top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

UKRAINA TURI KUO GREIČIAU ATSIIMTI KRYMĄ (2023 03 06)

Politinis strateginis lygmuo
Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola vakar pažadėjo, kad "agresoriai, pradėję karą mūsų žemyne, neliks nenubausti". Kalbėdama Lvive vykusioje konferencijoje "Vieningi už teisingumą", R. Metsola pakartojo, kad EP remia iniciatyvas, kuriomis renkami įrodymai apie galimus Maskvos ir jos pajėgų įvykdytus nusikaltimus.
Po susitikimo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir Lvivo Ivano Franko nacionalinio universiteto studentais, Europos vadovė tviteryje pareiškė: "Ukrainos ir Europos ateitis priklauso nuo jaunų žmonių pečių".
Mes taip pat galime jums pažadėti, kad laimėję karą, likviduosime ir izoliuosime visus karo nusikaltėlius. Ir todėl tikime, kad studentai mąstantys savo galva nekartos savo mokytojų klaidų - išmoks nemeluoti, pirmiausia sau.
Afrikos olimpiniai komitetai vakar pareiškė, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkams turėtų būti leista dalyvauti 2024 m. vasaros olimpinėse žaidynėse Paryžiuje. Socialiniame tinkle "Twitter" paskelbtame pareiškime Afrikos nacionalinių olimpinių komitetų asociacija nurodė, kad jos nariai "vieningai nusprendė remti Rusijos ir Baltarusijos sportininkų dalyvavimą visose tarptautinėse varžybose".
Akivaizdi Kremliaus minkštųjų ir kietųjų galių įtaka Afrikos žemyne. Tai dar vienas įrodymas, jog driskiams būtina spardyti subines visose srityse - tiek geografinėse, tiek sporto, tiek meno.
Rusijos purvasklaida praneša, jog Vakarų šalys yra pasirengusios suteikti saugumo garantijas Ukrainai pasibaigus kariniam konfliktui. Esą Vakarai neprieštarauja Ukrainos stojimui į Europos Sąjungą, tačiau Kyjivas dėl to turės laikytis tam tikrų reikalavimų. Jungtinė Karalystė, Vokietija ir Prancūzija siekia pasirašyti Ukrainos ir NATO gynybos susitarimą, pagal kurį Kyjivo valdžia turės platesnę prieigą prie pažangios karinės įrangos, ginklų ir amunicijos. Šiuo žingsniu Ukraina esą raginama pradėti derybas su Rusija.
Ką gi, netrukus greičiausiai matysime situaciją, kuomet Vakarai ir Rusija sieks taikos derybų, o Kyjivas jų vengs. Visos pusės bus priverstos derėtis, kai/jei nei vienai iš kariaujančių šalių nepavyks įgyti ryškaus pranašumo fronto linijoje, kas pakankamai tikėtina.
JAV testuoja ukrainiečių pilotus, siekdamos nustatyti, kiek laiko užtruktų jų mokymas valdyti naikintuvus F-16. Du Ukrainos pilotai šiuo metu yra JAV karinėje bazėje, kur jų įgūdžiai tikrinami skrydžio simuliatoriuose. Kai kurie sąjungininkai mano, jog rusai turi daug priešlėktuvinių sistemų, kurios galėtų lengvai numušti F-16, todėl neverta šių naikintuvų suteikti Ukrainai.
Kaip? Ką? O tai kam tuomet JAV gamina taip lengvai priešo sunaikinamus naikintuvus? Ne, mielieji, JAV savo naikintuvus gamina būtent atsižvelgdamos į priešo technologijas. Nėra jokių abejonių - Ukrainai, siekiant pergalės, būtini vakarietiški naikintuvai.
Tą teigėme nuo pirmų karo dienų, o vakar šią poziciją patvirtino buvęs JAV ginkluotųjų pajėgų vadovas Europoje Ben Hodges. Pasak generolo, norint, jog Ukrainos puolimas būtų sėkmingas, prieš judant tankams į priekį, reikia neutralizuoti priešą ilgesnio nuotolio raketomis, o tankus turi dengti šturmo aviacija. O šturmo aviacijai dengti reikia naikintuvų.
