo atmestus karo pabaigos planus. Gal Joe Bidenas tikėjosi, kad Zelenskis, žiūrėdamas į jo ir šimtų kongresmenų akis, pakeis savo nuomonę? Tačiau Vakarai turi suvokti, kad Zelenskis nėra vien tik Ukrainos prezidentas. Jo akyse – milijonų ukrainiečių ašaros, skausmas, neapykanta ir troškimas susigrąžinti namus.
Mes esame už ketvirtą, viešai neaptarinėjamą taikos variantą: Rusija priverčiama kapituliuoti jėga. Šį variantą prasmingiau būtų Joe ir Volodymyrui apytarti Kyjive, prasidėjus eilinei masinei raketų atakai.
Tuo tarpu Putinui burna dirbantis Peskovas, paklausęs V. Zelenskio oficialių susitikimų rezultatų, paskelbė, jog Vašingtone JAV ir Ukrainos derybose jokie taikaus susitarimo variantai nebuvo svarstomi. Taika, pagal Kremlių – Rusijos barbarų vėliava Kyjive ir pavergta Ukraina.
Buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton pareiškė, jog istorinis Zelenskio kreipimasis "sustiprino ir demokratus, ir respublikonus, kurie supranta, kas pastatyta ant kortos šioje kovoje su Putinu ir Rusijos agresija, o dabar ir su jų sąjungininku Iranu". Buvusi pirmoji ledi teigia, kad parama Ukrainai "įrodė, kad tai tikrai gera investicija Jungtinėms Valstijoms".
Tai žiauri tiesa. Nes ukrainiečiai neprašo JAV dalyvauti kare, o prašo ginklų, kad galėtų apsiginti ir laimėti.
Taip, V. Zelenskis pasakė puikią kalbą JAV kongrese, taip, jo kalba buvo verta ilgų ir audringų ovacijų, taip, ne be reikalo nemažai kas verkė klausydami jautraus ir prasmingo pranešimo.
Tačiau... Mes leisime sau pabūti žiauriais cinikais. Na, ir kuris gi neplotų atsistojęs, ir neaukotų solidžių sumų pinigų vien tam, kad nereiktų pačiam eiti į mirtį ar siųsti giltinei į nagus savo vaikų? Plojimai - nieko nekainuojanti parama, kurią šiuo metu galima suteikti. Žinoma, ji palaiko moraliai, ir taip toliau, ir panašiai, tačiau to nepakanka. Tikrieji, tylūs sąjungininkai stovi priešo akivaizdoje apkase petys į petį. JAV politikai pasirengę Ukrainai mokėti žiauriai daug ir vien dėl to, kad užsigarantuotų savo ramybę. Mums tokia vertybinė gyvybių diferenciacija, suprantama, nepatinka. Nenorime čia vesti jokių paralelių, bet kažkiek primena mus karo po karo metu. Skirtingai nuo mūsų, ukrainiečiai tikrai ne vienui vieni. Bet vieniši.
JAV prezidentas Joe Bidenas spaudos konferencijoje po derybų su Ukrainos prezidentu pareiškė, jog Ukrainos sėkmė mūšio lauke padės išvengti trečiojo pasaulinio karo. Tokią išvadą Joe padarė „po kelis šimtus valandų trukusių diskusijų su JAV sąjungininkais Europoje. Visi sutarė, jog būtina toliau remti Ukrainą, jei nenori karo su Rusija – t.y. trečiojo pasaulinio karo.
Jei pirmomis invazijos savaitėmis Vakarai nerėmė Ukrainos sunkiaisiais ginklais, matyt, laukdami greito Kyjivo kritimo, tai šiandien vis drąsiau lipama ant raudonosios linijos – priešakinės ginkluotės suteikimo, kas prieš dešimt mėnesių buvo laikoma beprotybe. Esame tikri, jog dar po dešimties mėnesių Vakarai išeis į finišo tiesiąją - kaktomušą su Rusija.
