top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 24 / 11:30

Politinis strateginis lygmuo
JAV prezidentas pasirašė rekordinį šalies gynybos biudžetą, kuris sudaro 858 milijardus dolerių. Tai milžiniška suma, turint omeny bendrą 2023 m. fiskalinį biudžetą, kurį sudaro 5,8 trilijono JAV dolerių, įskaitant 1,6 trilijono JAV dolerių diskrecinių (nevaržomų) išlaidų.
Palyginimui: numatomos Rusijos biudžeto išlaidos 2023-iems sudaro 472 mlrd. $. Akivaizdu, kad JAV skelbia naujus ginklavimosi tempus ir žada vėl pretenduoti į absoliučią lyderystę pasaulyje ir atstatyti “pasaulio policininko” pozicijas.
Ukrainos diplomatai deda visas pastangas, siekdami gauti naujų ginklų Ukrainai. Sudaromos visos sąlygos, kad būtų galima priimti JAV tankus ir lėktuvus, o Ukrainos kariuomenė būtų kuo greičiau apmokyta naudotis priešlėktuvinėmis raketų sistemomis "Patriot". Ukrainos ambasadorė JAV Oksana Markarova užsiminė, kad kalbama apie tankus "Abrams" ir naikintuvus F-15 ir F-16, kurių prašo Ukraina. "Patriot" žemė-oras raketų sistema, kurią JAV perduos Ukrainai, vadinama "proveržio ginklu", tačiau teigiama, kad Ukrainai reikia daugiau.
Ukrainos apginklavimo procese vėl išlindo girgždantis stabdis, spaudžiamas Berlyne. JAV paskelbus, kad Ukraina gaus oro gynybos sistemas "Patriot", Vokietijos žalieji ėmė spausti Scholzą, kad šis padidintų karinę pagalbą Ukrainai. Bundestagas reikalauja, kad Vokietijos kancleris O. Scholzas padidintų pagalbą Ukrainai ir perduotų Ukrainai tankus "Leopard 2".
Tačiau kancleris ir valdančioji koalicija įvairiais būdais teisinasi, kodėl neduoda leidimo Ukrainai įsigyti "Leopard". Esą jų nebepalaikys rinkėjai, nesutarta su sąjungininkais, ukrainiečiai nemoka technikos valdyti; tegul pirmieji „Abrams“ duoda JAV ir panašiai.
Kai nori neduoti – padarysi viską, kad neduotum.
Vyriausybės atstovas Steffenas Hebestreitas pasiaiškino, kodėl Berlynas atsisakė tiekti Ukrainai tankus "Leopard 2". Esą pirmas principas - Vokietija ir toliau dės visas pastangas, kad paremtų Ukrainą, antras - Vokietija nori išvengti tiesioginės NATO ir Rusijos konfrontacijos, trečias - Berlynas nesiims jokių savarankiškų veiksmų. Hebestreit atkreipia dėmesį į tai, kad kol kas į Ukrainą nebuvo išsiųsta nė vieno Vakarų šalių gamybos tanko.
Logiškas, o bet tačiau vaikiškas – „kodėl aš turiu pirmas, kodėl ne jie“ pasiaiškinimas. Aišku kaip diena, kad Vakarų tankai pasieks Ukrainą. Anksčiau ar vėliau. Tai tik laiko klausimas, kuris matuojamas ukrainiečių kraujo kiekiu.
Kremliaus veiksmai rodo, kad Rusija planuoja atnaujinti puolimą Ukrainoje, o kvietimas į derybas tėra bandymas laimėti laiko pasirengti naujam puolimui, pareiškė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
"Rusija tikisi įšaldyti karą, kad turėtų laiko persigrupuoti, perginkluoti savo pajėgas ir pabandyti atnaujinti puolimą. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasiūlė, kad Rusija iki Kalėdų pradėtų atitraukti karius ir taip žengtų pirmą žingsnį siekiant užbaigti konfliktą, tačiau Maskva griežtai atmetė šį pasiūlymą. Karą pradėjo V. Putinas, kuris šiandien galėtų jį nutraukti pasitraukdamas iš Ukrainos. Dabar nėra jokių ženklų, kad jis iš tikrųjų nori taikos", - sakė aljanso generalinis sekretorius.
