top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 25 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Jautriame savo kalėdiniame sveikinime Vakarų apeigų krikščionims Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad jokie priešo bepiločiai kamikadzės negali užgesinti Kalėdų aušros.
"Šiandien ir visas ateinančias žiemos šventes pasitinkame sudėtingomis aplinkybėmis. Kai kurie šiandien pamatys pirmąją žvaigždę danguje virš Bachmuto, Rubižnės, Kreminos. Tūkstančius kilometrų palei fronto liniją. Kas nors ją pamatys greitkelyje, važiuodamas nuo Ukrainos ir Lenkijos sienos į Chersono sritį arba Zaporižę. Kažkas ją pamatys pro skyles kulkų suvarpytame savo namo stoge", - sakė prezidentas.
Jis pridūrė, kad kai kurie sutiks šventę svetimuose namuose, bet ne pas svetimus žmones - pas ukrainiečius, kurie suteikė pastogę ukrainiečiams.
Taip, tai - ne klaida. Visi, kurie savo šalyse priglaudė nuo karo siaubų atsitraukusius ukrainiečius yra patys ukrainiečiai. Ir visai nesvarbu, kokia tautybė įrašyta jų pasuose, savo širdyse ir savo poelgiuose, kaip ir visi ukrainiečiai, jie kartu duoda atkirtį agresoriui.
Naujasis Kinijos ambasadorius Europos Sąjungoje Fu Kongas pareiškė, kad dėl plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą, Kinija atsidūrė "labai sunkioje padėtyje", ji nenori "rinktis tarp draugų" ir ragina siekti taikaus susitarimo. "Ir Rusija, ir Ukraina yra mūsų geri draugai, todėl nenorime rinktis tarp draugų. Tai yra mūsų pozicijos išeities taškas", - sakė diplomatas. Pasak jo, "dėl šios krizės atsidūrėme labai sudėtingoje politinėje padėtyje... ir tai sukėlė daug įtampos mūsų santykiuose" su Europa.
Fu Kongas, kuris karą prieš Ukrainą pavadino "vadinamąja specialiąja operacija", nes "taip ją pavadino rusai", taip pat sakė, kad vienas iš jo prioritetų naujose pareigose yra "depolitizuoti" ES ir Kinijos santykius.
Mes galime patarti naujajam diplomatui iš Kinijos - geriausias būdas depolitizuoti santykius su ES yra oficialiai pareikšti, kad Rusija - teroristinė valstybė ir pradėti remti Ukrainą, pradžioje tiekiant humanitarinę pagalbą. Pirmas žingsnis visada sunkus, o toliau palengva nuo vaistų, maisto ir rūbų galima pereiti prie dongfengų. Pastarieji itin reikalingi norint pasiekti strateginius karinius taikinius Kryme ir Vladivostoke.
Šeštadienį socialiniame tinkle "Twitter" Ukrainos prezidento padėjėjas Michailas Podoliakas paragino "likviduoti" Irano gamyklas, gaminančias bepiločius lėktuvus ir raketas, ir suimti jų tiekėjus. Podoliakas rašė, kad Iranas "įžūliai žemina tarptautinių sankcijų institutą" Maskvai perdavęs 1700 "Shahed-136"dronų kamikadzių. Ukrainos žvalgyba teigia, kad Rusijos teroristai jau išnaudojo apie trečdalį šios partijos dronų žudydami civilius Ukrainoje ir griaudami šalies infrastruktūrą.
Iranas visus kaltinimus atmeta. Tiesą pasakius, mes dedame daug vilčių į paprastus iraniečius ir linkime jiems kuo greičiau nusimesti juos valdančią diktatūrą. Pažįstame keletą šios šalies puikių, mąstančių ir itin vakarietiškų žmonių, kurie jau kurį laiką kalba apie permainas Irane.
Suomijos ambasada Maskvoje paprašė Rusijos užtikrinti diplomatinės misijos saugumą po šią savaitę įvykusio incidento, kai kaukėti asmenys į ambasados kiemą įmetė kūjus. Incidentas nesukėlė jokių sužalojimų ar žalos pastatui, penktadienį pranešė Suomijos užsienio reikalų ministerija. Tačiau Suomijos misijos vadovo pavaduotojas "paprašė Rusijos užtikrinti darbuotojų ir pastato saugumą, laikantis Vienos konvencijos dėl diplomatinių santykių", sakė ministerijos atstovas spaudai.
