top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

TIES BACHMUTU KASDIEN – PO ŠIMTĄ OKUPANTŲ LAVONŲ (2023 05 02)

Geopolitinė padėtis

Šveicarija pirmą kartą po 2002 metų, kai tapo 190-ąja pilnateise Jungtinių Tautų nare, perims pirmininkavimą jos Saugumo tarybai. Šveicarijos ambasadorė JT Pascale Baeriswyl tradicinėje atidarymo spaudos konferencijoje sakė, kad jos šalis siekia 15 Tarybos narių vienybės ir yra "tiltų statytoja". Vis dėlto ji pripažino, kad tikisi "kai kurių karštų ar poliarizuotų diskusijų".

Šveicarijos dienotvarkėje paminėta rytoj vyksianti sesija, kuria siekiama užtikrinti taiką ateityje, taip pat vėliau numatyti renginiai civilių gyventojų apsaugai ginkluotų konfliktų metu bei posėdis dėl humanitarinės padėties Ukrainoje.

Visiškai tuščios kalbos. Kaip galima „statyti tiltus“ svarstant priemones taikos užtikrinimui ateityje, kai Ukrainoje vyksta skerdynės, Sudane pilietinis karas perėjo į dar aršesnę fazę, o Izraelis nusprendė bombarduoti Alepo miesto Sirijoje oro uostą, kuris yra gyvybės siūlas, užtikrinantis humanitarinės pagalbos srautą metų metus karo siaubus išgyvenančiai šaliai?

Buvęs JAV ambasadorius JT ir buvusio prezidento Donaldo Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas sakė, kad "gaila, bet mažų mažiausiai ironiška", kad Šaltojo karo pabaigoje 1990-1991 m. duotas pažadas Saugumo Tarybai būti tikrai veiksminga ir spręsti pasaulines krizes virto niekuo. Jis turėjo galvoje ją seniai ištikusį ir tebesitęsiantį paralyžių dėl Rusijos ar Kinijos veto teisės, kuri neleidžia iš esmės spręsti Ukrainos ir kitų karštųjų pasaulio taškų klausimų.

Tačiau kalbant apie teroristinę Rusiją, problema yra žymiai gilesnė, nei jos ar Kinijos veto teisė.

Vakarų šalys itin keistai remia ir gelbėja Ukrainą: ne tik pačios viena ranka siųsdamos ginklus ir paramą ukrainiečiams, o kita – prekiaudamos su karo nusikaltėlių valdoma agresore, bet ir versdamos Ukrainą užtikrinti rusiškų dujų tranzitą per jos teritoriją. Kiekvieną dieną per pastaruosius metus per Sudžos dujotiekį iš Rusijos Europą pasiekia vidutiniškai 40 mln. kubinių metrų dujų, ir mums labai keista, kad tokioje ilgoje dujų tiekimo sistemoje kažkodėl niekaip niekas „nepataisomai nesugenda“.

Dar daugiau, Rusijos teroristams raketomis apšaudant ligonines ir vaikų darželius, JAV ir ES tęsia prekybą su Rusija dėl labai abejotinai skambančio pasiteisinimo, kad ekonominių santykių nutraukimas „sugriautų pasaulinę ekonomiką“. Iki pat šių metų kovo, JAV prekyba su Rusija kiekvieną mėnesį teroristams atnešė pusę milijardo JAV dolerių, o prekyba su ES – vidutiniškai 5 milijardus eurų.

Tokiais tempais remiant Ukrainą „tiek, kiek reikės“, deja, Maskvos sutriuškinimo teks palaukti.

Reikšmingi postūmiai

Po pirmadienio išpuolio Maskvos raketos pataikė į Pavlohradą, esantį rytinėje Dnipro srityje. Žuvo du žmonės ir 40 buvo sužeista, pranešė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Į miestą buvo paleistos septynios raketos ir "kai kurios buvo perimtos", tačiau kitos pataikė į pramoninį objektą ir sukėlė gaisrą, sakė valdžios institucijos. Regiono valdžios duomenimis, padaryta žala 24 daugiabučiams namams, 89 namams, šešioms mokykloms ir penkioms parduotuvėms.

