top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 12 29 / 12:00

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį sakydamas kalbą parlamente savo šalį pavadino "pasaulio lydere" ir paprašė įstatymų leidėjų išlikti vieningiems Rusijos invazijos akivaizdoje. Jis gyrė ukrainiečius už tai, kad jie padeda Vakarams "vėl atrasti save". Kasmetinėje kalboje, kuri dėl Rusijos sukelto karo vyksta už uždarų durų, Zelenskis sakė, kad Ukrainos karinis pasipriešinimas Kremliui atgaivino tikėjimą vertybėmis visame pasaulyje.
"Savo vienybės dėka pasiekėme tai, kuo beveik niekas pasaulyje netikėjo. Beveik niekas - išskyrus mus", - sakė jis įstatymų leidėjams, savo kabineto nariams, kitiems aukštiems pareigūnams ir aukščiausio rango kariškiams.
"Mūsų nacionalinės spalvos šiandien yra tarptautinis drąsos ir nepalaužiamumo simbolis visam pasauliui", - pabrėžė Zelenskis 45 minutes trukusioje kalboje. Dėkodamas Vakarų partneriams už ginklų tiekimą, V. Zelenskis taip pat sakė, kad Ukrainoje bus sukurta galinga šalies gynybos pramonė, kuri "bus viena galingiausių Europoje ir pasaulyje".
Ukraina yra ne tik mums pavyzdys, ji yra mūsų saugumo garantas, o jos prezidentas - tikras pasaulio lyderis, įeisiantis į istoriją šalia tokių žmonių kaip seras W. Čerčilis ar M. Gandi.
Tuo tarpu Rusijos užsienio teroro ministras S. Lavrovas sakė, kad jo karo nusikaltėlių valdoma valstybė nesirems Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio "taikos formule" kaip derybų pagrindu. Jis pridūrė, kad Kyjivas vis dar nepasirengęs tikroms taikos deryboms, o ukrainiečių idėja su Vakarų pagalba išstumti Rusiją iš Rytų Ukrainos ir Krymo yra "iliuzija".
Šitie taip vadinami žmonės, kolektyvinis teroristas Putinas, yra pasiruošę sunaikinti visą Rusiją, o su ja nusitempti į dugną kaimynines šalis. Jei kažkas vis dar turi iliuzijų, kad nusilpusi ir nuvargusi Rusija pasiduos ar pati nutrauks karo veiksmus, gyvena kreivų veidrodžių karalystėje.
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau užtikrino, kad Kanada neabejotinai prisidės prie tarptautinės bendruomenės pastangų atkurti Ukrainą po karo. "Kanada neabejotinai prisidės prie rekonstrukcijos, tačiau svarbiausia turėtų būti Ukraina. Jie patys turi nuspręsti, kaip ir kokiu būdu jie nori atkurti šalį", - sakė J. Trudeau.
Jis pabrėžė, kad nuolat į tai atkreipia dėmesį bendraudamas su Ukrainos prezidentu ir sąjungininkais. "Taip, Ukrainai atkurti reikės Maršalo plano, reikės investicijų, ir mes visi turėtume įsitraukti. Tačiau Ukraina turėtų būti centre", - sakė Kanados premjeras.
Šiais metais Kanada jau suteikė Ukrainai 2,5 mlrd. dolerių finansinę paramą - tai yra viena didžiausių paramos vienam gyventojui sumų pasaulyje.
Labai gerai yra planuoti, ką ir kaip darysime ateityje. Tik reikia suprasti vieną dalyką - rytojus nepasikeis, jei jau šiandien nesiimsime veiksmų - šią valandą, tuoj pat būtina smogti agresoriui į skaudžiausias jam vietas. Fiziškai.
Vakarų šalims nustačius viršutinę Rusijos naftos kainos ribą, jos eksportas jūra labai sumažėjo. Gruodį Rusija eksportavo beveik ketvirtadaliu mažiau naftos lyginant su 2022 m. vidurkiu, apie apie 2,5 mln. barelių kasdien. Pagrindiniai naftos pirkėjai ir teroristinės šalies rėmėjai išlieka taikos balandis pasaulyje - Indija, NATO narės Turkija, Vengrija ir Bulgarija, bei komunistinis drakonas Kinija.
