top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 27 / 14:00

Politinis strateginis lygmuo
Ukraina inicijavo Rusijos pašalinimo iš JT Saugumo Tarybos ir apskritai iš Jungtinių Tautų procesą. Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba priminė, kad Rusija uzurpavo Sovietų Sąjungos vietą JT Saugumo Taryboje, perimdama Sovietų Sąjungos teises.
"Šiandien žengėme svarbų žingsnį. Ukraina inicijavo procesą, kuriuo siekiama pašalinti Rusiją iš JT Saugumo Tarybos ir visos organizacijos. Oficialiai pareiškėme išsamią ir pagrįstą poziciją, kodėl Rusijos buvimas JT Saugumo Taryboje ir organizacijoje yra neteisėtas. Pateikėme išsamių įrodymų, kad prieš 31 metus Rusijos delegacija iš tiesų tiesiog užėmė SSRS vietą JT Saugumo Taryboje - valstybės, kuri tuo metu jau nebeegzistavo, neturėdama tam jokio įstatyminio pagrindo", - teigė A. Kuleba.
Ministras pabrėžė, kad JT Chartija buvo "išprievartauta" paprasčiausiai pakeitus "SSRS" pavadinimą į užrašą "Rusijos Federacija". "Tai šiurkštus JT Chartijos 4 straipsnio 2 dalies, kurioje aiškiai apibrėžiama vienintelė teisėta narystės organizacijoje įgijimo procedūra, pažeidimas", - sakė A. Kuleba.
Trisdešimt metų JT Saugumo Tarybos narės apsimetė, jog nieko nepastebėjo ir užmerkė akis į akivaizdžią klastą. Vadovaujantis lygiateisės narystės JT principu, Rusijos Federacija turėjo tarptautiniu teisiniu keliu įgyti narystės teisę organizaciją, o ne pakeisti šalies pavadinimą, paliekant JT siautėti kadrinius KGB, o dabar SVR ir FSB agentus.
Po Krymo okupacijos Rusija akivaizdžiai ėmė piktnaudžiauti savo narystės teise, o JT šalių atstovai pavargo klausytis Maskvos atstovų kliedesių.
JAV Kongrese taip pat pristatyta rezoliucija, raginanti JAV prezidentą Joe Bideną prašyti atšaukti Rusiją iš JT Saugumo Tarybos. Nors JT Chartijoje iš tiesų nėra nuostatų dėl nuolatinio Saugumo Tarybos nario pašalinimo, tačiau jei būtų užginčytas Rusijos, kaip Sovietų Sąjungos teisių ir pozicijos perėmėjos vieta – šalis teroristė galėtų būtų išmesta lauk iš organizacijos.
Šiandieninės Rusijos atstovus reikia iškrapštyti ir pašalinti iš visų tarptautinių organizacijų. Arba likviduoti Jungtines Tautas, kaip beviltiškai neįgalią ir neveiksnią tarptautinę organizaciją, kurios neįgalumas savotiškai legitimizuoja teroristinės Rusijos karo nusikaltimus.
Gal truputį ne į temą, tačiau nuo karo bėgantiems Rusijos piliečiams siūlytume išduoti laikinus leidimus gyventi ES šalyse arba suteikti politinį prieglobstį, tik išlaikius tos šalies kalbos ir istorijos egzaminą. Tai sumažintų „gerųjų“ Rusijos rusų norą telktis uždarose diasporose ir virti savo iškreipto rusiškojo pasaulio sultyse.
Rusijos diktatorius V. Putinas surado naują postą savo draugeliui D. Medvedevui. Pastarasis nuo šiol užims ne tik postą kažkokioje ten Rusijos saugumo taryboje, bet ir priklausys Putlerio sudarytai karinės pramonės komisijai. Medvedevui sugalvotas ir naujos pareigos: karinės-pramoninės komisijos pirmininko pirmojo pavaduotojo postas. Geresnių pareigų nukvakusiam alkoholikui nesugalvosi.
Vakar Medvedevas greičiausiai buvo taip pat girtas, nes naują ultimatumą Ukrainai paskelbė užsienio teroro ministras Lavrovas. "Jūsų pačių labui vykdykite Maskvos reikalavimus, "kitaip klausimą spręs Rusijos kariuomenė", pareiškė realybėje nesusivokiantis šnipelis. Paklaustas apie tai, kiek ilgai tęsis karas, Lavrovas atsakė: "Kamuolys yra režimo aikštelėje, o Vašingtonas už jo".