Ką čia ir bekomentuosi. Kai žmogus kartoja tūkstantį kartų ir seniai girdėtus faktus bei žodžius, tai rodo, kad lyderis arba pavargo, arba išsisėmė, arba tiesiog yra nebe lyderis.
Rusija padarė didelę pažangą siekdama "demilitarizuoti" Ukrainą, pareiškė Putino uodeglaižys Peskovas. Rusija esą daro pažangą siekdama vadinamosios "demilitarizacijos". Putinas pareiškė, kad "Ukrainos karinis-pramoninis kompleksas, jei ir nėra visiškai sunaikintas, tai sparčiai artėjama prie to".
Kurgi ne. Ukraina taip sparčiai demilitarizuojama, kad greitu metu turės priešakinę NATO ir JAV ginkluotę, apie kurią svajoja daugelis aljanso narių – valstybių. Tokie kremlinų pareiškimai - kvaišalas bukai Rusijos liaudžiai apie tariamai sėkmingą karo eigą.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina kitais metais padidins didins savo diplomatinį aktyvumą Afrikoje - atidarys 10 naujų ambasadų ir sustiprins prekybos ryšius su šiuo žemynu.
Ukraina, kovodama su Rusijos invazija, bando pritraukti Afrikos šalis, iš dalies skatindama humanitarinę grūdų iniciatyvą, kuria siekiama padėti sumažinti badą itin pažeidžiamose šalyse. Be naujų ambasadų atidarymo, sakė V. Zelenskis, Ukraina taip pat sieks įsteigti prekybos atstovybes keliuose svarbiausiuose žemyno centruose, kuriuos jis apibūdino kaip regioną, "kuriame mūsų interesams kol kas atstovaujama mažiau, nei mums reikia".
Tai yra nepaprastai svarbus sprendimas ir žiauriai naudingas ėjimas, siekiant įtakos žemyne, tiesiogiai priklausomame nuo klimato, maisto ir išteklių. Nors daug kam Afrika atrodo labai toli, tačiau Kyjivas supranta, kad Afrika ryt gal užplūsti visą Europą, jei joje paliksi šeimininkauti Prigožino „Wagner“ smogikus ir kitas Kremliaus plėšikų gaujas. Ukrainos ir JAV žingsnis į Afrikos žemyną - pavėluotas, tačiau labai teisingas ėjimas. Labiausiai stulbina tai, kad Vakarų įtakos svarbą Afrikai supranta kariaujanti ir kraujuojanti Ukraina, tik ne nuo hamburgerių išplerę tingūs Europos biurgeriai.
Operacinis lygmuo
Be esminių pakitimų.
JAV Kongresas pagaliau patvirtino 2023 m. vyriausybės biudžeto projektą, kuriame numatyta beveik 45 mlrd. dolerių Ukrainai ir partneriams. Įstatymo projektui pritarė Senatas, o penktadienį jam pritarė Atstovų Rūmai - 225 balsai už ir 201 prieš. Dokumentas perduotas pasirašyti JAV prezidentui Joe Bidenui.
JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, kreipdamasi į kongresmenus per balsavimą, pažymėjo, kad įstatymo projekte numatyta didelė pagalba Ukrainai, ir priminė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kalbą, pasakytą šią savaitę Kongrese.
Zelenskio kalba įeis į Ukrainos ir pasaulio istoriją, kaip „brangiausiai apmokėtas“ pasirodymas JAV.
"Vyriausybės biudžeto lėšomis, be kita ko, bus remiami Ukrainos nepaprastosios padėties didvyriai, kovojantys pirmosiose kovos už demokratiją linijose. Šiuo teisės aktu mes didžiuojamės galėdami suteikti jiems dar vieną svarbų saugumo, ekonominės ir humanitarinės pagalbos paketą", - sakė Atstovų rūmų spykerė Nancy Pelosi.
