top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

TRYS ŠIMTAI TŪKSTANČIŲ NATO KARIŲ ALJANSO RYTINIAM FLANGUI NUO RUSIJOS APGINTI (2023 03 19)

Politinis strateginis lygmuo

NATO planuoja artimiausiais mėnesiais spartinti pastangas kaupti karinius pajėgumus rytiniame Aljanso pakraštyje ir skirs tris šimtus tūkstančių karių, kurie galėtų būti nedelsiant dislokuoti, jei Rusija sugalvotų išplėsti karą už Ukrainos ribų. Tačiau, kad tai būtų ne tik planas popieriuje, Aljanso vadovybė turi įtikinti šalis nares bendrai prisidėti įvairiomis priemonėmis: kariais, infrastruktūra, sudėliota ir užtikrinta logistika, nenutrūkstamais mokymais. O svarbiausia, šalys turi susitarti dėl milžiniško kiekio brangių ginklų, įrangos ir šaudmenų.

Jau dabar didžiosios NATO šalys nerimauja dėl savo amunicijos atsargų, o Ukrainai nuolat tiekiant didžiulius kiekius ginklų ir šaudmenų, kyla pavojus, kad ne visos NATO sąjungininkės ištesės savo pažadus prisidėti prie naujųjų aljanso planų.

"Jei nėra, kas organizuoja vakarėlį ir nenurodo, ką visiems į jį atnešti, tuomet visi atneša bulvių traškučių, nes bulvių traškučiai yra pigūs ir lengvai gaunami", - sakė J. J. Townsendas, buvęs JAV gynybos sekretoriaus padėjėjo pavaduotojas Europos ir NATO politikai. "Tautos (šalys narės)", - pridūrė jis, - "linkę atsinešti bulvių traškučių".

Tai iššūkis, su kuriuo NATO jau yra susidūrusi praeityje ir kuris jau yra tapęs nuolatine Aljanso problema. Rusijos sukeltas plataus masto karas tęsiasi antrus metus, todėl nors JAV ir ES planuoja greitai apsirūpinti ginklais ir amunicija, jų atsargų papildymas neišvengiamai užtruks.

Naujam NATO modeliui įgyvendinti reikės nuolat budinčių ir parengtų maždaug 300 000 karių pajėgų. Parengties (reagavimo) lygiai skirsis. Planuojamam aukščiausios parengties, galinčiam stoti į mūšį per 10 dienų, pajėgumui reikės apie 100 000 karių iš Lenkijos, Norvegijos ir Baltijos šalių (Estijos, Latvijos ir Lietuvos), sakė buvęs NATO generalinio sekretoriaus padėjėjas gynybos politikai ir pajėgų planavimui Heinrichas Braußas. Į jas taip pat gali būti įtrauktos daugianacionalinės kovinės grupės, kurias Aljansas jau yra įsteigęs rytiniame flange. Likęs pajėgumas, kuris būtų parengtas dislokuoti iš tokių šalių kaip Vokietija, turėtų esant reikalui atvykti per 10-30 dienų.

Tačiau šis procesas, atrodo, bus sudėtingas ir sunkiai įgyvendinamas. Norint taip greitai persikelti, net ir per mėnesį, reikia tris kartus daugiau paruoštų ir rotuojamų karių, įrangos, mokymų bazių, karinio tranzito susitarimų, o visa tai reikalauja sunkiai įvertinimo pinigų kiekio. Daugelis sąjungininkių turės gerokai padidinti išlaidas gynybai, įsigyti daugiau ginklų, šaudmenų ir įrangos.

Ben Hodges, buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas sakė, kad "pasirengimas" iš esmės reiškia, kad "turite viską, ką turėtumėte turėti, kad atliktumėte tam tikro dydžio daliniui priskirtą misiją."

"Artilerijos batalionas <...> per metus turi iššaudyti X šūvių, kad išlaikytų savo kvalifikacijos lygį", - sakė jis. Tankų batalionas turi pataikyti į taikinius, reaguoti į įvairias situacijas ir "demonstruoti meistriškumą judant, dieną ir naktį, pataikyti į judančius taikinius".

"Visa tai labai sudėtinga", - sakė jis, atkreipdamas dėmesį į poligonų ir šaudmenų poreikį, taip pat į kvalifikacijos palaikymą laikui bėgant keičiantis personalui. "Akivaizdu, kad tam reikia laiko, be to, tai brangu."

