top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS NUOSTOLIAI PER PARĄ SKAIČIUOJAMI NEBE ŠIMTAIS (2023 11 06)

Strateginės aplinkybės

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas šiandien Ankaroje susitikts su Turkijos užsienio reikalų ministru, praėjus vos kelioms valandoms po to, kai šimtai žmonių, dalyvavusių proteste už Palestiną, bandė šturmuoti oro pajėgų bazę Izmyre, kurioje dislokuoti JAV kariai.

Sekmadienį iš anksto nepranešęs A. Blinkenas apsilankė Vakarų krante, kur susitiko su Palestinos savivaldos prezidentu Mahmudu Abasu. Išklausęs jo raginimų nedelsiant nutraukti ugnį, JAV diplomatijos galva pakartojo nuogąstavimus, kad paliaubos gali sustiprinti "Hamas" teroristus. JAV ir Izraelis laikosi tos pačios sutartos pozicijos, kad laikinas paliaubas galima paskelbti tik tokiu atveju, jei būtų paleisti "Hamas" laikomi įkaitai.

"Paliaubų nebus, jei nebus grąžinti įkaitai. Tai turėtų būti visiškai išbraukta iš leksikono", - politinius susitarimus patvirtino Izraelio premjeras B. Netanyahu.

JAV viešoji ir slaptoji diplomatija daro viską, kad karas su teroristais neišplistų už Gazos ruožo ribų. Tačiau kuo toliau, tuo labiau mums regisi, kad ne tik Rusija, Iranas ir jo remiama teroristinė „Hezbollah“, bet ir pats Izraelis didina spaudimą verdančiame puode, kurio sunkus, užvožtas ir JAV lėktuvnešiais bei strateginės komunikacijos įtaka prilaikomas dangtis gali išlėkti orą.

Nekreipdamas dėmesio į tarptautines pastangas apsaugoti civilius, Tel Avivas pranešė, kad apsupo Gazos miestą, o palestiniečių naujienų agentūra WAFA pranešė apie "precedento neturintį bombardavimą" iš Izraelio. Telekomunikacijų paslaugų teikėjas "Paltel" informavo apie dar vieną ryšio ir interneto paslaugų nutraukimą.

Tuo pat metu nepriklausomi stebėtojai teigė užfiksavę Izraelio karo lėktuvų antskrydį virš dviejų pabėgėlių stovyklų Gazos Ruože. Žuvo mažiausiai 53 žmonės, o dešimtys buvo sužeisti, pranešė Palestinos sveikatos apsaugos pareigūnai. Be to, rizikuodamas atidaryti antrą frontą šiaurėje, sekmadienį Izraelis sudavė eilinį smūgį Libano pietuose į važiuojantį automobilį. Vėliau paaiškėjo, kad jame buvę trys vaikai ir jų močiutė žuvo, o "Hezbollah" į tai atsakė „Grad“ salvinės raketų sistemos ugnimi į Kirjat Šmonos miestą. Izraelio pareigūnai teigė, kad dėl jos žuvo vienas Izraelio pilietis.

Libano laikinasis ministras pirmininkas Najib Mikati smūgį į civilių automobilį pavadino "bjauriu nusikaltimu", užsienio reikalų ministras Abdallah Bou Habibas pažadėjo pateikti skundą Jungtinėms Tautoms dėl civilių, įskaitant vaikus, nužudymo per šį išpuolį, o "Hezbollah" įstatymų leidėjas Hassan Fadlallah pagrasino, kad "priešas sumokės kainą už savo nusikaltimus prieš civilius gyventojus".

Pasauliui sutelktus dėmesį į vis mažiau kontroliuojamą padėtį Artimuosiuose rytuose, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino JAV skirti daugiau lėšų Ukrainos pajėgoms kovoti su Rusija ir pakvietė buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą atskristi ir pačiam pamatyti konflikto mastą.

V. Zelenskis sakė, kad amerikiečių kariai galiausiai gali būti įtraukti į didesnį Europos konfliktą su Rusija, jei Vašingtonas nepadidins paramos.

"Jei Rusija mus visus nužudys, ji užpuls NATO šalis, o jūs siųsite savo sūnus ir dukteris [kovoti]", - sakė V. Zelenskis interviu NBC laidai "Meet the Press".

D. Trumpas, kuris siekia būti perrinktas 2024 m. ir yra pagrindinis kandidatas į savo partijos kandidatus prezidento rinkimuose, griežtai kritikavo JAV paramą Kyjivui ir yra sakęs, kad jei būtų perrinktas, galėtų užbaigti karą per 24 valandas.