Hodges teigimu, problema ta, jog Vašingtonas mąsto labai „linijiniu būdu“, jis yra pasiklydęs detalėse ir „nesutelkia dėmesio į tai, kas svarbiausia“. O svarbiausias dalykas yra Krymo išvadavimas. Ukraina niekada nebus saugi, kol Rusija bus okupavusi Krymą. Pasaulis neinvestuos į Ukrainos atkūrimą, jei nebus visiškų saugumo garantijų. Rusija nuolat trikdys arba blokuos laivybos kelius į Azovo jūrą ir iš jos, ką ji ir daro dabar. Rusija blokuos Odesą. Tai reiškia, kad pagrindinės pastangos turėtų būti sutelktos į Krymo išlaisvinimą.
Generolas Kyjivui rekomenduoja nusistatyti Krymą kaip pagrindinį taikinį. Donbasas svarbus, tačiau rusai tegul ir toliau ten žudosi, o ukrainiečiai verčiau tegu telkia pajėgas Krymui išvaduoti. Generolas teigia, kad Pentagonas daro klaidą primygtinai reikalaudamas duoti ukrainiečiams tą ar kitą ginklą, kad jie nustumtų rusus atgal. „Mums nereikia jų stumti atgal. Jie patys atsitrauks, kai praras Krymą“. Hodges ragina labai aiškiai paskaičiuoti, kiek pajėgumų reikia tam, kad Rusija nesugebėtų atstatyti Kerčės tilto, taip pat smogti Sevastopoliui, Džankojui, Sakams.
„Reikia, kad izoliuotumėte Krymą ir rusai negalėtų atstatyti Kerčės tilto arba vadinamojo sausumos tilto iš Mariupolio per Melitopolį į Krymą. Galite jį atkirsti sunaikindami tiltus, transporto kelius. Ir tik po to sausumos pajėgas. Manau, kad gegužę ir birželį ginkluotos formuotės, kurias šiuo metu rengia Ukraina, turėtų būti mestos ne į mūšį dėl Bachmuto, o protingai dislokuotos Melitopolio ir Mariupolio link, kad atkirstų sausumos tiltą. O tada jau galima traukti daugiau HIMARS ir pradėti smogti Sevastopoliui, Džankojui, Sakams, visoms toms vietoms.“
Ben Hodges įsitikinimu Krymas, o ne Donbasas yra Kremlias achilo kulnas, arba, kaip mes sakome, Kremliaus hidros gyvybės adata bekiaušiame kiaušinyje. Sutriuškinusi rusus Kryme, Ukraina pasieks didelį efektą vienu smūgiu: atims iš Maskvos strategiškai svarbų pusiasalį, parodys Kremliaus bejėgiškumą, suduos moralinį smūgį okupantui, kuriam po Krymo praradimo bus sunku išsilaikyti Donbase.
Esą tik taip šiuo metu Ukraina gali nugalėti, o Donbasas grįš vėliau. Tai gali įvykti jau šią vasarą. Tačiau visi turi suprasti, kad Krymas yra lemiamas veiksnys.
„Reikia išsikelti tokią užduotį, nes rezultatas bus Ukrainos nesugebėjimas išmaitinti milijonų Azijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje. O milijonai Ukrainos pabėgėlių bus priversti likti Europoje, nes neturės kur grįžti. Taigi svarbu priimti teisingus sprendimus, kurie būtų pagrįsti ne emocijomis, o praktiškumu“.
Generolo įspėjimas apie pasauliui gresiančią pabėgėlių jūrą, racionalų karo resursų planavimą ir panaudojimą, skubų priešakinės ginkluotės suteikimą demonstruoja, kad taip mąstome ne mes vieni. Matydami, kaip Ben Hodges frazės instaliuojamos į Vakarų valstybių vadovų lūpas, tikimės, kad šie žodžiai pakeis ir jų mąstymą. Apgailestaujame, kad šiuo metu už mūsų likimus atsakingos baikščios, dėl savo šlovės ir baldų drebančios politikierių kinkos aptemdo jų gebėjimą matyti kelią iš aklavietės.
Kelias visuomet yra. Tik aklasis jo nemato. Tai ne tikras aklumas, o baimės padarinys. Taip vadinami mūsų lyderiai bijo. Bijo mirti, bijo prarasti visuomeninę, materialinę padėtį, kuri šiandien didesnė vertybė nei moraliniai principai ar dešimt Dievo įsakymų. Drebantys vadai niekuomet nežengs žingsnio pirmi, net jei pergalė pasiekiama ranka, nes juos stingdo klaiki, primityvi baimė. Putinas tai žino. Ir tai yra didžioji mūsų civilizacijos nelaimė.