Raketos taip pat pataikė į tris kitas Dnipro srities vietoves, apgadindamos gyvenamuosius pastatus ir mokyklą, sakė regiono pareigūnas Serhijus Lysakas.

Rusijos terorizmo ministerijos kalbėtojas Konašenkovas vakar sakė, kad karo nusikaltėlių valdoma valstybė surengė "grupinį raketų smūgį tolimojo nuotolio tiksliaisiais oro ir jūrų ginklais į Ukrainos gynybos pramonės objektus... buvo smogta į visus nurodytus objektus".

Rusijos paskirtas pareigūnas okupuotoje Zaporižės srityje kolaborantas Vladimiras Rogovas džiūgavo, kad per ataką buvo smogta amunicijos ir degalų sandėliams Pavlohrade, o tai, pasak jo, sutrukdys Ukrainos planuojamam kontrpuolimui.

Ukrainos energetikos ministro Hermano Haluščenkos teigimu, atakos taip pat apgadino Ukrainos elektros tinklų infrastruktūrą, kuriai atstatyti prireiks kelių dienų. Jis sakė, kad be elektros energijos liko beveik 20 000 žmonių Chersono mieste ir platesniame regione, taip pat Dnipro srityje.

Subingalviai iš FSB ir Generalinio štabo Maskovijoje supranta, kad dvėseliena iš Rasiejos platumų nusėti Ukrainos laukai praneša vieną aiškią žinią: Ukrainos puolimas neišvengiamas, o gintis nebėra kam. Todėl paskutiniai pasispardymai galimi tik raketomis. Tokius teroristinius išpuolius savo kailiu teko patirti vienam iš šių eilučių autorių, kai Talibanas apšaudydavo sąjungininkų bazes Afganistane. Skirtumas tik tas, kad rusotalibų atstovai Lavrovo taip vadinamu veidu šlaistosi po tarptautines pasaulinės reikšmės institucijas.

Baltieji rūmai pirmadienį pareiškė, kad jų skaičiavimais, vien nuo gruodžio mėnesio Rusija patyrė 100 000 žmogiškųjų nuostolių, įskaitant daugiau kaip 20 000 žuvusiųjų, kai Ukraina atrėmė smarkų Rusijos pajėgų puolimą Rytų Ukrainoje.

Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai John Kirby sakė, kad JAV vertinimai pagrįsti naujai išslaptinta amerikiečių žvalgybos informacija. Jis nedetalizavo, kaip žvalgybos bendruomenė nustatė šį skaičių.

J. Kirby sakė, kad beveik pusė nuo gruodžio mėnesio žuvusiųjų yra "Vagnerio" samdiniai, daugelis jų - nuteistieji, kurie buvo paleisti iš kalėjimo. Šie skaičiai sutampa su mūsų vertinimu, kurį buvome pateikę prieš keletą mėnesių. Džiaugiamės, kad neapsirikome ir viliamės, kad šiuos skaičius analitikai gavo patys, o ne tiesiogiai paėmė iš mūsų apžvalgų. Juokaujam.

Kirby sakė, kad Rusijos aukų skaičius "šiame mažame Bachmuto miestelyje" atitinka kai kuriuos nuožmiausius Antrojo pasaulinio karo kovų laikotarpius, įskaitant Ardėnų puolimą - paskutinę didelę Vokietijos puolimo kampaniją Vakarų fronte - ir Gvadalkanalo kampaniją - pirmąjį didelį Sąjungininkų puolimą prieš Japoniją.

Trumpai

Ukraina kuria kovinę raketą "Trembita“. Savanoriai planuoja sukurti nedidelę sparnuotąją raketą su reaktyviniu varikliu. Pagrindinė šio ginklo paskirtis būtų smogti nutolusiems taikiniams ir priversti priešą eikvoti oro gynybos atsargas.