"Jei jis galės čia atvykti, man reikės... 24 minučių, kad paaiškinčiau prezidentui D. Trumpui, kad jis negali suvaldyti šio karo", - sakė V. Zelenskis. "Jis negali atnešti taikos dėl Putino".

Geopolitinė padėtis pasaulyje, neslėpsime, neatrodo optimistinė. Turime du karus šalia mūsų, įvykiai veja įvykius, ir kuo toliau, tuo sunkiau patikėti, kad tokios šalys kaip Iranas, Rusija, o dabar jau ir Izraelis suvokia, ant kokios bedugnės krašto stovi.

Pradėjus net ir sąlyginai nedideles karines operacijas, nėra paprasta jas kontroliuoti ir koordinuoti bei užtikrinti, kad bus pasiekti tikslai ir viskas eisis pagal planą. Kai kyla arba yra paskatinami regioniniai konfliktai, tektoninių saugumo plokščių lūžiai gali sukelti tokius ugnikalnius ir žemės drebėjimus, kurių prognozuoti ir numatyti yra neįmanoma.

Kaip rodo istorija, tokiais atvejais yra tik vienas nugalėtojas. Begalinis žmonijos Kvailumas.

Reikšmingi postūmiai

Sekmadienį vėlai vakare Rusija surengė bepiločių lėktuvų atakas Odesos regione. Jų metu pačioje Odesoje buvo sužeisti mažiausiai penki žmonės, padegti sunkvežimiai su grūdais ir apgadinta viena iš pagrindinių miesto meno galerijų, pranešė Ukrainos pareigūnai Juodosios jūros uoste. Taip pat smūgiuota Iskander-M ir Onyks raketomis.

"Lapkričio 6 d. Odesos nacionaliniam dailės muziejui sukanka 124 metai", - per susirašinėjimo programėlę "Telegram" pranešė Odesos srities gubernatorius Olehas Kiperas. "Lapkričio 6 d. išvakarėse rusai "pasveikino" mūsų architektūros paminklą raketomis, kurios pataikė netoliese."

Pasak jo, buvo apgadintos pastato sienos, išdaužyti kai kurie langai ir stiklai. Vėliau O. Kiperas sakė, kad virš miesto buvo sunaikinta 15 teroristinės Rusijos paleistų bepiločių orlaivių.

Ukrainos kariuomenė pranešė, kad per parą buvo likviduota dar beveik 1 000 rusų karių. Rusija taip pat neteko aštuonių tankų, 14 šarvuotų kovos mašinų, 12 artilerijos sistemų ir šešių daugkartinio paleidimo raketų sistemų.

Driskiai kelias dienas puolė Vuhledarą, bet galiausiai buvo priversti atsitraukti ir persigrupuoti. Šaltiniai ant žemės praneša, kad išilgai pietų fronto linijos, tarp Vuhledaro ir Velykos Novosilkos rusų pajėgos be atvangos lieja ukrainiečių pozicijas ugnimi. Paprastai tai reiškia, kad ne už ilgo laukia eilinis ordos puolimas ir šimtai driskių lavonų.

Trumpai

Lapkričio 4 d. į vieną iš Zaporižės srities fronto kaimų pastatų buvo surinkti 128-osios brigados kariai apdovanojimams įteikti Raketinių pajėgų ir artilerijos dienos proga. Greičiausiai, išdavikui pranešus koordinates, rusų teroristai Iskander-M raketomis smogė į pastatą. Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas pareiškė užuojautą žuvusių 128-osios brigados karių šeimoms ir pavedė Gynybos ministerijos Vyriausiajai inspekcijai atlikti išsamų šios tragedijos patikrinimą.

Izraelio paveldo ministras Amihay Eliyahu iš kraštutinių dešiniųjų partijos, priklausančios koalicinei vyriausybei, išreiškė pritarimą idėjai, kad Izraelis suduotų branduolinį smūgį Gazos ruožui. B. Netanyahu biuras išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad ministras yra nušalintas nuo vyriausybės posėdžių "iki tolesnio pranešimo".

Į neapgalvotus ministro pasisakymus sureagavo Arabų valstybių lyga: "Rasistiniai Izraelio ministro Eliyahu pareiškimai yra demaskuojantys. Jis ne tik pripažįsta, kad jie turi branduolinį ginklą, bet ir patvirtina tikrovę, kad izraeliečiai iš tikrųjų bjauriai rasistiškai žiūri į palestiniečių tautą."

Arabų šalys suvokia strateginės komunikacijos reikšmę. Deja, nei Aljansas, nei Lietuva nemato reikalo reaguoti, kai koks nors Baltarusijos veikėjas karine jėga ragina „prasikirsti koridorių“ Lietuvoje.

