top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

UKRAINA GALI IZOLIUOTI KRYMĄ NUO RUSIJOS DABAR (2023 04 17)

Politinis strateginis lygmuo

Japonijoje susirinkę septynių turtingų demokratinių valstybių grupės vyriausieji diplomatai žada laikytis griežtos pozicijos dėl didėjančių Kinijos grasinimų Taivanui ir Šėkorėjos nekontroliuojamų tolimojo nuotolio raketų bandymų, taip pat ieško būdų, kaip padidinti paramą Ukrainai ir nubausti Rusiją už jos invaziją.

Šiandien Rusijos karas Ukrainoje užims didžiąją darbotvarkės dalį. Amerikos delegacijos nuomone, šis susitikimas vyksta itin svarbiu momentu, kai pasaulis reaguoja į Rusijos įsiveržimą į Ukrainą ir stengiasi susitvarkyti su Kinija, t. y. dviem klausimais, kuriuos G-7 ministrai įvardino stipriais iššūkiais taisyklėmis grindžiamai tarptautinei tvarkai, susiklosčiusiai po Antrojo pasaulinio karo.

J. Bideno administracijos tikslas šiose derybose - sustiprinti paramą Ukrainai, įskaitant pagrindinę iniciatyvą dėl Ukrainos energetikos infrastruktūros, kuri buvo pradėta pernai Vokietijoje vykusiame G-7 susitikime, taip pat užtikrinti, kad Kyjivui ir toliau būtų teikiama karinė pagalba. Prioritetas taip pat bus bausmių Rusijai už pradėtą karą griežtinimas, visų pirma taikant ekonomines ir finansines sankcijas, kuriomis G-7 pirmą kartą pagrasino 2021 m. gruodį, prieš invaziją, sakė neįvardintas JAV pareigūnas.

G-7 ir kitos Ukrainą remiančios šalys savo esminiu uždaviniu tiekiant karinę ir kitą paramą nuo teroristinės Rusijos besiginančiai šaliai laiko Kyjivo pozicijų sustiprinimą derybose, kurios dar šiais metais galėtų užbaigti konfliktą pagal Ukrainos sąlygas. Tokios už uždarų durų diskusijose aptariamas „pergalės“ klausimas daugeliui, ypač ukrainiečių, atrodo skausmingas.

Bet abiejų pusių derybos yra realybė. Kai į rytus nuo Varšuvos visi kartoja pergalės mantrą sakydami, kad derybos galimos tik išlaisvinus visas okupuotas Ukrainos teritorijas, mūsų šaltas protas klausia: išlaisvinus kaip ir kuo? Net jei manysime, kad fronto liniją gina tik 140 tūkstančių driskių, jiems išvyti klasikiniu skaičiavimu reikia beveik pusės milijono ukrainiečių karių. Bet ukrainiečiai negriaus savo pačių miestų, nešluos artilerija paminklų ir saugomų kultūros objektų. Taigi, sočiai gyvenančiųjų po NATO skėčiu šūkčiojimai apie Rusijos sutriuškinimą kepant savaitgalio barbekiu yra keliantys nuotaiką, tačiau demonstruojantys vaikišką supratimą apie tikrą karo padėtį fronte.

Kol demokratinių šalių atstovai svarstė, kaip sulaikyti Maskvą ir Pekiną, Rusijos fiureris Putinas susitiko su Kinijos gynybos ministru generolu Li Shangfu. Putinui draugiją palaikė kitas karo nusikaltėlis Rusijos teroro ministras S. Šoigu.

Nors oficialiai Kinija Rusijos - Ukrainos kare išlieka neutrali, tačiau Kinijos karo ministro vizitas rodo, kad Kinija tampa Kremliaus politiniu ir kariniu užnugariu. Kol Putinas laistėsi pagyromis ir jungtinės karinės pramonės bei technologinės sąjungos pergalės šampanu, generolas Li santūriai pažymėjo, kad šalių santykiai "pranoksta Šaltojo karo laikų karines-politines sąjungas. Jie grindžiami neprisirišimo principais ir yra labai stabilūs".

Kinijos parama Rusijai reiškiama šiuo vizitu yra, žinoma, daugiau strateginės komunikacijos priemonė, nei realūs veiksmai ant žemės. Tačiau pastarųjų tikimybė auga ir kaip šis vizitas paveiks karo eigą netrukus pamatysime.

Kartu pamatysime ir fejerverkus vėliau šį mėnesį, kai teroristinės Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmininkaus svarbiausiam JT Saugumo tarybos pirmininkavimo renginiui - atviram Tarybos posėdžiui dėl JT Chartijos principų gynimo. Maskva toliau atvirai žemins ir tyčiosis iš pasaulio, kai pasisakys už visokeriopą Chartijos palaikymą, pati ją sutrypusi ir išmetusi į šiukšlyną.

Atsakydamos į Šėkorėjos veiksmus ir galimai didėjantį Rusijos – Kinijos bendradarbiavimą karinėje srityje, Jungtinės Valstijos, Pietų Korėja ir Japonija šiandien surengs bendras priešraketinės gynybos pratybas netoli Korėjos pusiasalio esančiuose vandenyse. Kariniai mokymai plečiami tam, kad būtų atremta didėjanti Pchenjano branduolinių raketų keliamą grėsmė.

Kai kurie ekspertai baiminasi, kad šios pratybos gali iššaukti karingą riebuilio diktatoriaus atsaką, kuris smerkia Jungtinių Valstijų karines pratybas su Azijos sąjungininkėmis kaip invazijos repeticijas. Šėkorėja bet kokiomis kaimynų pratybomis naudojasi kaip pretekstu paspartinti savo ginklavimąsi, taip sukurdama "atsako už atsaką" ciklą, kuris pastaraisiais mėnesiais didina įtampą.

