top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RYTŲ FRONTE – DRONŲ KARAS. RUSAI GAUNA Į KAULUS (2024 01 29)

↞ Strateginės aplinkybės ↠
 
Ukrainos gynybos pajėgos sėkmingai ginasi ir trikdo rusų dalinių puolimą. „Forbes“ teigimu, pastarosiomis dienomis metu rusai suintensyvino kovinius veiksmus prie Kupjansko ir Avdijivkos, tačiau visos karinės operacijos žlugo. Tai įvyko todėl, kad orda naudoja pasenusias kariuomenės vadovavimo ir kontrolės sistemas, negeba sinchronizuoti veiksmų. Tačiau svarbiausia fiasko priežastis – ukrainiečių valdomi „paukščiai“, kurie daužo rusų karių ir technikos susitelkimo vietas.
 
Skelbiama, jog Ukraina šiuo metu turi technologinį pranašumą karinių bepiločių orlaivių panaudojimo srityje, todėl eina perniek visas suplanuotas driskių puolimas.
 
Netikėtai tikėta ir sveikintina. Ukraina šiuo metu pirmauja prieš teroristinę Rusiją kovinių dronų gamybos srityje. Ir tai nėra tik valdomų paukščių kiekiai. Tai technologijos, elektroninės įrangų sistemos, kurios įgalina skraidykles nuskristi nepastebėtas į numatytą vietą ir netikėtai smogti į rusų susitelkimo vietas.
 
Nors karo pradžioje ukrainiečiai naudojo užsienietiškus dronus, tačiau dabar į taikinius skrenda vietoje pagaminti orlaiviai. Tai A1-CM Fury, ASU-1 Valkyrja ir Leleka-100.
 
Ukraina pralenkė driskyną dronų panaudojimo ir gamybos strategijoje, nes rusai stengiasi pagaminti kuo didesnį kiekį, o ukrainiečiai vysto įvairovę, tobulina technologijas. Juk svarbiausia, kad skraidyklių nepastebėtų priešo antidroninė įranga. Būtent todėl Kijevas stengiasi būti vienu žingsniu priekyje. Ir tai kol kas sekasi.
 
Tai, jog dronai – ateities ginkluotė, dar pernai paskelbė leidinys „Politico“. Aprašoma, kaip jauni vyrai, parsisiuntę iš „AliExpress“ reikalingas mikroschemas ir detales, sunaikina 2 milijonus dolerių kainuojantį tanką ir dėl to nepaprastai džiūgauja. Tokių atvejų, kuomet geri operatoriai su 400 JAV dolerių kainavusiu dronu naikina rusų tankus, ginklų sandėlius ir karius – šimtai ir tūkstančiai. Ukrainiečiai jau pasigamino tokius dronus, kurių praktiškai nepastebi jokia oro stebėjimo įranga.
 
Ukrainiečiams dronai – nepaprastai didelė paspirtis. Jie prisimena Kalnų Karabacho konfliktą, kuomet 300 azerbaidžaniečių dronų per kelias valandas sunaikino priešo karinę techniką ir nužudė radijo signalu aptiktą Armėnijos gynybos ministrą.
 
Dronus atakos metu naudojo ir „Hamas“ teroristai; ukrainiečiams vaizdo klipas, kuriame „Hamas“ dronas, numetęs granatą, sunaikina Izraelio pagrindinį kovinį tanką, nebuvo nauja patirtis. Beje, Ukrainos dronų ekspertai ir žvalgybos pareigūnai įsitikinę, kad „Hamas“ teroristus apmokė Rusijos specialistai.
 
Ukrainiečių dronų asai tikina, jog aukšto lygio specialistas galėtų suplanuoti ir įvykdyti „bet kurios Europos valstybės pirmųjų asmenų likvidavimo operaciją ... Pandoros skrynia atidaryta.“
 
Ką mes čia visu tuo norim pasakyt? Kad mes – už tankus. Nes Lietuva pirks tankus už milijardus. Kadangi daugiau niekam pinigų neliks, kelsim mokesčius ir kasim apkasus Vilniui ir Kaunui ginti bei mokysimės durtuvų kautynių.
 
Mes už tankus. Tik už tankus. Kas prieš tankus – tas prieš Lietuvą.
 
↞ Reikšmingi postūmiai ↠
 
Rusijos teroristai tęsia puolimą Rytų Ukrainoje, tačiau strateginių laimėjimų nepasiekė. Rusai didina bepiločių orlaivių, turinčių dirbtinio intelekto ir naktinio matymo galimybes, gamybą, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Sausumos pajėgų atstovas Volodymyras Fitio.
 
Praėjusią naktį Rusijos teroristai atakavo Ukrainos teritoriją aštuoniais bepiločiais orlaiviais „Shahed-136/131“. Visos driskių skraidyklės buvo numuštos.
 
Ukrainos gynybos pajėgoms pavyko atremti 16 Rusijos atakų Kupjansko ir Limano kryptimi. Šalies gynėjai sunaikino šimtus rusų užpuolikų ir 62 karinės technikos vienetus.
 
Toks didelis sunaikintos technikos skaičius rodo, kad rusai bando aktyviai judėti į priekį.
 