Sunku suprasti, ką kitų šalių ambasadoriai veikia teroristinėje šalyje. Pilna izoliacija ir diplomatinių santykių pažeminimas iki konsulinio lygio, o dar geriau - nutraukimas, turėjo būti įgyvendintas jau vasario 24-ąją.
Rusijos invazija į Ukrainą dar labiau padidino jau ir taip augančias maisto ir energijos sąnaudas, todėl infliacija Vokietijoje tapo sparčiausia nuo šeštojo dešimtmečio pradžios - lapkričio mėnesį vartotojų kainos padidėjo maždaug 11,3 %. Tikėtina, kad infliacija išliks didelė dar dvejus metus. Bundesbankas įspėjo, kad net planuojamo dujų ir elektros kainų ribojimo gali nepakakti, kad infliacija sumažėtų nuo dviženklio skaičiaus.
Na jau, na jau. Lietuvoje infliacija dvigubai didesnė nei Vokietijoje, bet parduotuvės prieš savaitgalį buvo šluote šluojamos, o Vilniaus „Panoramoje“ penktadienį nuo pietų parkavimo aikštelių prieigose susidarė automobilių spūstys, kuriose beprasmiškai degė atpigęs kuras, teršdamas orą ir šildydamas atmosferą. Taip kad pasispausti ir Lietuvoje, ir juo labiau, Vokietijoje, yra tikrai dar daug kur.
Kol vakariečiai apimti Kalėdų svaigulio taškėsi piniginių turiniu, Rusijos fiureris Vladimiras Putinas liepė Rusijos gynybos pramonės vadovams pasitempti ir užtikrinti, kad Rusijos kariuomenė greitai gautų visus kovai Ukrainoje reikalingus ginklus, įrangą ir karinę techniką. Apsišaukėlis mesijas ir karo nusikaltėlis, kuris Rusijos karą Ukrainoje pavadino istorinėmis pastangomis pasipriešinti, anot jo, pernelyg didelei Vakarų įtakai pasauliniams reikalams, Tulos ginklų gamybos centre kliedėjo, kad „svarbu tobulinti ir gerokai pagerinti mūsų kovotojų ginklų ir įrangos technines charakteristikas, remiantis įgyta kovine patirtimi."
Šis karas dar pražudys dešimtis tūkstančių žmonių. Duok dieve, kad ne milijonus.
Popiežius Pranciškus paragino pasaulio katalikus Kalėdų išvakarėse prisiminti karo nualintus ir vargšus, akivaizdžiai užsimindamas apie Ukrainą ir kitus konfliktus. "Mūsų pasaulio vyrai ir moterys, trokšdami turtų ir valdžios, ryja net savo kaimynus, savo brolius ir seseris", - sakė jis per iškilmingas Kalėdų vakaro Mišias Šventojo Petro bazilikoje Vatikane.
"Kiek daug karų matėme? Ir kiek daug kur, net ir šiandien, su žmogaus orumu ir laisve elgiamasi paniekinamai."
Anksčiau šį mėnesį popiežius ragino žmones mažiau išleisti Kalėdų šventėms ir dovanoms, o skirtumą nusiųsti ukrainiečiams, kad jie galėtų išgyventi žiemą.
Operacinis lygmuo
Be pakitimų.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo savo šalį dėl galimų didesnių Rusijos atakų per Kalėdų šventes ir paragino savo žmones "atkreipti dėmesį į oro pavojaus signalus, padėti vieni kitiems ir rūpintis vieni kitais". V. Zelenskis sakė, kad buvo susitikęs su savo aukščiausiaisiais kariniais vadais apžvelgti padėties ir kad jo vyriausybė "rengiasi įvairiems teroristinės valstybės veiksmų scenarijams", į kuriuos bus tinkamai ir laiku reaguojama.