Operacinis lygmuo

Buvęs JAV valstybės departamento specialusis atstovas Ukrainai Kurtas Volkeris kalbėdamas apie tolesnę karo eigą sakė, kad Krymas yra labai svarbus Ukrainos saugumui ateityje, nes nekontroliuojant pusiasalio būtų labai sunku užtikrinti jūrų saugumą.

K. Volkeris pridūrė, kad dabar nėra reikalo Krymą užgrobti karine jėga. "Dabar reikia izoliuoti Krymą nuo Rusijos", - pabrėžė jis. Visų pirma, pasak jo, tai būtų galima padaryti vėl smogus Krymo tiltui. "Galbūt sunaikinti karinę bazę Sevastopolyje. Šie žingsniai labai apsunkintų Krymo kaip karinio objekto naudojimą ir izoliuotų jį nuo Rusijos paramos. Manau, kad tai galima pasiekti. Ukraina gali tai padaryti dabar. O visiškos Krymo kontrolės darbas gali būti atliktas po kurio laiko", - mano jis.

Šiandien Švedijoje prasideda didžiausios per pastaruosius 25 metus karinės pratybos "Aurora 23". Švedijos kariuomenės duomenimis, pratybose dalyvaus Ukraina, JAV, Jungtinė Karalystė, Suomija, Lenkija, Norvegija, Estija, Latvija, Lietuva, Danija, Austrija, Vokietija ir Prancūzija. Iš viso kalbama apie 26 000 karių iš 14 šalių.

"Mokymai yra geras būdas sustiprinti, signalizuoti ir išbandyti mūsų karinius pajėgumus. Taigi, didelio masto ir ilgesnės trukmės pratybų vykdymas yra labai svarbus stiprinant gynybą", - teigė Švedijos kariuomenės atstovai.

Ukrainos karių dalyvavimas šiose pratybose yra mažytis žingsnis link šalies integracijos į NATO netolimoje ateityje.

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas papasakojo, koks buvo sunkiausias jo sprendimas per visą karą. Sunkiausia ministrui buvo sutikti būti Ukrainos delegacijos, kuri pirmosiomis karo dienomis vyko į Baltarusiją, nariu.

"Tikslas buvo sukurti humanitarinius koridorius, kad būtų išgelbėtos civilių gyvybės. Buvo tikrai sunku pasakyti "taip" prezidentui, kai jis manęs paprašė, nes jaučiau gilią neapykantą. O aš, kaip derybininkas, žinau, kad tai nenaudinga emocija. Buvo baisu paspausti ranką priešui", - sakė Reznikovas.

Taktinis lygmuo

JAV įsikūręs Karo studijų institutas mano, kad driskių oro desanto pajėgų vado Michailo Teplinskio grįžimas į frontą rodo, kad „Rusijos karinė vadovybė glaudžiau įsitraukė į „Wagner“ grupės veiklą“. To tikslas - Bachmuto užėmimo spartinimas, - teigiama pranešime.

Per pastarąją parą Ukrainos gynėjai atrėmė 60 priešo atakų Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marijinkos kryptimis. Prie Bachmuto ir Marijinkos šėlsta pragaro ugnis.

Rusijos teroristai sudavė 25 raketų smūgius iš S-300 sistemų taikiems Zaporižės, Kamyševachos miestams Zaporižės srityje ir Snihyrevkos miestui Mykolajivo srityje. Taip pat per pastarąją parą suduoti 42 oro smūgiai.

Be to, priešas 46 kartus iš salvinių ugnies sistemų apšaudė ukrainiečių pozicijas ir infrastruktūrą apgyvendintose vietovėse. Dėl to žuvo ir buvo sužeisti civiliai gyventojai, sugriauti ir apgadinti daugiaaukščiai ir privatūs gyvenamieji namai, civilinės švietimo įstaigos, ligoninės, bažnyčios ir kiti pastatai.

Daugiau kaip 100 ukrainiečių karo belaisvių buvo paleisti per didelius velykinius mainus su Rusija.

Ukrainos premjeras D. Šmyhalis pranešė, kad Kanada perduos Ukrainai iš Rusijos savininkų konfiskuotą lėktuvą An-124.

Nežinia iš kur atsiradęs bepilotis dronas smogė šiluminei elektrinei Rusijos Belgorode. Pranešama, kad elektrinė dega. Iš dalies nutrūko elektros energijos tiekimas.

Popiežius Pranciškus paragino ukrainiečius ir rusus susitaikyti. "Tegul Dievas būna su jais ir padeda jiems susitaikyti!" - Vatikano interneto svetainėje cituojami Romos pontifiko žodžiai.

Lietuva

Internetas verda nuo kalbų ir apkalbų. Štai grupė plokščiažemininkų braižo planus ir detalias schemas, kaip Lenkija užpuls ir „atsiims“ Vakarų Ukrainą.

Ššššš. Kaip paslaptį jums pasakysim – tai klaidinantis manevras.

Vakarų Ukrainą užpuls ir „susigrąžins“ Žemaitija!

Šiltos jums savaitės, mielieji, ir budrumo, atskiriant nesąmones ir kliedesius socerdvėse nuo tikrų faktų.

Nuotraukoje matyti rusų okupantų smūgio Zaporižės priemiesčiui pasekmės.

Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


62 views0 comments

Recent Posts

See All

댓글


bottom of page