Jungtinės Valstijos turi priemonių ir galimybių fiziškai pašalinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Taip gali nutikti, jei Rusija panaudos taktinius branduolinius ginklus kare prieš Ukrainą, mano Ukrainos nuolatinis atstovas prie JT 2015-2019 m. ir Ukrainos ambasadorius JAV 2020-2021 m. Volodymyras Jelčenka. Jis teigia, kad amerikiečiai jau paaiškino tai V. Putinui "labai paprastai ir vaizdžiai".
"Jie galėjo paimti popieriaus lapą ir nupiešti, kas nutiktų Rusijai, jei ji panaudotų taktinius branduolinius ginklus. Pirma, tai būtų fizinis Putino sunaikinimas - JAV turi tam reikalingų priemonių ir galimybių. Antra, akimirksniu, per 20-30 minučių, sunaikinamas Rusijos Juodosios jūros laivynas. Visos karinės grupės, esančios netoli Ukrainos sienų. Kitas žingsnis bus smūgiai visoms karinėms bazėms ir strateginiams objektams Rusijos Federacijos teritorijoje, įskaitant Maskvą ir Kremlių", - paaiškino diplomatas.
A-ha.
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad remia Serbijos pastangas apsaugoti etninius serbus Kosovo šiaurėje, tačiau atmetė Prištinos kaltinimus, kad Rusija kursto įtampą, siekdama pasėti chaosą Balkanuose. Antradienį Kosovo šiaurėje esančiame etniškai padalytame Mitrovicos mieste serbai pastatė naujas barikadas, praėjus kelioms valandoms po to, kai Serbija pranešė, kad po kelias savaites trukusio įtampos didėjimo įvedė savo kariuomenei aukščiausią kovinę parengtį.
Paklaustas apie Kosovo vidaus reikalų ministro Xhelalo Sveclos teiginį, kad Serbija, remdama serbų mažumą, siekia destabilizuoti Kosovą, Putinui burna dirbantis Dmitrijus Peskovas atsakė, kad "klaidinga ieškoti“ destruktyvios Rusijos įtakos.
Na va ir patvirtinimas - išvertus iš Rusijos diplomatinės kalbos „klaidinga ieškoti“ reiškia „taip ir yra“.
Operacinis lygmuo
Deja, kaip ir prognozavome, Rusijai plačiai afišavus, kad jos strateginį karinį oro uostą vėl atakavo dronais Ukraina, atsakymo raketų kruša ir bepiločiais - kamikadzėmis ilgai laukti neteko. Šiandien nuo pat ryto Ukraina patiria eilinę teroristinę ataką didžiuosiuose miestuose.
"Po naktinės kamikadzių dronų atakos priešas puola Ukrainą iš įvairių krypčių, naudodamas strateginės aviacijos lėktuvų ir laivų sparnuotąsias raketas iš oro ir jūros. Be to, stebimas didelis okupantų taktinės aviacijos aktyvumas", - praneša Ukrainos karinės oro pajėgos.
Dronai ir raketos bandė pasiekti taikinius Kyjive, Charkive, Dnipre, Odesoje ir kituose miestuose. Daugelį jų numušė oro gynybos pajėgos, tačiau pranešama ir apie tiesioginius pataikymus. Kaip visada, teroristai taikosi į energetikos objektus ir kitą kritinę infrastruktūrą.
Tuo tarpu Baltrarusijoje prie Ukrainos sienos sutelkta apie 10 200 taip vadinamų Rusijos karių, kurie kartu su Baltarusijos „vojakomis“ galėtų suformuoti iki 20 tūkstančių ginkluotų valkatų ordą. Ukrainos žvalgyba teigia, kad šių pajėgų nepakanka puolimo veiksmams pradėti, tačiau mes būtume linkę vertinti gerokai atsargiau. Režimas yra neprognozuojamas, ir vienintelis veiksnys, kuris sulaiko jį nuo įsakymo davimo pulti yra miglota baimė, kad baltarusiai gali pereiti į Ukrainos pusę arba atsukti ginklus prieš Minsko diktatūrą.
