top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS PREZIDENTAS NĖRA ADEKVATUS, SAKO ZELENSKIS (2023 03 31)

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, AP žurnalistės J. Pace paklaustas, ar Kinija tikrai siekia taikos, turint galvoje Xi Jinpingo vizitą į Kremlių, sakė, kad Rusijai šis vizitas nedavė tų rezultatų, kurių Kremlius tikėjosi. Ukrainos vadovas tvirtino, kad jis nežino, ko iš tiesų siekia Kinija, bet jo žvalgybos duomenimis, Rusija vis labiau izoliuojama ir vis labiau praranda net ir ekonominio partnerio Kinijos paramą. „Vizitas nebuvo naudingas Rusijai, tokia reali situacija. Manau, kad problema ta, kad Rusijos prezidentas nėra adekvatus, todėl negali suprasti, kas vyksta“, – pridūrė V. Zelenskis.

Vakar kai kuriose žiniasklaidos priemonėse pasirodė bauginantys pranešimai apie Kinijos pasirengimą karui ir artimesniems glaudesniems santykiams karinių pratybų prasme su Rusija. Pasigilinę matome, kad „labiausiai gąsdinantys“ cituojami Xi Jinpingo ir kitų oficialių Kinijos komunistų partijos šulų pareiškimai yra kelių mėnesių senumo.

Pasikartosime: taip, Kinija nori kuo greičiau „susigrąžinti“ Taivaną ir taip, Kinija akylai stebi, ką Vakarai ir NATO daro, kad sustabdytų karą Ukrainoje bei nugalėtų Rusiją. Bet Kinija, skirtingai nuo begalvių Maskvoje, visada pasižymėjo apskaičiuota ir pragmatiška užsienio politika. Visą šį sujudimą vertiname kaip informacinę operaciją bandant spustelėti Vakarus ir pasižiūrėti, per kuriuos plyšius trykštels trydukė.

Kaip visada, įprastiniai įtariamieji yra iš Vidurio Europos. Štai Austrijoje, daugiau kaip 20 kraštutinių dešiniųjų narių išėjo iš parlamento per Ukrainos prezidento kalbą 400–ąją Rusijos invazijos dieną. Laisvės partijos (FPÖ) politikai teigė, kad V. Zelenskio kalba pažeidė Austrijos neutralumą.

Kaip tas neutralumas buvo pažeistas, sunku pasakyti. Vaizdo kreipimesi V. Zelenskis dėkojo Austrijai už humanitarinę pagalbą ir pagalbą nukenksminant sausumos minas. Jis taip pat pakvietė parlamento narius patiems nuvykti į Ukrainą ir pamatyti Rusijos padarytus sugriovimus.

Tuo pat metu Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen įspėjo, kad ES turi būti pasirengusi parengti priemones, skirtas apsaugoti prekybą ir investicijas, kuriomis Kinija gali pasinaudoti savo saugumo ir kariniais tikslais.

"Dėl besikeičiančios Kinijos politikos mums gali tekti kurti naujas gynybos priemones kai kuriuose kritiniuose sektoriuose", – sakė ji. "Tais atvejais, kai negalima atmesti dvejopo naudojimo tikslų arba kai gali būti pažeidžiamos žmogaus teisės, reikės aiškiai nustatyti, ar investicijos arba eksportas atitinka mūsų pačių saugumo interesus."

Rytoj, Kvailių dieną – kaip simboliška – Rusija rotacijos būdu vienam mėnesiui pradeda pirmininkauti JT Saugumo tarybai. Baltieji rūmai ta proga paragino Rusiją elgtis profesionaliai, sakydami, kad nėra jokių priemonių, kuriomis būtų galima užkirsti kelią Maskvai užimti šį postą.

"Deja, Rusija yra nuolatinė Saugumo Tarybos narė, ir nėra jokio realaus tarptautinio teisinio būdo pakeisti šią realybę", – sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean–Pierre. "Rusija ir toliau naudosis savo vieta Taryboje, kad skleistų dezinformaciją ir pateisintų savo veiksmus Ukrainoje“, – pridūrė ji.

Vakar Turkijos parlamentas ratifikavo Suomijos paraišką įstoti į NATO. Visi 276 dalyvavę įstatymų leidėjai balsavo už Suomijos paraišką. Prieš kelias dienas Vengrijos parlamentas taip pat pritarė Helsinkio narystei, todėl Suomija Vilniuje turėtų oficialiai tapti NATO nare.

Kita gera žinia ta, kad Graikijos gynybos ministras kitą savaitę vyks į kaimyninę Turkiją, siekdamas sumažinti įtampą tarp šių dviejų NATO narių, kurios jau seniai nesutaria ir dažnai konfliktuoja. Nikos Panagiotopoulos žurnalistams Atėnuose sakė, kad kartu su Turkijos gynybos ministru Hulusi Akaru aplankys vasario pradžioje žemės drebėjimų nuniokotas vietoves. "Šiuo metu Graikijos ir Turkijos dvišaliuose santykiuose pastebimas įtampos mažėjimas. Mūsų šalis norėtų, kad ši deeskalacija įgautų nuolatinių bruožų."