Viena iš numatytų paramos Ukrainai programų yra 9 mlrd. JAV dolerių vertės Saugumo paramos Ukrainai iniciatyva, pagal kurią numatoma teikti įrangą, mokymus, logistiką ir atsargas Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms remti.
11,88 mlrd. dolerių suma bus panaudota JAV ginklų atsargoms papildyti, kurias Amerika, prezidento įgaliota, teikia Ukrainai iš savo rezervų. Pagal įstatymo projektą, JAV prezidentui bus suteikti nauji įgaliojimai perduoti Ukrainai 14,5 mlrd. dolerių vertės ginklų iš JAV atsargų. Beveik 2,5 mlrd. dolerių numatyta skirti Ukrainos humanitariniams poreikiams, o 13,37 mlrd. dolerių - ekonominei ir biudžetinei paramai.
Prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo JAV Kongresui už papildomą 45 mlrd. dolerių paramą Ukrainai. "Nepaprastai svarbu, kad Amerikos žmonės šioje kovoje būtų su ukrainiečiais", - paskelbė Ukrainos prezidentas socialiniame tinkle "Twitter".
„Opozicinė“ Rusijos žiniasklaida skelbia, kad krito nuo karo pabėgusių Rusijos piliečių pajamos. Dauguma esą susirgo depresija, krito pasitikėjimas vietos šalių vyriausybėmis, pagerėjo santykiai ir pasitikėjimas Rusijoje likusiais tautiečiais ir tik 7 % tikisi permainų gimtinėje. Visas šis „tyrimas“ - nulio vertas propagandinis niekalas, skirtas emigravusiems rusams, kad pastarieji įsisąmonintų: „užsienyje jūsų niekas nelaukia, jūs ten nemėgstami; tos šalys – svetimos, grįžkite namo, kur jūsų laukia draugai ir pažįstami, vis tiek niekas artimiausiu metu Rusijoje nesikeis“. Mes pridurtume: Rusija jūsų laukia, kad kuo greičiau pasiųstų supūti Donbaso laukuose.
Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą Rusijos teroristai surengė 3 raketinius ir 10 oro smūgių, daugiausia į civilinę infrastruktūrą Donecko srityje. Iš reaktyvinių ugnies sistemų okupantai apšaudė 62 objektus, buvo apgadinti civiliniai objektai Chersono mieste, yra nukentėjusių civilių gyventojų.
Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė okupantų atakas Luhansko ir Donecko srityse.
Bachmuto kryptimi nevykėliai toliau pliekia iš tankų, minosvaidžių, statinių ir reaktyvinės artilerijos sistemų. Apšaudytos dvidešimt penkios gyvenvietes.
Zaporižės srityje Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino 2 priešo artilerijos sistemas su šaudmenimis. Sužeista daugiau kaip 70 priešo karių. Informacija apie žuvusius okupantus tikslinama.
Per praėjusią parą Ukrainos aviacija sudavė 13 smūgių į driskių personalo sandėlius ir gyvosios jėgos telkinius, smogė į priešlėktuvinio raketinio komplekso pozicijas.
Patvirtinta, kad numušti 9 įvairių tipų priešo bepiločiai orlaiviai.
Ukrainos gynybos pajėgų raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai smogė 2 kontrolės punktams, 2 amunicijos sandėliams ir 11 okupantų gyvosios jėgos sutelkimo vietų.
Šiandien vakare mėginsime jums pateikti paskutinį, 25-ąjį projekto „Aštuonkojis“ epizodą su karo kapelionu tėvu Serhijumi Dmitrijevu tiesiai iš karo zonos.
Foto: Nakties angelai. @alexandra_pakholchuk menas
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai bei UAB „Vilkeda“. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562471 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page