Švedijos ir Suomijos karinės jūrų pajėgos paskelbė aukštą kovinę parengtį dėl Rusijos karinių laivų buvimo netoli elektros tiekimo linijų jūroje.

"Pastaruoju metu daug galvojau apie geros rūšies kariuomenės sukūrimą, kad ji galėtų persikelti į įvairias valstybes ir ginti tautas, kurias engia tos šalys, vadinančios save demokratiškiausiomis", - pareiškė Putino lelė R. Kadyrovas. Čia mums kyla vienas klausimas – galvojo kuo, kuria vieta?

Partizanai dirba toliau: Briansko srityje nuvažiavo traukinys su naftos produktais. Rusijos žiniasklaida praneša, kad buvo susprogdinti geležinkelio bėgiai.

Rusija šalia Bachmuto laiko apie 25 000 Rusijos karių, sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Rytų grupės atstovas spaudai Čerevatijus. Pasak jo, Rusija šioje kryptyje turi 65 tankus, 450 šarvuotų kovos mašinų, 154 patrankas ir 56 salvinės ugnies sistemas. Kasdieniai Rusijos ginkluotųjų pajėgų nuostoliai šioje kryptyje siekia apie 100 karių.

Suomijos ir Jungtinių Valstijų bendradarbiavimo gynybos srityje susitarime numatyta, kad Suomijos teritorijoje bus galima dislokuoti JAV karius ir karinę įrangą, taip pat vyks bendros karinės pratybos.

Lietuvoje

Šalyje lankosi Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis. Vilniuje jis susitiks su aukščiausiais mūsų politiniais vadovais. Vyriausybių vadovų susitikime numatoma aptarti regiono saugumo, paramos nuo Rusijos karinės agresijos besiginančiai Ukrainai klausimus, taip pat dvišalį Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą bei pasirengimą NATO viršūnių susitikimui Vilniuje.

Numatyta, kad premjerė Ingrida Šimonytė ir Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis dalyvaus Lenkų kultūros namų Vilniuje priestato atidaryme.

Mes žinome, kad daugelis jūsų galvojate, esą lenkai tik ir gviešiasi mūsų žemių, Vilniaus krašto ir nerimstate, negalėdami atleisti beveik dvidešimt metų trukusios sostinės okupacijos prieš šimtmetį.

Vis gi, reiktų peržengti savo skaudulius, nubrėžti aiškią liniją įsivardinant bendrą mūsų valstybių istoriją, kurioje būta ir juodų dienų, bei judėti toliau. Maskva ilgą laiką siekė sukiršinti Vilnių ir Varšuvą, todėl būtų labai neprotinga ir toliau dirbti jai į ranką.

Kaip visada, mums regisi, tiek Lietuvoje, tiek ir su užsienio kaimynais bendraujant, ir krikščioniška, ir pragmatiška ieškoti to, kas vienija, o ne to, kas išskiria.

Žinoma, labai aiškiai suvokiant, kad su teroristais ir karo nusikaltėliais, paieškomais tarptautiniu mastu, nei krikščionybė, nei pragmatiškumas neturi nieko bendra. Jų atveju, kartu su kaimynais reikia imti lazdas į rankas ir gerai išvadelėti prievartautojams ir grobikams šonus.

Nuotraukoje Ukrainos kariai ruošia amuniciją fronto pozicijose netoli Vuhledaro, Donecko sritis, Ukraina, 2023 m. gegužės 1 d. (AP Photo/Libkos)

Ypatingas ačiū rėmėjams: DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Mūsų darbo tęsimui itin svarbi visų jūsų parama. Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


51 views1 comment

Recent Posts

See All

1 Comment


Vytis - Chase Maleckas Brunius
Vytis - Chase Maleckas Brunius
May 02, 2023

ATR +.

Like
bottom of page