Kinija didina savo gynybos biudžetą iki 7,2 proc. (224 mlrd. JAV dolerių) ir jis bus kiek didesnis nei praėjusiais metais. Tuo pačiu Pekinas užsibrėžė oficialų „maždaug 5%“ ekonomikos augimo tikslą 2023 m., siekdamas atgaivinti antrą pagal dydį pasaulio ekonomiką po metus trukusios stagnacijos.
Operacinis lygmuo
Ukrainos daliniai organizuotai traukiasi iš Bachmuto. Esą naudojama taktika, taikyta traukiantis iš Lysičiansko ir Severodonecko, kuomet „aršus pasipriešinimas“ buvo tik imituojamas, o rusai įsiveržė į seniai apleistas teritorijas.
Pranešama, jog tarp aukščiausios karinės Rusijos vadovybės dėl didelių nuostolių ir nesėkmių, prasidėjo konfliktas. Esą nesutarimai paaštrėjo po to, kai gynybos ministras Sergejus Šoigu ėmė reikalauti užimti Vuhledarą.
Mūsų giliu įsitikinimu, tai eilinė Kremliaus psichologinė operacija, kurios tikslas sumažinti ukrainiečių karių budrumą ir rasti „kaltą“ dėl nesėkmingo rusų armijos puolimo. Po šio ėjimo paprastai seka imitacinė rokiruotė - vieno generolo pakeitimas kitu, vieno veido paslėpimas kitu. Tai greičiausiai ir įvyks artimiausiu metu.
Jungtinės Karalystės Gynybos ministerijos teigimu, „artimos kovos“ suaktyvėjimas prie Bachmuto rodo, kad Rusijai trūksta ginkluotės. Esą Rusijos kariams įsakoma šturmuoti ukrainiečių betoninius įtvirtinimus apsiginklavus tik „šaunamaisiais ginklais ir kastuvėliais“.
Kastuvėliai ir automatiniai ginklai – ak kaip netoli nueita nuo Pirmojo pasaulinio karo algoritmo.
Per šešis mėnesius Didžioji Britanija su partneriais parengė daugiau nei 10 000 ukrainiečių naujokų kovoti pagal NATO standartus. Tikimės, jog iš šių kariškių išaugs sumanūs karo vadai, kurie Ukrainoje galutinai palaidos rusišką kovos stilių ir taktiką
Taktinis lygmuo
Praėjusią parą Ukrainos kariai atrėmė 95 rusų atakas.
Teroristinės Rusijos pajėgos ir toliau pažeidinėja tarptautinės teisės normas, artilerija smogiant ir apšaudant civilius objektus bei namus, mėginant sunaikinti kritinę Ukrainos infrastruktūrą.
Rusijos okupantai sudavė 31 oro ir 8 raketų smūgius bei surengė daugiau nei 70 apšaudymų iš salvinių raketų sistemų.
Driskiai okupuotose teritorijose elgiasi kaip mongolų ordų palikuonys, išnaudodami vietos gyventojus kaip vergus. Volnovachos mieste (Donecko sritis) okupantai vietos profesinėje mokykloje įkūrė sugedusios karinės technikos remonto bazę, versdami studentus dirbti už ačiū.
Praėjusią parą Ukrainos karinės oro pajėgos sudavė 12 smūgių į okupantų koncentracijos židinius, raketų ir artilerijos daliniai pataikė į 3 vadavietes, 4 driskių koncentracijos vietas ir priešo oro gynybos sistemą.
Per dieną oro gynybos pajėgos nušovė 5 bepiločius orlaivius.
Nuotraukoje - zuikis: „Azov“ pulko karininko, į nelaisvę patekusio, bet vėliau išlaisvinto Mariupolio, Azovstalio gynėjo Oleksij Strebkov rankų darbas, skirtas šių apžvalgų kūrėjams.
Dėkojame, kad remiate ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Ypatingas ačiū rėmėjams DT Artelė, UAB ir Lietuvos aludarių gildijai. Kasdienės apžvalgos yra „Pažinti Rusiją“ projekto dalis, kurią remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Norėtumėte pakviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


61 views0 comments

Comments


bottom of page