Pranešama, kad rusai prie Kupjansko užėmė Tabajevkos kaimą, o ukrainiečių karo vadai sprendžia ar kontratakuoti priešą, ar koreguoti gynybos liniją, įrengiant naujus įtvirtinimus.
 
↞ Trumpai ↠
 
Vakar per bepiločio lėktuvo ataką Jordanijoje žuvo trys JAV kariai, daugiau kaip 30 buvo sužeista. Tai pirmas kartas, kuomet nuo Gazos karo pradžios žuvo JAV kariai.
 
JAV prezidentas Joe Bidenas apkaltino Irano remiamas kovotojų grupuotes ir pažadėjo, jog atakos autoriai sulauks atpildo.
 
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas dar kartą paragino Europos šalis teikti didesnę finansinę ir karinę pagalbą Ukrainai. Atsižvelgdamas į JAV sunkumus, kuriuos patiria prezidento Joe Bideno administracija, Kijevo rėmėjai „dabar yra labai lemiamoje padėtyje“, – teigia O. Scholzas. Vokietijos vyriausybė šių metų biudžete Ukrainai jau skyrė daugiau kaip 7 mlrd. eurų, o tai šiuo metu sudaro daugiau kaip pusę visų Europos valstybių įnašų, sakė kancleris.
 
„Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turi suprasti, kad jo skaičiavimai nepasiteisins, jei jis tiesiog lauks, kol parama Ukrainai susilpnės“, pabrėžė Scholzas ir pridūrė, kad atkaklumas taip pat yra svarbus veiksnys siekiant greičiau užtikrinti taiką Ukrainoje.
 
Vokietijos kancleris kelis mėnesius buvo spaudžiamas pristatyti Ukrainai sparnuotąsias raketas „Taurus“. Sekmadienį jis pakartojo, kad parama šaliai ir toliau bus „atsargi“ ir „tarptautiniu mastu koordinuojama“. Ir toliau nebus jokių Vokietijos „vienašališkų pastangų“.
 
„Wall Street Journal“ skelbia, jog JAV per mėnesį pagamina 28 000 155 mm sviedinių, o Europa – dar mažiau. Šių sviedinių ypatingai reikia Taivanui, Izraeliui, Ukrainai ir Jungtinėms Valstijoms.
 
JAV Senatas susitarė dėl naujo įstatymo paketo, kuriuo siekiama apriboti nelegalių migrantų srautą prie pietinės sienos. Juo taip pat turėtų būti atblokuota galimybė teikti pagalbą Ukrainai, Izraeliui ir Taivanui.
 
JAV prezidento Joe Bideno administracija rengia ilgalaikės paramos Ukrainai kare su Rusija planą, tačiau šiame plane nenumatyta jokių esminių pokyčių fronto linijoje Ukrainos naudai 2024 m.
 
⥁ Lietuvoje ⥀
 
Empatija. Nukentėjusiems, vaikams, gyvūnams, gamtai.
 
Empatija – labai dažnai naudojamas žodis. Labai populiarus žodis. Gražus.
 
Tačiau nelaimė, liga, pasitraukimas – pasekmė. O empatija – procesas. Būsena. Jausmas. Savivoka, kuri gyvena mūsų smegenyse ir valdo sprendimus. Taip yra. ar tik turėtų būti?
 
Ar aplink visi laimingi? Ar visi laimingi ir gražiai apsirėdę, kaip įspūdingosios mūsų žvaigždės ant raudonojo kilimo? Vienų mamos didžiuojasi garsiais vaikais, ploja jiems prie televizorių, bučiuoja žurnalų viršelius su savo vaikų atvaizdais. Savo. Nes mano vaikas visuomet geresnis. Gabesnis. Turtingesnis. Žinomesnis. Gražesnis. Todėl jis nusipelnė daug. Visko daug – pinigų, šlovės, namų, automobilių.
 
O kadangi visų šių gėrybių mato nėra, viską matuojame pagal kitus vaikus. Lyginame. Kad mūsiškiai turėtų daugiau. Nei kiti.
 
Ne mano šuo, todėl padėti negaliu. Kuo skiriasi mano vaikas, mano šuo, nuo ne mano? A, na taip, vaikas – daug svarbiau nei šuo, o šuo, duok Dieve, svarbiau nei dviratis ir baldai. Bet lyginant su automobiliu… jau nebe taip akivaizdžiai aišku.
 
Visa tai kartojasi daug metų ir labai tvirtai sudėta į vertybines lentynėles, tad pakeitimas vargiai įmanomas. Nes taip mokė tave, mane, mus. Nuo vaikystės.
 
O empatija… empatija – tik trumpi interneto filmukai, kuriuose turtingas vaikinas padeda merginai arba sušelpia neregį ar luošą vargetą. Tada mes verkiame. Prie interneto video muilo. O už lango, už sienos, miesto pakrašty – šimtai vaikų, ligonių, šunų, kitų Dievo kūrinių, kuriems būtina mūsų šiluma, atjauta.
 
Nesuvaidinta, nenufilmuota empatija.
 
↡ Nuotraukoje: „Azovo“ karys Serebriansko miške prie tanko liekanų.
 
Dėkojame nuolatiniam rėmėjui DT Artelė, UAB, Lietuvos aludarių gildijai ir visiems jums už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti
 
Siūlome aktyvius mokymus: https://www.visagentura.com/publications
 


93 views0 comments

Comments


bottom of page