Ir vis dėlto, šioje vietoje mes esame optimistai. Kalbėjimasis apie tokių pajėgų būtinybę yra būtina sąlyga tam, kad jos būtų sukurtos. Akivaizdu, kad šie planai rengiami Vilniaus viršūnių susitikimui, kurio dienotvarkėje pagrindinis klausimas ir bus kaip tinkamai pasiruošti Rusijos triuškinimui.

Praėjus kelioms valandoms po Tarptautinio baudžiamojo teismo sprendimo išduoti Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Rusijos vaiko teisių komisaro arešto orderį, Ukrainoje tęsėsi plataus masto Rusijos išpuoliai. Smūgiai buvo suduoti keliuose frontuose, įskaitant sostinę Kyjivą ir vakarinę Lvivo sritį. Kyjivo miesto administracijos vadovas Serhijus Popko sakė, kad Ukrainos oro gynyba numušė visus į Ukrainos sostinę nukreiptus dronus, o Lvivo srities gubernatorius Maksimas Kozyckis vakar pranešė, kad trys iš šešių dronų buvo numušti, o kiti trys pataikė į rajoną, kuris ribojasi su Lenkija.

Pietinėje Chersono srityje smūgiai apgadino septynis namus ir vaikų darželį, o Donecko srityje apšaudžius 11 provincijos miestų ir kaimų, žuvo vienas žmogus ir trys buvo sužeisti. Toliau į vakarus Rusijos raketos pataikė į gyvenamąjį rajoną Zaporižės mieste.

Teroristinei Rusijai tęsiant karo nusikaltimus Ukrainoje, jos tarptautiniu mastu paieškomas karo nusikaltėlis Putinas lankėsi Kryme ir Mariupolyje.

Kryme, minint devintąsias Juodosios jūros pusiasalio aneksijos nuo Ukrainos metines, teroristas Nr.1 aplankė meno mokyklą ir vaikų centrą, kurie yra istorinio senovės graikų kolonijos parko vietoje. Barbaras čia savo kalboje pabrėžė Krymo išlaikymo svarbą. "Akivaizdu, kad saugumo klausimai dabar yra svarbiausi Krymui ir Sevastopoliui", - sakė jis, turėdamas omenyje didžiausią Krymo miestą. "Padarysime viską, ko reikia, kad atremtume bet kokias grėsmes".

Sekmadienį ryte fiureris Putinas netikėtai apsilankė Mariupolyje - tai pirmoji Kremliaus vladykos kelionė į Rusijos okupuotas Ukrainos Donbaso regiono teritorijas nuo karo pradžios. Mariupolis, kuris po vieno ilgiausių ir kruviniausių karo mūšių pernai gegužės mėnesį atiteko Rusijai, buvo pirmoji ir vienintelė didelė Rusijos pergalė šiame plataus masto kare. V. Putinas į Mariupolį atskraidintas sraigtasparniu, o paskui automobiliu buvo nuvežtas į kelis miesto rajonus, kuriuose sustojo ir kalbėjosi su gyventojais.

Rusijos propagandos šaltiniai pranešė, kad V. Putinas taip pat susitiko su generalinio štabo viršininku Valerijumi Gerasimovu, kuris vadovauja Maskvos karui Ukrainoje.

Vakar buvo pratęstas vadinamasis grūdų susitarimas, pagal kurį Rusija netrukdo iš Ukrainos gabenti grūdų skurstančioms ir badaujančioms Afrikos ir Azijos šalims. Jungtinės Tautos ir Turkijos prezidentas R.T. Erdoganas paskelbė apie pratęsimą, tačiau nėra aišku, kiek laiko jis tęsis. Jungtinės Tautos, Turkija ir Ukraina reikalavo 120 dienų, o Rusija sakė esanti pasirengusi sutikti su 60 dienų.

Rusijai maistas yra ginklas, kaip ir nafta, dujos, migrantai, nepatenkinti žmonės, protestai ir streikai. Bet kokie neramumai Vakarų šalyse yra Vagnerio opera Kremliaus prigožinų ausims.

Būtent pastarieji vyksta Paryžiuje ir už jo ribų. Žmonės protestuoja prieš prezidento Emmanuelio Macrono planą padidinti Prancūzijos pensinį amžių nuo 62 iki 64 metų, o Prancūzijos sostinės gatvės, vykstant sanitarijos darbuotojų streikui, dvokia nuo nesurinktų šiukšlių.

