top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2023 01 04 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Praėjusių metų energetikos krizė tapo Europos Sąjungos ir Rusijos santykių lūžio tašku. "Vladimiras Putinas, matyt, manė, kad didelė ES priklausomybė nuo Rusijos iškastinių energijos išteklių, ypač dujų, importo leis jam suskaldyti ES atimant iš jos galimybę aktyviai remti Ukrainą", - teigia ES užsienio politikos vadovas J. Borrellis.
Politiko teigimu, Rusija pradėjo šantažuoti ES dar 2021 m. apribodama dujų tiekimą pagal galiojančias ilgalaikes sutartis. Po 2022 m. vasario 24 d. invazijos į Ukrainą šantažas suintensyvėjo. 2022 m. rugpjūtį rusiškų dujų kaina Nyderlandų dujų mazge (TTF) viršijo 300 eurų už megavatvalandę, kai tuo tarpu 2020 m. ji tekainavo 20 eurų. Tačiau ES šantažui nepasidavė, nepaisant drastiško energetikos kainų augimo ES gyventojams ir įmonėms. Per keturis mėnesius dujų suvartojimas buvo sumažintas 20 proc.
Europos diplomatas įspėja, kad energetikos krizė dar nesibaigė – šie metai gali būti sudėtingi Europos dujų tiekimo požiūriu.
Į Vokietiją atplaukė laivas iš JAV, kuris pristatė 170 000 kubinių metrų suskystintų dujų, kas atitinka maždaug 97 milijonus kubinių metrų po išdujinimo. Vokietija leido importuoti dujas iš JAV Rusijos invazijos į Ukrainą ir agresorei taikomų sankcijų akivaizdoje. Vokietijos energetikos koncernas "Uniper" praneša, kad amerikiečių tanklaivis "Maria Energy" jau atplaukė į naująjį suskystintųjų gamtinių dujų terminalą Vilhelmshafene.
Suskystintų gamtinių dujų terminalas Vilhelmshafene atidarytas 2022 m. gruodžio 17 d. Plaukiojanti saugykla ir pakartotinio dujinimo įrenginys leis Vokietijai importuoti apie 5 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų per metus.
Iki Rusijos invazijos į Ukrainą, Vokietija buvo vienintelė didžioji ES šalis, neturinti nė vieno terminalo, kuriame būtų galima priimti suskystintas gamtines dujas ir jas pakartotinai dujinti. Ji turėjo galimybę gauti pigių rusiškų dujų, todėl nemanė, kad reikia investuoti į brangią SGD infrastruktūrą.
Manė - nemanė, tikėjo - netikėjo, puls - nepuls. 21 amžiaus civilizacijos paradoksas tas, jog išsivysčiusių šalių atstovai kliaujasi manymu, gerais norais, o ne realybe, esančia ant žemės. Rusijos planus supančioti Europą energetiniais čiuptuvais buvo galima stebėti seniai, matant Lietuvos ir “Gazprom” energetinę kovą. Karines ambicijas – nuo 2008 invazijos į Sakartvelą. Ketinimus – nuo 1995 karo prieš Čečėniją. Principus – studijuojant KGB istoriją, FSB nusikaltimus, teroro aktus, Rusijos karinę doktriną ir kt. Tačiau niekam tai nerūpėjo, nes augo BVP.
Rusijos invazijai buvo galima pasiruošti prieš keletą metų. Tačiau tai neįvyko, nes Vakarų politikai ir visuomenės „manė arba nemanė“, vadovavosi vidiniais pojūčiais, nuojautomis bei patogiomis nuostatomis. Ir kai šių apžvalgų autoriai prieš keletą metų vokiečių žurnalistams Berlyne aiškino, kad jų šalis, pirkdama rusiškas dujas, finansuoja kulkas ir bombas, žudančias Ukrainos karius ir vaikus – į mus buvo žiūrima, kaip į kuoktelėjusius. „Tai tik biznis, nieko bendra neturintis su karu“, - tokia buvo oficiali Vokietijos žurnalistų pozicija.