Mes apgailestaujame, jog Vakarų valstybių lyderiai nereaguoja arba pasyviai reaguoja į tokius ir panašius Maskvos pareiškimus. Visi jie skirti būtent Vakarams, siekiant dėmesio, norint spręsti paties Kremliaus sukurtas problemas. Jei Vakarai būtų ultimatyviai reagavę į Maskvos ultimatumą išvesti NATO ir JAV pajėgumus iš Europos – Kremliaus ėjimai prieš Ukrainą galimai būtų buvę kitokie. Tačiau iš Vakarų pusės buvo visiška tyla, ką Kremlius suprato, kaip ignoravimą ir sąlyginį leidimą veikti.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo naktiniame vaizdo kreipimesi vakar pareiškė, kad padėtis fronte Donbaso regione yra "sunki ir skausminga" ir reikalauja visų šalies "jėgų ir susitelkimo", pabrėždamas, kad dėl Rusijos atakų beveik devyni milijonai žmonių šiuo metu neturi elektros energijos. Tai maždaug ketvirtadalis Ukrainos gyventojų.
Vakar Sankt Peterburge į Nepriklausomų valstybių sandraugos grupės aukščiausiojo lygio susitikimą priėmęs buvusių sovietinių valstybių vadovus, V. Putinas nekalbėjo apie karą Ukrainoje, tačiau teigė, kad grėsmės Eurazijos regiono saugumui ir stabilumui didėja.
Taip, ir ta grėsmė yra teroristinė Rusija.
Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Michailas Galuzinas pareiškė, kad vienpolio pasaulio era, kuomet Jungtinės Valstijos diktavo sąlygas kitoms šalims ir net "laužė" jų politines sistemas, taip sakant, pasibaigė. Galuzinas įsitikinęs, kad pasaulyje vyksta tektoniniai poslinkiai daugiapoliškumo, tautų bendradarbiavimo, abipusio supratimo ir pagarbos principo link.
Kremliaus viešųjų ryšių rašliavotojai kaip reikiant išsisėmė. Jų kalbelės primena tautų draugystės bei įteisintos vagystės ideologo Leonido Brežnevo nusipezėjimus.
Rusija savo BPV atsilieka daugiau nei 14 kartų nuo JAV, taip pat nuo nuo Kinijos, Italijos, Vokietijos, Prancūzijos, JK, Japonijos, Indijos ir gali lygintis nebent su Brazilija, Pietų Korėja, Iranu ir Australija. Taip, kad jokio poliaus nesimato. Net poliuko. Mažas pimpaliukas.
Čekijos prezidentas Milošas Zemanas ragina toliau remti Ukrainą, įskaitant karinę paramą, teigdamas, kad Rusija galiausiai dėl to turės anksčiau ar vėliau palikti Ukrainos teritoriją. M. Zemanas buvo laikomas griežtų Europos Sąjungos sankcijų Rusijai priešininku ir prieš prasidedant invazijai dažnai buvo kritikuojamas kaip "prorusiškas" politikas.
Neikime nei vienu garsiai skalambijančiu „dideliu“ politikieriumi. Tikime tankais, raketomis, oro gynybos sistemomis, kurios keliauja ir turi keliauti į Ukrainą. Tikrieji pareiškimai šiandien turi būti daromi ne virkavimais, o ginklais.
Rusijos užsienio teroro ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos vykdo politiką, kuria siekiama įtvirtinti "istorijos pabaigą". Mažaraštis FSB auklėtinis pasisakė, turėdamas omenyje Francis Fukuyama knygą "Istorijos pabaiga ir paskutinis žmogus". Lavrovas, kurio protelis netraukia toliau jo nosies ir Kremliaus bokštų nesuvokia nei knygos, nei JAV politikos prasmės. Jei JAV ir nori istorijos pabaigos, tai tik Lavrovo ir Putino Rusijos joje.
Rusija į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė bulgarų kilmės žurnalistą Christo Grozevą. Tyrėjas kaltinamas dėl klastočių apie Rusijos kariuomenę skleidimą bei pagalba Ukrainos žvalgybai. Grozevas skelbia sąrašus Rusijos karininkų, atsakingų už masinius Ukrainos bombardavimus.