Iš esmės nesmurtiniai protestai vyko ir kituose Prancūzijos miestuose, įskaitant Nantą ir Marselį, kur protestuotojai prasibrovė pro policiją ir maždaug 15 minučių užėmė pagrindinę traukinių stotį. Rytiniame Besankono mieste šimtai demonstrantų uždegė laužą ir degino rinkėjų korteles.

Paryžiuje policija stengėsi atkurti ramybę po dvi naktis iš eilės vykusių neramumų ir uždraudė susirinkimus Eliziejaus laukų prospekte ir Konkordo aikštėje, kur protestuotojai penktadienio vakarą, miniai šėlstant iš džiugesio, sudegino E. Macrono atvaizdą lauže.

Kremliaus troliai nesustodami dirba ir informaciniame fronte. Netrukus po to, kai praėjusį mėnesį Ohajuje traukinys nuvažiavo nuo bėgių ir išsiliejo nuodingos cheminės medžiagos, anoniminės prorusiškos paskyros ėmė skleisti klaidinančius teiginius ir antiamerikietišką propagandą "Twitter" tinkle, naudodamosi nauja Elono Musko tikrinimo sistema, kad išplėstų savo pasiekiamumą ir sukurtų patikimumo iliuziją.

Neva patikrintos paskyros skleidė Kremliaus žinutes, esą Ohajo valdžios institucijos meluoja apie tikrąjį cheminių medžiagų išsiliejimo poveikį. Paskyros kurstė baimę dėl taršos ir poveikio sveikatai bei siekė paveikti žmonių palaikymą remti Ukrainą. Kai kurie prorusiškų paskyrų teiginiai buvo akivaizdžiai melagingi, pavyzdžiui, kad JAV žiniasklaida nuslėpė nelaimę arba kad į įvykio vietą vykę aplinkosaugos mokslininkai žuvo lėktuvo katastrofoje. Kiti pranešimai buvo skirti panikai kelti, pavyzdžiui, nepatikrinti žemėlapiai, kuriuose matyti plačiai paplitusi tarša, prognozės, kad padaugės mirtinų vėžinių susirgimų, ar žinutės apie nepatvirtintą masinį gyvūnų išmirimą.

"Bidenas siūlo Ukrainai maisto, vandens, vaistų, prieglobsčio, pensijų ir socialinių paslaugų išmokas! Ohajas - pirma! Pasiūlyk ir pristatyk į Ohajų!" - rašoma vienoje iš už Maskvą pasisakančių paskyrų, kuri gali pasigirti 25 000 sekėjų ir kurioje nurodyta anoniminė vieta bei profilio nuotrauka, kurioje pavaizduotas šuo. Sausio mėnesį šiai paskyrai "Twitter" suteikė mėlyną žymę.

Operacinis lygmuo

Vakar Ukrainos kariuomenė pranešė, kad gynėjai, esantys už apgriauto rytinio Bachmuto miesto ribų, sugeba sulaikyti Rusijos dalinius nuo tolesnio žiedo veržimo. Teigiama, ukrainiečių kariams pristatoma amunicija, maistas, įranga ir vaistai. Kyjivas taip pat pareiškė, kad per penktadienį vykusias kovas Bachmute jo kariai nukovė 193 marodierius iš Rusijos ir sužeidė dar 199.

Ukrainos kariuomenės atstovas Serhijus Čerevatis teigė, kad ukrainiečių žvalgai ir kontr-artilerijos ugnis padeda išlaikyti kai kuriuos kelius į miestą atvirus. Jis pridūrė, kad penktadienį Kyjivą palaikančios pajėgos numušė du rusų bepiločius lėktuvus ir sunaikino penkis priešo amunicijos sandėlius.

Tuo tarpu Ukrainos prezidentas V. Zelenskis sakė, kad mūšiai Donbase - Vuhledare, Bachmute, Marinkoje, Bilohivkoje, Avdijivkoje ir Kamiankoje - leidžia Ukrainai ir visai Europai grąžinti saugumą.

Vakariniame vaizdo kreipimesi valstybės vadovas pažymėjo Donecko srities karius, kurie labiausiai "minusavo" priešą: 35-osios ir 36-osios atskirųjų brigadų jūrų pėstininkus, 79-osios atskirosios oro desantininkų brigados kovotojus, 11-ojo pasienio būrio karius, 55-osios atskirosios artilerijos brigados, 72-osios atskirosios mechanizuotosios brigados ir 74-ojo atskirojo žvalgybos bataliono karius.