Aišku, mes klystame. Neišeis.
Teroristinės Rusijos vladyka Putinas, matomai norėdamas ištiesti Izraeliui ranką, pasveikino paskirtąjį Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu. Vyrai tuo pačiu aptarė padėtį Ukrainoje ir Irane. Netanyahu pasakė Putinui, kad tikisi, jog „kuo greičiau bus rastas būdas užbaigti karą Ukrainoje ir jo sukeltas kančias".
Izraelio ministras pirmininkas paaiškino Putleriui, kad yra pasiryžęs neleisti Iranui įsigyti branduolinių ginklų ir pažaboti jo bandymus įkurti karinę bazę prie Izraelio šiaurinės sienos. Taigi, Putinas vietoj rankos paspaudimo gavo špygą. Izraelis ir toliau, sąjungoje su Turkija ir Azerbaidžanu, smaugs Iraną ir visais įmanomais būdais kliudys Kremliaus paramai.
JAV Prekybos departamentas teigia, kad šešiems mėnesiams pratęsia Rusijos eksporto apribojimą dviem Rusijos oro linijų bendrovėms "Pobeda Airlines" ir "S7 Airlines", dar žinomai kaip "Siberian Airlines".
Departamentas nustatė griežtus apribojimus Rusijos oro transporto bendrovėms, įspėdamas bendroves visame pasaulyje, kad bet koks degalų papildymas, techninė priežiūra, remontas ar atsarginės dalys ar paslaugos pažeidžia JAV eksporto kontrolę ir bendrovėms gresia griežti JAV vykdymo veiksmai.
JT branduolinės priežiūros institucijos vadovas Rafaelis Grossi Maskvoje susitiko su Rusijos kariuomenės ir valstybinės atominės energetikos bendrovės pareigūnais, tęsdamas derybas dėl saugos zonos aplink Zaporižės atominę elektrinę nustatymo. Rafaelis Grossi po derybų išdidžiai paskelbė tviteryje, jog tai „dar vienas būtinų diskusijų dėl Zaporižės atominės elektrinės apsaugos zonos sukūrimo raundas“... ir t.t.
TATENA vadovas neturi nei proto, nei elementarios nuovokos, jog ne inžinierių priedermė derėtis su teroristais dėl branduolinio objektų apsaugos zonų. Kremlius Zaporižės AE taip paprastai neatiduos. Tai aišku ir asilui. Tik ne Grossi.
Bulgarijos valstybinė Kozlodujaus atominė elektrinė pasirašė sutartį su Švedijos kompanija "Westinghouse Electric" dėl branduolinio kuro tiekimo penktajam jėgainės blokui. Tai pirmas Bulgarijos žingsnis siekiant atsisakyti rusiško kuro tiekimo. Šalis šiuo metu naudoja rusišką branduolinį kurą abiems 2000 megavatų galios Kozlodujaus elektrinės blokams, tačiau siekia padidinti energetinį saugumą. Jėgainė pagamina apie 35 proc. šalies elektros energijos ir šiuo metu naudoja Rusijos įmonės "Rosatom" tiekiamą branduolinį kurą.
Štai kaip Kremlius sėkmingai vykdo pasaulio poliarizacijos politiką. Pagal Putlerio naktinius erotinius sapnus – pasaulį perpus dalinasi Maskva ir Vašingtonas. Tačiau ryte iškrypėlį pasitinka realybės košmarai, tokie, kaip Bulgarijos bėgimas nuo Rusijos poliaus. Vadinasi, Rusija – neigiamas polius, kuris visus atstumia ir yra neišvengiamai pasmerktas išnykimui.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen socialiniame tinkle "Twitter" pareiškė, jog Ukrainoje per šventes bus šviesu: kalbama apie 900 generatorių, skirtų aprūpinti šalį energija, o svarbiausia - ligonines.