Operacinis lygmuo

"Keturi šimtai mūsų gynybos dienų nuo plataus masto agresijos. Tai milžiniškas kelias, kurį mes įveikėme. Visi kartu – visi, kurie kovojo ir kovoja už Ukrainą. Kam rūpėjo ir rūpi valstybė ir ukrainiečiai. Kas padėjo ir padeda mūsų logistikai. Kas stiprino ir stiprina Ukrainos stabilumą ", – vakar įprastiniame vaizdo kreipimesi sakė Ukrainos valstybės vadovas.

Prezidentas padėkojo visiems pasaulio žmonėms, kurie yra su Ukraina, kurie pritaria ukrainietiškam laisvės supratimui, kurie palaiko teisingumo siekį, kurie tiki, kad taika turi būti grindžiama taisyklėmis, civilizuotomis taisyklėmis – žmogiškumu, pagarba ir taika. "Štai kodėl Ukraina laimės. Nes turi nugalėti laisvė ir teisingumas, žmogiškumas ir pagarba, taika, kurios nusipelnė žmonės", – pabrėžė V. Zelenskis.

NATO ketina aprūpinti Ukrainos kariuomenę viskuo, ko reikia pavasario kontrpuolimui. Tai pareiškė Baltųjų rūmų atstovė spaudai Carine Jean–Pierre. Būtent tai „sąjungininkai aptars per artėjantį ministrų susitikimą Briuselyje", – sakė ji. NATO gynybos ministrų susitikimas Briuselyje vyks balandžio 3–5 d.

Pentagono atstovas spaudai Patrickas Ryderis vakar pranešė, kad Ukrainos kariuomenės atstovai Valstijose baigė mokymus, susijusius su raketų "žemė–oras" sistemoms "Patriot" valdymu. Iš viso apmokyti 65 Ukrainos kariai.

Jungtinės "Adam" taktinės grupės vadas pulkininkas Jevhenas Meževikinas mano, kad mūšiai prie Bachmuto gali tapti karo lūžio tašku ir kad Ukraina yra pajėgi išlaikyti miestą ir išstumti Rusijos karius. Pulkininkas yra įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgos sugebės išlaikyti miestą ir dar labiau nustumti Rusijos karius.

Pasak jo, jei ukrainiečiai išlaikys neseniai pasiektus laimėjimus, praėjusio mėnesio kovos prie Bachmuto gali tapti lūžio tašku Ukrainos gynyboje prieš Rusiją. Pasak jo, naujausio Rusijos puolimo sustabdymas reiškia galimybę pasiruošti ir suduoti triuškinantį atsakomąjį smūgį okupantams.

Ginkluoti valkatos ir marodieriai iš Rusijos gali užsisakinėti juodus maišus kroviniui „200“.

Taktinis lygmuo

Naktį priešas paleido devynias raketas į Charkivo civilinę infrastruktūrą. Taip pat teroristiniam išpuoliui panaudota 10 bepiločių "Shahed–136", iš kurių 9 sunaikino gynėjai.

Per pastarąją parą okupantai iš viso surengė 11 raketų ir 4 oro smūgius, taip pat 43 kartus atakavo salvinėmis raketų sistemomis.

Tolesnių raketų ir oro smūgių grėsmė išlieka didelė visoje Ukrainoje.

Kupjansko, Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marjinkos kryptyse Ukrainos gynybos pajėgos atrėmė daugiau kaip 80 priešo atakų. Bilohorivka, Bachmutas, Avdijivka ir Marjinka yra karo veiksmų centras.

Rusijos taip vadinami kariai tęsia kovinius mokymus Baltarusijos respublikos poligonuose.

Per pastarąją parą Ukrainos karinės oro pajėgos sudavė 6 oro smūgius į rusų karių susitelkimo vietas. Ukrainos raketinės ir artilerijos pajėgos atakavo vadavietę, pataikė į 6 priešo karių susitelkimo vietas, 2 amunicijos sandėlius bei 2 degalų ir tepalų sandėlius.

Ukrainos gynėjai suaktyvino puolamuosius veiksmus Kinburno nerijoje. Taktine prasme, ši teritorija yra labai svarbi norint pradėti puolimą Chersone Krymo link. Panašu, kad dirba HIMARS artilerija, o ordos nuostoliai tapo nepakeliami.

Užsienyje ir Lietuvoje geltonoji spauda platina visuotinę negandą apie Rusijos vladykos įsakymą pašaukti 147 000 rekrūtų privalomajai tarnybai atlikti. Nuraminame – čia tik eilinė medžiotojų antraštėmis antis. Pavasarinis ir rudeninis šaukimas Rusijoje yra nuolatinė įprastinė praktika, kaip ir kitose šalyse, turinčiose šauktinius.

Lietuva

Jokių kaimo rietenų, kurios pasiektų mūsų ausis, vakar, ačiū Dievui, nevyko.

Ta proga vakarėjant vaikščiojome po mišką, stebėjome, kaip ima skleistis žibuoklės, rimsta širdies ritmas ir mažėja kraujospūdis.

Kad taip – kiekvieną dieną!

To ir linkime.

Nuotraukoje Zelenskis ir JT atominės energetikos vadovas R. M. Grossi vizito Zaporižėje metu, pirmadienis, 2023 m. kovo 27 d. (AP nuotrauka/Efrem Lukatsky)

Primename, kad galite savo 1.2 procento nuo sumokėto pajamų mokesčio pervesti šias apžvalgas kuriančiai agentūrai, įmonės kodas 305974366.

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT44730001017206562473 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page