Okupacinė Rusijos administracija Mariupolyje pradėjo griauti didžiąją dalį dramos teatro, kuriame kovo mėnesį per rusofašistų aviacijos bombardavimą žuvo šimtai žmonių. Ukrainos ir Rusijos interneto svetainėse paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip sunkioji technika nugriauna didžiąją teatro dalį, o jo priekinis fasadas lieka nepaliestas.
Okupantai šalina savo nusikaltimų pėdsakus.
Vakar vakare Rusija į Juodąją jūrą išvedė dar vieną raketomis "Kalibr" ginkluotą laivą. Iš viso Juodojoje jūroje dabar yra keturi laivai, galintys gabenti šias raketas. Pietų Ukrainos gynybos pajėgų Jungtinio koordinacinio spaudos centro vadovė Natalija Humeniuk sakė, kad iš viso Juodojoje jūroje yra 14 RF laivų, tarp jų - ir du povandeniniai, kurių bendra salvė gali siekti 24 sparnuotąsias raketas.
Teroristai daro tai, ką moka geriausiai - gąsdina, darant psichologinį spaudimą Ukrainos gyventojams ir vėliau smogs, žudydami civilius.
Šiaurėje suaktyvėjo diversinių žvalgybinių grupių veikla. Iš vienos pusės, toks aktyvumas gali būti susijęs su bandymu parodyti, kad pasirengimas atidaryti šiaurės frontą iš Baltarusijos yra tikras ketinimas agresorės planuose (Baltarusiją jau de facto laikome Rusijos dalimi). Iš kitos pusės, yra duomenų, kad bent viena grupė buvo sunaikinta Kyjivo prieigose. Gali būti, kad jos užduotis buvo parinkti taikinius ir vėliau koreguoti dronų ir raketų ugnį.
Rusijos okupantai įvedė komendanto valandą Zaporižės srityje nuo šių metų gruodžio 28 d. iki 2023 m. sausio 4 d., taip pat dešimčiai dienų Chersono srityje ir stiprina kontrolės priemones visose aneksuotose teritorijose.
O, taip. Bijokite partizanų, bolševikų palikuonys! Šis šventinis periodas jums dar ne kartą nušvis fejerverkais.
Taktinis lygmuo
Kūčių dieną Rusijos teroristams apšaudžius Chersoną, dešimt žmonių žuvo, o sužeistųjų skaičius išaugo iki 68. Padėtis Chersone po šio Rusijos išpuolio išlieka sunki. Smogus į žmonių susibūrimo vietas - turgų ir prekybos centrą, itin apsunkintas civilių aprūpinimas maistu ir kitomis gyvenimui būtinomis priemonėmis.
Per pastarąją dieną priešas paleido 5 raketas ir surengė vieną oro smūgį. Jis taip pat įvykdė daugiau kaip 90 apšaudymų salvine raketine artilerija.
Ukrainiečių gynėjai atrėmė 14 agresoriaus atakų rytų fronte. Bachmutas, Avdijivka, Marjinka, Kupjanskas išlieka pagrindinėmis ginkluotų valkatų iš Rusijos puolimo kryptimis.
Ukrainos aviacija per pastarąją parą sudavė 4 smūgius marodierių susitelkimo vietose. Ukrainos gynybos pajėgų raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai smogė 4 kontrolės punktams, 3 priešo gyvųjų pajėgų susitelkimo vietoms, priešlėktuvinių raketų kompleksui S-300 ir 3 kitiems svarbiems okupantų objektams.
Vakarų Sankt Peterburgo uoste įsikūrusi "Admiraliteto laivų statykla" pareiškime pranešė apie Aleksandro Buzakovo mirtį. Didelė Rusijos laivų statykla, kuri specializuojasi nebranduolinių povandeninių laivų statyboje, pranešė, kad šeštadienį po 11 metų darbo staiga mirė jos generalinis direktorius, tačiau nepateikė jokios kitos informacijos.
Linkime Jums ramių ir taikių šv. Kalėdų.
Foto: ukrainiečių gynėjų Kalėdos prie Bachmuto.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai bei UAB „Vilkeda“. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562453 views0 comments

Comments


bottom of page