"Ypač dėkoju kiekvienam, kuris kasdien gina Bachmutą", - pabrėžė prezidentas.

Rusijos samdinių grupuotė "Wagner" iki gegužės vidurio planuoja įdarbinti apie 30 000 naujų kovotojų, vakar pareiškė jos įkūrėjas, butų vagis ir recidyvistas J. Prigožinas. Jis "Telegram" paskelbtoje garso žinutėje teigė, kad "Wagner" verbavimo centrai, kurie, jo teigimu, praėjusią savaitę buvo atidaryti 42 Rusijos miestuose, per dieną įdarbina vidutiniškai 500-800 žmonių.

Putino virėjas gyrėsi, kad verbavimas vyksta geriau, nei jis tikėjosi, ir kad savanoriai yra geresnės fizinės formos nei anksčiau priimti nuteistieji.

Trąša Ukrainos žemei kaip tik spės supūti iki rudens arimo.

Taktinis lygmuo

Juodojoje jūroje kovinėje parengtyje yra 9 rusų laivai, įskaitant 2 sparnuotųjų raketų "Kalibr" nešėjus. Galima bendra salvė - iki 16 raketų.

Nepaisydama žmonių aukų, Rusijos Federacija toliau tęsia agresyvų karą. Pagrindines pastangas priešas sutelkė į bandymus visiškai užgrobti Donecko ir Luhansko sritis. Siekdami savo tikslų, užpuolikai tęsia puolamąsias operacijas Lymano, Bachmuto, Avdijivkos, Marjinkos ir Šachtarsko ašyse. Per kovo 18 dieną Ukrainos gynėjai šiame fronto ruože atrėmė 83 atakas. Bachmutas tebėra kovų centras.

Vakar Rusijos Federacija toliau naudojo teroro taktiką prieš Ukrainos civilius gyventojus. Apšaudydama gyvenvietes ir ypatingos svarbos infrastruktūros objektus, teroristų valstybė visiškai nepaiso humanitarinės teisės ir tarptautinių susitarimų.

Per parą priešas surengė 11 raketų atakų. 4 raketos pataikė į civilinę infrastruktūrą Zaporižėje. Rusai sudavė 16 oro smūgių ir 99 kartus apšaudė iš salvinių ugnies sistemų.

Tolesnių raketų atakų tikimybė visoje Ukrainoje išlieka didelė.

Atsižvelgdama į situaciją prie Vuhledaro, Rusijos karinė vadovybė skuba siųsti pastiprinimą. Nuo kovo 13 d. Rytų karinės apygardos 36-osios armijos 37-oji atskiroji motorizuotoji šaulių brigada ruošiama dislokavimui į Ukrainą kovo 24 d. Brigadai trūksta personalo, todėl padalinių vadai atšaukia pavaldinius iš gydymo ir reabilitacijos. Kariai skundžiasi dėl menko aprūpinimo. Pranešama, kad karių motyvacijos lygis labai žemas, daug bandymų išvengti siuntimo į kovos veiksmų zoną.

Vakar Ukrainos karinės oro pajėgos 10 kartų sudavė į okupantų susitelkimo vietas. Tuo pat metu buvo numuštas bepilotis "Shahed-136", o raketinės ir artilerijos pajėgos pataikė į 7 priešininko personalo ir karinės technikos telkinius.

Rusai bandė vėl veržtis Bachmuto šiaurėje ir šiaurės vakaruose, bet jų puolimas buvo sustabdytas. Prie Ivanivskės Bachmuto pietuose rusai, atrodo, bent keliuose kovos epizoduose, bėgo iš mūšio lauko ir buvo apšaudyti savos artilerijos.

Primename, kad galite savo 1.2 procento nuo sumokėto pajamų mokesčio pervesti šias apžvalgas kuriančiai agentūrai, įmonės kodas 305974366.

Nuotraukoje Lenkijos ir Rumunijos kariai stovi šalia karinės technikos netoli Šipliškių kaimo, esančio vadinamajame Suvalkų koridoriuje /Wojtek Radwanski/AFP via Getty Images

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624

71 views0 comments

Comentarios


bottom of page