top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 28 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis įprastiniame savo kreipimesi į piliečius sakė, kad ši savaitė Ukrainai bus svarbi politiniu požiūriu. Prasidedant kitiems metams, Ukrainai svarbu išlaikyti bendrą supratimą apie nacionalinius tikslus. „Žinoma, tai mūsų krašto išlaisvinimas iš priešo, taip pat Ukrainos atkūrimas, mūsų žmonių sugrąžinimas namo, tolesnis mūsų valstybės suartėjimas su pagrindiniais partneriais, naujų galimybių Ukrainai atvėrimas pasaulyje - artimiausios ateities uždaviniai ne tik valstybei, bet ir kiekvienam iš mūsų“, sakė jis. Prezidentas pažadėjo artimiausiu metu pateikti savo požiūrį į šių užduočių įgyvendinimą metiniame pranešime Aukščiausiajai Radai apie Ukrainos išorės ir vidaus padėtį.
Mes Ukrainos prezidento požiūrį maždaug žinome - jokių derybų su teroristine Rusija ir tolesnė diplomatinė kalba sunkiais ginklais tol, kol paskutinis driskius bus išvytas iš Ukrainos teritorijos.
"Bloomberg" duomenimis, nuo 2023 m. sausio 1 d. Japonijos draudimo bendrovės nebedraus karinės rizikos Rusijos ir Ukrainos teritoriniuose vandenyse. Tokius sprendimus priėmė "Tokio Marine Holdings Inc.", "Sompo Holdings Inc." ir "MS&AD Insurance Group Holdings Inc.". Šis draudikų sprendimas turės įtakos laivų maršrutams, įskaitant plaukiojimą Juodojoje ir Azovo jūrose bei vandenyse prie rytinių Rusijos krantų. Ekspertai mano, kad Rusijos suskystintų gamtinių dujų pirkėjai Japonijoje gali likti be prekių, o tolesni degalų tiekimo sutrikimai sukeltų dar daugiau sunkumų Japonijai.
Bet japonai kantrūs ir išmintingi, o sunkumai - laikini.
Austrijos vyriausybė intensyviai ruošiasi galimam elektros energijos tiekimo nutraukimui. Tai interviu "Welt" atskleidė gynybos ministrė Claudia Tanner. Pasak jos, tikimybė, kad artimiausiu metu kai kuriose Europos Sąjungos dalyse nutrūks elektros energijos tiekimas, yra labai didelė.
"Klausimas yra ne tai, ar jis ateis, bet kada jis ateis. Dėl karo Ukrainoje vėl smarkiai išaugo plataus masto elektros energijos tiekimo nutraukimo pavojus: V. Putinui įsilaužimas į Vakarų energetikos sistemas yra hibridinio karo priemonė. Neturėtume apsimesti, kad tai tik teorija. Turime pasiruošti elektros energijos tiekimo nutraukimui Austrijoje ir Europoje", - sakė Tanner. Policija, priešgaisrinė tarnyba, civilinės saugos organizacijos ir Austrijos kariai reguliariai rengia bendras pratybas ir aiškina žmonėms, ką daryti dingus elektrai.
Pasirengimas įvairiems galimiems Rusijos teroristiniams išpuoliams ir poveikiui visuomenėms turėtų būti kiekvienos demokratinės vakarų šalies dienotvarkėje.
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sakė, kad jo šalis nori surengti aukščiausiojo lygio susitikimą karui užbaigti, tačiau jis nesitiki, kad Rusija jame dalyvaus tuo metu, kai abi pusės intensyviai kaunasi mūšio lauke. Jo teigimu, Ukrainos vyriausybė nori, kad per du mėnesius Jungtinėse Tautose įvyktų "taikos" aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriame tarpininkautų generalinis sekretorius António Guterresas.
JT atsargiai reagavo į Kulebos pasiūlymą. "Kaip generalinis sekretorius ne kartą yra sakęs praeityje, jis gali tarpininkauti tik tuo atveju, jei visos šalys nori, kad jis tarpininkautų", - sakė JT asocijuota atstovė spaudai Florencia Soto Nino-Martinez.
Tačiau tikimybė, kad bus pasiekta kokia nors pažanga siekiant taikos, atrodo menka, nes pirmadienį Rusijos užsienio teroro ministras S. Lavrovas pagrasino Kijevui ultimatumu: arba sutikti atiduoti šiuo metu jo šalies kontroliuojamą teritoriją, arba Ukrainos likimą spręs Rusijos kariuomenė.
Ukraina žaidžia diplomatinį žaidimą rodydama, kad yra atvira taikai ir deryboms ir tokiu būdu nuima kai kurių vakarų valstybių kritiką dėl nelankstumo paliaubų klausimu. Iš tiesų, niekas nesikeičia - okupantai išveda ordas iš okupuotų teritorijų, Ukraina sėda prie derybų stalo.