ES ir G7 šalys įšaldė apie 300 mlrd. eurų Rusijos centrinio banko atsargų, ES užblokavo maždaug 19 mlrd. eurų vertės Rusijos verslininkų, kuriems taikomos sankcijos, turto, o Vokietija pasirengusi areštuoti Rusijos turtą, kad padėtų atkurti Ukrainą. Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo vyriausybė remia Ukrainos reikalavimą atlyginti karo nuostolius, tačiau dėl nesutarimų valdančiojoje koalicijoje, kol kas nepriėmė oficialios pozicijos dėl Rusijos valstybinio turto konfiskavimo.
Jei Berlynui pavyktų išspręsti savo problemas, tai galėtų suteikti naują impulsą diskusijoms Europos Sąjungoje ir paskatinti JAV perimti turtą, pavyzdžiui, centrinių bankų atsargas, kurios buvo įšaldytos reaguojant į Rusijos invaziją. Tačiau Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris, kuris vadovauja į verslą orientuotiems Laisviesiems demokratams, nerimauja, kad Rusijos centrinio banko turto konfiskavimas gali įstumti Europos šalis bei jų sąjungininkes į teisinę aklavietę. Jis pergyvena, kad rusiško turto konfiskavimas reikalauja įrodymų, kurie Rusijos verslininkai susiję su karo nusikaltimais. Tokių bylų nagrinėjimas teismuose gali užtrukti ne vienerius metus, todėl tokia iniciatyva gali tapti tik simboline.
Ups. Ir vėl turime daug gražių pasisakymų, kurie kol kas tušti pliurpalai. Panašu, jog ir vokiečių politikų PR agentūros suka galvas, ką čia skambiau pasakius antraštėms, nesvarbu, kaip ir ar tai bus realizuota. Pirkit antraštes be turinio. Nerealizuojamas.
Teroristinės Rusijos vladyka Putinas pavedė teroro ministrui Sergejui Šoigu pateikti ataskaitą dėl „specialiojoje karinėje operacijoje“ dalyvaujančių kariškių aprūpinimo, praneša Kremliaus agentūros.
Šoigu ministerija turi pateikti ataskaitą apie Rusijos karių aprūpinimą ginklais, karine ir specialiąja įranga, medžiagomis ir ištekliais, įskaitant uniformas, ekipuotę, mobiliąsias žvalgybos sistemas, asmeninę apsaugą ir maskuojamąją įrangą, taip pat apie kitas bla bla bla priemones. Šoigu ataskaitos terminas - š.m. vasario 1 d.
O kas belieka. Puolimas įstrigo. Pats Kremlius pripažįsta apie krūvas lavonų ir sunaikintą techniką. Greičiausiai Putleris pabūgo staigaus masinės mobilizacijos ėjimo, nurašytą gyvąją mėsą užkišant naujais gyvaisiais lavonais. Reikia pavaidint, kad carui rūpi fronte esančių karių materialinis – techninis aprūpinimas.
Rusijos pusė praneša, kad derybos dėl taikos sutarties su Japonija "neįmanomos dėl Japonijos antirusiško kurso.“ Šalys formaliai nėra baigusios Antrojo pasaulinio karo karo veiksmų, nes nesutaria dėl karo pabaigoje Sovietų Sąjungos užgrobtų salų prie šiauriausios Japonijos Hokaido salos. Rusijoje šios salos vadinamos Kurilų salomis, o Japonijoje - Šiaurės teritorijomis.
Japonija dėl invazijos į Ukrainą įvedė Rusijai plataus masto sankcijas ir pastaraisiais mėnesiais ėmėsi mažinti savo priklausomybę nuo Rusijos naftos ir anglies eksporto.
Nikolajaus II imperija griuvo dėl to, jog kariavo keliais frontais. Putino imperijos parodija byra kovodama su visu pasauliu.
Operacinis lygmuo
Kremlius sugalvojo naują, pakankamai kvailą paaiškinimą dėl naujos "patrankų mėsos" šaukimo į karą su Ukraina. Internete pradėtas platinti vadinamųjų "kareivių našlių", reikalaujančių atnaujinti mobilizaciją, pareiškimas.
"Prašome mūsų prezidento Vladimiro Vladimirovičiaus Putino leisti Rusijos kariuomenei vykdyti plataus masto mobilizaciją, kuri atitiktų situaciją mūsų pasienyje", - rašoma Rusijos našlių kreipimesi, kurį suraitė FSB Krylovo pasakėčių kurpimo departamento nuokvakos.