Labai keistas ėjimas ir informacija, kurios pirminis šaltinis - Rusija. Keistas, nelogiškas Kremliaus ėjimas. Nesuprantama, kodėl reikia „persekioti“ ES šalyse gyvenantį žurnalistą, skelbiantį „nutekintą“ FSB informaciją. Logiškesnis ėjimas būtų likviduoti informaciją nutekinančias grandines pačioje FSB.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas tikisi, kad Švedija ir Suomija oficialiai prisijungs prie bloko naujaisiais 2023 metais, negalėdamas atsakyti, kada tiksliai tai įvyks.
Dėl itin sparčios NATO plėtros ir karinių pajėgumų didinimo, didžiausias nuopelnas be abejo tenka Putinui ir Co.
Operacinis lygmuo
Didžiosios Britanijos gynybos ministerija teigia, jog Rusijos pajėgos sutelkė dėmesį į "gynybinių pozicijų" formavimą fronto linijoje. Tai apima „papildomų prieštankinių ir priešpėstinių minų laukų įrengimą, beveik neabejotinai viršijant Rusijos doktrinines gaires", - "Twitter" tinkle pranešė ministerija.
Pažymima, jog didžiausias iššūkis Rusijos pajėgoms tikriausiai bus stebėjimo priemonių ir apmokyto personalo trūkumas, kad būtų galima veiksmingai stebėti didelius naujų minų laukų plotus.
CNN praneša, jog trys Rusijos kariškiai žuvo pirmadienį priešlėktuvinei gynybai numušus ukrainiečių droną, kuomet jis priartėjo prie karinio aerodromo Saratovo srityje, esančio Rusijos teritorijos gilumoje. Incidentas įvyko vakariniame Engelso uostamiestyje, kuriame yra Engels-2 karinis aerodromas - strateginių bombonešių aviacijos bazė. Teigiama, jog pirminis informacijos šaltinis - Rusijos agentūros.
Džiaugtis neskubame, nes Kremlius paprastai slepia sėkmingas ukrainiečių spec. pajėgų operacijas, o skelbia tik tai, ką patys yra paruošę kaip psyopsą. Dažniausia po tokių “atakų” prieš objektus Rusijoje seka keršto akcijos prieš civilinę Ukrainos infrastruktūrą.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų vadavietės atstovas Jurijus Ignatas teigia, jog pagrindiniai objektai į kuriuos taikosi Rusijos karinės pajėgos - ne kariniai. Šiuo metu Rusijos armija galimai rengia naują masinį smūgį Ukrainos energetikos sektoriui, ką patvirtina raketas nešančių laivų pasirodymas Juodojoje jūroje.
Ukrainos kariuomenės atstovai praneša, jog rusai po truputį praranda savo pozicijas Ukrainos pietuose. Nors vis dar vyksta intensyvus Chersono srities apšaudymas ir mėginimas kontroliuoti kitas prarastas teritorijas, rusai turi problemų išlaikant esamas pozicijas ir telkti rezervą.
Ukrainiečių vykdoma ugnies kontrolė, smūgiai logistinio aprūpinimo linijoms, verčia okupantą ieškoti naujų vietų ir sprendimų. Manoma, jog okupantai nebūtinai laukia momento masinei raketų atakai ir gali surengti taškines atakas. Rusai esą stengiasi vilkinti įvykius fronto linijoje, daryti operatyvines pauzes ir daryti „pergalės šou“, o ukrainiečiai turi visomis išgalėmis spausti ir taškytis driskius neleidžiant jiems susikoncentruoti naujiems smūgiams.
Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą rusiškieji okupantai surengė 2 raketų smūgius ir 44 salvinių sistemų atakas prieš Ukrainą.
Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis priešas ugnimi padarė žalos daugiau kaip 25 gyvenviečių teritorijoms.
Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė okupantų atakas Luhansko ir Donecko srityse.
Gruodžio 25 d. Ukrainos kariai smogė rusų okupantų susitelkimui netoli Novobilozerkos, Zaporižės srityje. Priešas neteko iki 100 karių, tarp kurių - 15 Rusijos FSB darbuotojų.
Ukrainos karo aviacija smogė vietovei, kurioje buvo susitelkę okupantai.
Raketinių pajėgų daliniai ir artilerija smogė 4 kontrolės punktams ir 6 priešo gyvosios jėgos koncentracijos rajonams.
Foto: ukrainiečių artilerija prie Bachmuto.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai bei UAB „Vilkeda“. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562450 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page