Mes taip pat kviečiame prisijungti prie „šviesos“ Ukrainoje visomis išgalėmis. Prie gausiais patiekalais nukrauto Kalėdinio stalo, prie tviskančių miestų eglučių galvokime apie tuos, kurie gyvena šaltyje, purve, tamsoje ir kenčia alkį, skausmą, kasdien mato mirtį, tačiau nepalūžta. Mūsų šiluma ir šviesa – jų kančios ir ryžto sąskaita. Būkime su jais savo dvasia ir tiek, kiek leidžia mūsų materialiniai ištekliai.
Operacinis lygmuo
Parypavus apie ugningas ir jautrias kalbas bei ovacijas JAV kongrese (atleiskit už ironiją, be kurios išlaikyt šalto proto neįmanoma), pereikime prie skaičių. Po V. Zelenskio kalbos, kurios metu Ukrainos prezidentas kreipėsi su prašymu tęsti paramą, JAV kongresas siekia užfiksuoti 44,9 mlrd. dolerių paramą Ukrainai. Tai milžiniška suma ir didelė finansinė Ukrainos ir jos prezidento pergalė šių metų pabaigoje.
Palyginimui – visas planuojamas Rusijos gynybos biudžetas 2023-tiesiems sudarys apie 84 mlrd. dolerių.
Šiandien sunku suskaičiuoti visą paramą, kurią Ukrainą gaus ateinančiais metais, tačiau jie neabejotinai vejasi Kremliaus išlaidas karui ir terorui. Apie technologinį lygį net nekalbame. Rusijos laukia pragariški metai ir žiema. Turime galvoje ateinančius metus ir 2024-tųjų žiemą.
Bideno teigimu, tolimojo nuotolio ginklai, įskaitant raketas ATACMS, suteikė didžiulę paramą Ukrainai saugumo srityje. Daugiau nei 20 mlrd. eurų buvo skirta būtent tokiai paramai. Dabar skirta dar 2,5 mlrd. Kartu su partneriais plėtojami pajėgumai oro gynybos srityje - pristatyta šimtai artilerijos sistemų, dirbama ties tankų ir šarvuočių tiekimu, taip pat pristatyta daugiau kaip 200 000 šaudmenų.
Tuo tarpu šalis teroristė planuoja sukomplektuoti naujus pulkus ir brigadas tęsti karo siaubams Ukrainoje. Mums panašu, kad Kremlius zonduojasi galimybę įvesti Rusijoje karo padėtį ir tam tikslui pajungti šalies pramonę ir visą ekonomiką.
Prasideda didysis resursų karas.
Taktinis lygmuo
Per praėjusią parą Rusijos okupantai surengė 6 raketų ir 6 oro smūgius Charkivo ir Dnipro srityse į civilinius objektus bei daugiau kaip 70 atakų iš salvinių raketinės artilerijos sistemų.
Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė okupantų atakas visuose fronto ruožuose.
Driskiai ir toliau vysto „karinį turizmą“, apsigyvendami Berdiansko turistinėse bazėse, o vienoje įkurdino karo ligoninę.
Rusijos teroristai ruošiasi rimtai Krymo pusiasalio gynybai – palei greitkelį Krasnoperekopskas-Džankojus vykdomi intensyvūs inžinerinių įrengimų darbai.
Per pastarąją parą Ukrainos karo aviacija sudavė aštuonis smūgius į driskių personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonus, sunaikino tris priešlėktuvinių raketų sistemas ir vieną okupantų bepiločių orlaivių valdymo centrą.
Ukrainos gynybos pajėgų raketinių dalinių ir artilerijos padaliniai smogė trims neprašytų svečių kontrolės punktams, trims amunicijos sandėliams ir aštuonioms teritorijoms, kuriose buvo sutelkta okupantų gyvoji jėga.
Foto: linkėjus iš Bachmuto siunčia Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgos.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562440 views0 comments

Comments


bottom of page