Operacinis lygmuo
Be pakitimų.
Jungtinės Valstijos ir jų NATO sąjungininkės kartu su Ukraina nori nugalėti Rusiją "mūšio lauke", kad ją sunaikintų, pareiškė ištikimas Putino pasiuntinys užsienio šalims bauginti, vienas iš teroristinės valstybės ministrų Sergejus Lavrovas. "Kolektyvinių Vakarų šalių ir jų kontroliuojamo (Ukrainos prezidento Volodymyro) Zelenskio veiksmai patvirtina pasaulinį Ukrainos krizės pobūdį", - sakė S. Lavrovas.
"Niekam ne paslaptis, kad Jungtinių Valstijų ir jų NATO sąjungininkių strateginis tikslas yra nugalėti Rusiją mūšio lauke kaip mechanizmas, kuriuo siekiama gerokai susilpninti ar net sunaikinti mūsų šalį."
Jeigu Lavrovas prasikrapšytų akis, tai pamatytų, kad sunaikinti režimo valdomą Rusiją siekia niekas kitas kaip kolektyvinis Rusijos Putinas.
Tuo tarpu buvęs NATO pajėgų Europoje vyriausiasis vadas atsargos generolas Džeimsas Džounsas pareiškė, kad Rusijos fiureris V. Putinas, pradėjęs plataus masto karą prieš Ukrainą, tikėjosi, kad jis greitai baigsis. Tačiau diktatoriaus planai dėl trumpo karo nepasiteisino. Rusija jau nugalėta. Pasak Džounso, karinė pagalba Ukrainai yra labai svarbi. Jei sąjungininkės ir toliau teiks šią pagalbą ir kuo greičiau, Rusija gali sulaukti dar daugiau nemalonių naujienų.
Tik viena mažytė smulkmena - nugalėtą Rusiją dar reikia pribaigti mūšio lauke.
Taktinis lygmuo
Vakar Ukrainos kariai surengė "fejerverkus" Rusijos okupantų štabui. Mažiausiai 12 okupantų, tarp kurių naujai paskirtas brigados vadas, iškeliavo sutikti Naujųjų Metų pas Kobzoną.
Rusijos okupacinė kariuomenė vėl apšaudė Chersoną. Teroristai smogė Tropino ligoninės pastatui Chersono mieste, pataikyta į ligoninės gimdymo skyrių. Ligoninės pastatas smarkiai apgadintas, palatų langai išdaužti.
Australijos užsienio reikalų ir prekybos departamentas (DFAT) pranešė, kad kovose Ukrainoje žuvo australas. Manoma, kad prieš pat Kalėdas žuvo Sage'as O'Donnellas iš pietrytinės Viktorijos valstijos.
Trečiadienio rytą, Charkive ir regione nugriaudėjo keli sprogimai. Regione paskelbtas oro pavojus. Ukrainos prezidento kanceliarija patvirtino, kad Charkivui buvo suduotas raketos smūgis. Į įvykio vietą buvo išsiųsti Valstybinės ekstremaliųjų situacijų tarnybos padaliniai. Kol kas informacijos apie aukas nėra.
Per pastarąją parą orda surengė raketinį smūgį ir iš reaktyvinių ugnies sistemų apšaudė 33 objektus, tarp jų ir civilinius objektus Chersone.
Išlieka pavojus, kad priešininkas vykdys oro ir raketų smūgius prieš svarbiausią šalies infrastruktūrą.
Ukrainos gynėjai atrėmė 15 okupantų atakų rytų fronte. Kitose kryptyse ginkluoti valkatos stiprina gynybos pozicijas ir visų ginklų rūšių ugnimi apšaudo Ukrainos gynybos pajėgų dalinių pozicijas išilgai fronto linijos.
Gruodžio 26 d. ukrainiečių jungtinės pajėgos apšaudė priešo pozicijas Čaplinkos rajone, Chersono srityje, žuvo apie 50 taip vadinamų Rusijos karių.
Laikinai okupuotame Sevastopolyje verbuojami vietiniai gyventojai stoti į karinę tarnybą pagal sutartį Rusijos Federacijos ginkluotosiose pajėgose.
Ukrainos raketos ir artilerija per pastarąją parą pataikė į kontrolės punktą, 7 gyvosios jėgos ir karinės technikos židinius, 2 amunicijos sandėlius ir svarbų okupantų karinį objektą.
Foto: vaizdas iš apšaudytų gimdymo namų Chersone.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai bei UAB „Vilkeda“. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562450 views0 comments

Comments


bottom of page