Ukrainos karinės žvalgybos vadas Kyrylo Budanovas vertina, kad karas Ukrainoje šiuo metu yra aklavietėje, nes nei Ukraina, nei Rusija negali padaryti didelės pažangos mūšio lauke. "Situacija tiesiog įstrigo. Jis nejuda", - sakė Budanovas. Jo teigimu, Rusija "dabar yra visiškai sustojusi", patyrusi didelių nuostolių, todėl, jo nuomone, Kremlius nusprendė paskelbti dar vieną šauktinių mobilizaciją. Kaip silpniausią Ukrainos vietą Budanovas nurodė Vakarų šalių ginkluotės tiekimą.
Tą supranta ir Maskva. Rusijos užsienio teroro reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad jo šalies kariuomenė rengia naujus planus, kaip nutraukti Ukrainos pajėgoms iš užsienio siunčiamų ginklų ir šaudmenų tiekimą. Trečiadienį duodamas interviu Rusijos televizijai S. Lavrovas sakė, kad kariniai ekspertai ragina nutraukti tiekimo kelius, kuriais iš Vakarų į Ukrainą tiekiami ginklai.
Nepatvirtintais duomenimis, Rusija į Juodąją jūrą permėtė dar vieną povandeninį laivą - raketų nešėją, ginkluotą „Kalibr“ sparnuotomis raketomis. Įvairių šaltinių duomenimis, skaičiuojame, kad viena salve Rusija iš Juodosios jūros gali paleisti nuo 20 iki 32 raketų.
Nenorime būti blogais pranašais, tačiau mes vertiname, kad situacija kaista.
Taktinis lygmuo
Varšuvos valdžia nusprendė nerengti Naujųjų metų šventės. Lenkijos sostinė tai paaiškino finansiniais sumetimais ir šventės netinkamumu atsižvelgiant į Rusijos karą prieš Ukrainą.
Per pastarąją parą priešininkas sudavė 30 oro ir 7 raketų smūgius, tarp jų - civilinei Donecko srities Konstantinivkos tiltų ir Charkivo infrastruktūrai. Taip pat įvykdė daugiau kaip 70 apšaudymų iš reaktyvinių ugnies sistemų.
Šią naktį Rusijos okupantai dar kartą smogė Charkivo energetikos infrastruktūrai, panaudodami 13 Irano "Shahed-136". Ukrainos gynybos pajėgos numušė 11 šių bepiločių lėktuvų.
Priešas puola Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis. Šaltiniai teigia, kad tokio kiekio agresoriaus lavonų nėra matę. Per maždaug 24 valandas gynėjai Ukrainos teritorijoje sunaikino apie 800 ginkluotų valkatų. Didžioji jų dalis atgulė prie Bachmuto.
Gynybos pajėgų daliniai atrėmė 15 okupantų atakų.
Gruodžio 27 d. Zaporižės srities Tokmako, Titovės, Černigovkos, gimdymo ir Berdiansko gyvenviečių teritorijose okupantų nuostolius sudarė 3 vienetai įvairaus tipo karinės technikos, vadavietė, atramos punktas ir apie 230 sužeistų karių. Informacija apie žuvusiuosius tikslinama.
Per praėjusią parą Ukrainos aviacija atliko 17 smūgių į priešo gyvosios jėgos židinius ir 4 smūgius į jo priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijas.
Ukrainos gynybos pajėgų raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai smogė 5 kontrolės punktams, 3 gyvybinių pajėgų židinio rajonams ir okupantų amunicijos sandėliui.
Foto: Jungtinė karalystė pažadėjo perduoti ukrainiečių gynėjams Sea King sraigtasparnius.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T., Sauliui G. ir Lietuvos aludarių gildijai bei UAB „Vilkeda“. 2022 10 01 – 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562453 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page