Sekmadienį Rusijos karinės pajėgos surengė antskrydžius prieš dronų sandėlį Sirijos Idlibo provincijoje. Opozicijos pareigūnai teigia, kad Maskva ir Damaskas naudojasi tuo, kad pasaulis yra susirūpinęs Gazos konfliktu ir intensyvina karinius veiksmus prieš beveik tris milijonus separatistų.

Maskva ir Damaskas ne tik tuo naudojasi. Maskva ir Damaskas aktyviai siekia, kad Arabų šalys įsitrauktų į Izraelio karą prieš „Hamas“ ir jis išplistų už Gazos ruožo ribų.

Sekmadienį popiežius Pranciškus skubiai paprašė sustabdyti konfliktą Gazos ruože, ragindamas suteikti humanitarinę pagalbą ir pagalbą sužeistiesiems, kad būtų sušvelninta "labai sunki" padėtis.

"Nuolat galvoju apie sunkią padėtį Palestinoje ir Izraelyje, kur žuvo daugybė žmonių. Meldžiu jus Dievo vardu sustabdyti, nutraukti ugnį", - sakė jis, kalbėdamas miniai žmonių Šventojo Petro aikštėje po savaitinės Viešpaties angelo maldos.

"Tikiuosi, kad bus padaryta viskas, kad konfliktas neišsiplėstų, kad sužeistieji bus išgelbėti ir pagalba pasieks Gazos gyventojus, kur humanitarinė padėtis yra labai sunki", - sakė jis.

Neatrodo, kad Dievas jį išgirdo.

Lietuvoje

Generolas majoras Viktoras Chorenka, neseniai atleistas iš Ukrainos Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) vado pareigų, surašė trumpą karišką tekstą.

Jame tarp kelių punktų yra dvi žinutes. „Mano pagrindinis tikslas - kovoti su Ukrainos priešais“, rašo karininkas. „Svarbiausia man yra būti sąžiningam. Visada buvau sąžiningas ir atviras prieš savo kariškius. Tai ir yra svarbiausia - mokėti išsakyti savo nuomonę vienas kitam, mokėti išklausyti“, priduria jis.

Turbūt žinote, kad vienas iš šių kasdienių apžvalgų autorių yra buvęs SOP karininkas, o kitas – ilgametis informacinių operacijų analitikas, planuotojas, rengėjas. Per pastaruosius kelis metus, o ypač Rusijai pradėjus plataus masto invaziją, dėl savo išsakomų argumentuotų teiginių, dėl savo vertybinės pozicijos, dėl to, kad esame nepriklausomi, mūs kaimuky tapome gandų, paskalų, atviro ir paslėpto kenkimo, bjauraus melo, intrigų, bandymų papirkti ir išgąsdinti, nuvertinti, apjuodinti ir kitaip neutralizuoti mūsų veiklą, objektu.

Nežiūrint visų šių pastangų, ar tai būtų tikslinė priešo veikla, ar per nesusipratusius piliečius, ar elgesys tų, kurie jaučiasi kažkaip nuskriausti, nesuprasti, neišgirsti, taip pat ir tų, kurie jaučiasi, kad esame konkurentai, politine ar profesine prasme, galime dar kartą atvirai ir nuoširdžiai jums visiems pasakyti beveik tą patį, ką surašė atleistas Ukrainos SOP vadas. Ką jau esame daugybę kartų kartoję, bet dėl nežinomų priežasčių, vis tiek nebuvome išgirsti.

Mūsų tikslas – ne baldai, tuščia garbė, pozicijos valdžioje, minios šlovė, automobilis ar socialinis statusas. Ar tikite tuo, ką mes sakome, ar ne, mums nesvarbu. Vienintelis svarbiausias mūsų tikslas yra Lietuva. Visi jos piliečiai. Jų saugumas, o tai reiškia – sąmoningumas, pilietiškumas, išprusimas, moralinis elgesio pagrindas.

Mes buvome, esame ir būsime sąžiningi, tiesūs, sakantys, kas iš tiesų vysta ir kaip tai suprantame. Mes būsime nepatogūs, aštrūs, kliūvantys, jei tik tai padės mums apsiginti nuo priešo ir išsaugoti valstybę. Jus. Mus.

Mus visus.

Ir jei tektų nutraukti veiklą (ne, neplanuojame to daryti), apgailestautume tik dėl vieno – kad ne visus planus iki galo galėtume įgyvendinti.

Nuotraukoje: Ukrainos SOP kariai forsuoja upę.

Dėkojame nuolatiniam rėmėjui DT Artelė, UAB ir visiems jums už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt74 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page