„Našlės“ esą ragina Putiną imti pavyzdį iš Josifo Stalino, kuris "negalvojo apie jokius reitingus ar "nepritariančiųjų" nepasitenkinimą - jis galvojo apie Pergalę". "Mes esame tos, kurios bailiai neslėpė savo vyro po vaikais ir sijonais. Esame tie, kurie be galo didžiuojasi savo žuvusiais vyrais", - sako „našlių pranešimo“ autoriai.
Pranešama, jog Kremlius ruošiasi naujai mobilizacijos bangai, kuri gali prasidėti jau rytoj. Manoma, jog naujoji naujokų banga bus dar prastesnio karinio parengimo lygio, o Rusija turės dar didesnių nuostolių fronte. Fašistinės Rusijos motinystė – karo gimdymų fabrikas.
Pranešama, jog Rusija baigia anksčiau pašauktųjų mobilizacinius mokymus. Kariai naujokai bus metami į mėsmales siekiant sustiprinti gynybą Zaporižės regione bei bandant visiškai užimti Donecko regioną.
Jungtinės Karalystės gynybos ministerija pareiškė, kad mažai tikėtina, jog Rusijos pajėgos artimiausiomis savaitėmis pasieks "reikšmingą proveržį prie Bachmuto". Pranešama, jog pastarosiomis savaitėmis Rusijos pajėgos ir "Wagner" samdiniai suintensyvino atakas, tačiau daugelis šių operacijų buvo "menkai palaikomos", todėl nepavyko.
Operacija „Bachmuto mėsmalė“ driskiams ne tik nepavyko, bet jie, mūsų žiniomis, jau tepa slides iš šios fronto linijos, o rusų karinė vadovybė suka galvas, kuo užkišti skylę šioje fronto linijoje, kad ji visai nesubyrėtų.
Pasaulio žiniasklaida aptarinėja sėkmingą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ataką į rusų karinę bazę Makijivkoje. Teigiama, jog į driskių štabą buvo smogta HIMARS raketomis. Smūgiai buvo tokie tikslūs, jog ištaškė ir mėsgalius ir visą karinę techniką. Nors Kremlius teigia, jog žuvo 63 rusų kariai, ukrainiečiai praneša, jog aukų skaičius mažiausiai 400. Tiesa, matyt, kažkur per vidurį.
Driskius pražudė jų beribis kvailumas: mūsų vaikai žino, jog negalima socialiniuose tinkluose viešinti savo buvimo vietos ir namų aplinkos, o okupantai fotografavosi pasipuošę ginklais užgrobtuose pastatuose, pažymėdami lokacijos vietą. Po kelių minučių ukrainiečiai jiems atnešė dovanų. Raketų.
Taktinis lygmuo
Rusų teroristai praėjusią parą į Ukrainos teritoriją paleido 7 raketas, surengė 18 antskrydžių ir daugiau kaip 85 apšaudymus iš reaktyvinių sistemų, įskaitant Donecko srities Kramatorsko, Zaporižės ir Chersono miestų civilinę infrastruktūrą. Yra civilių gyventojų aukų.
Bachmuto kryptimi orda vykdo puolimo imitavimą ir greičiausiai ruošiasi pasitraukti, jei ne bėgti.
Tokmako, Melitopolio, Berdiansko, Vasiljevkos ir Zaporožės srityjse sunaikinti 2 driskių amunicijos sandėliai, 10 vienetų įvairaus tipo karinės technikos, apdaužyti 2 dislokacijos punktai, likviduota ir sužeista iki 260 Kobzono gerbėjų.
Praėjusią parą Ukrainos karo aviacija sudavė 12 smūgių į okupantų susitelkimo židinius, smūgiavo priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms.
Ukrainos raketinės artilerijos pajėgos pataikė į 2 kontrolės punktus, 5 gyvosios jėgos ir karinės technikos židinius, amunicijos sandėlį ir okupantų bepiločių orlaivių kontrolės punktą.
Foto: ukrainiečių karys po mūšio atėjęs pas odontologą skundėsi, kad kažkaip staiga suskaudo dantį, o ibuprofenas nepadeda jo numalšint.
Dėkojame, kad esate kartu. Tik Jūsų, mielieji, dėka, galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


74 views0 comments

Коментарі


bottom of page