top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

UKRAINAI BŪTINA PASIŪLYTI NARYSTĘ NATO JAU DABAR (2023 06 04)

Geopolitinė padėtis

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis kalbėdamas apie Ukrainos saugumą pabrėžė, kad Lenkija pasisako už tai, kad Ukraina gana greitai įstotų į NATO, tačiau pažymėjo, kad ne visos valstybės narės pritaria tokiam požiūriui.

Jis taip pat sakė, kad Ukrainai reikia saugumo garantijų, nes ji kovoja ne tik už savo suverenitetą ir teritorinį vientisumą, bet ir už stabilumą bei taiką Europoje.

"Todėl norėtume aptarti, kaip pasiūlyti perspektyvų ir patikimą kelią Ukrainai į NATO. Tačiau prieš tai Ukraina turi gauti tam tikras saugumo garantijas, nes ji kovoja ne tik už savo suverenitetą ir teritorinį vientisumą, bet ir už visos Europos stabilumą ir taiką", - aiškino Lenkijos premjeras per vizitą Kanadoje.

Ir vėl plojame kaimynei Lenkijai ir jos lyderiams. Norint kuo greičiau užbaigti karą ir ukrainiečių genocidą, būtina Ukrainai pasiūlyti narystę NATO jau dabar. Vėliausiai – Vilniuje aukščiausio lygio atstovų susitikimo metu. Tokią žinutę turėtų kiekvieną dieną transliuoti visų Baltijos šalių prezidentai ir premjerai. Juo labiau, kad Lenkija jau žengia šį žingsnį.

Jo kolega iš Kanados Justinas Trudeau sakė, kad susitikime su M. Morawieckiu daugiausia dėmesio buvo skirta pagalbos Ukrainai klausimui. J. Trudeau pakomentavo Kanados ir Lenkijos pajėgų pagalbą mokant Ukrainos kariuomenę.

Jis pažymėjo, kad Kanados ginkluotųjų pajėgų kariai Lenkijoje apmoko ukrainiečius pagal programą "Operation Unifier", pagal kurią nuo 2015 m. apmokyta daugiau kaip 36 000 Ukrainos karių. "Praėjusią savaitę dislokavome daugiau Kanados ginkluotųjų pajėgų instruktorių, kurie yra naujo karinės paramos Ukrainai etapo dalis", - sakė J. Trudeau.

Tuo tarpu duodamas interviu "Wall Street Journal", Ukrainos prezidentas pranešė, kad Ukraina pasirengusi pradėti kontrpuolimą.

"Manau, kad šiuo metu esame tam pasirengę. Norėtume, kad kai kurie dalykai įvyktų, bet negalime laukti mėnesių mėnesiais", - sakė V. Zelenskis, paklaustas apie Ukrainos pasirengimą kontrpuolimui.

Jis taip pat pažymėjo, kad Ukrainai reikia daugiau "Patriot" sistemų, kad būtų galima apsaugoti ir civilius gyventojus, ir kariuomenę.

"Taigi realybė yra tokia - 50 "Patriot" sistemų ir žmonės daugumoje nebus nužudyti. Visi puikiai žino, kad be kontrolės danguje bet koks kontrpuolimas yra labai pavojingas", - patikslino V. Zelenskis ir pridūrė: "mes labai tikime sėkme, nežinau, kiek laiko tai užtruks".

Reikia ir „Patriot“, ir naikintuvų F-16, ir 300 km nuotoliu siekiančių taikinius užtaisų HIMARS. Ir reikia atsisakyti Vakaruose naivaus ar sąmoningai pasirinkto tikėjimo, kad Rusiją galima greitai nugalėti nesmogiant į karinius taikinius jos teritorijoje.

Reikšmingi postūmiai

Rusijos okupantai ukrainiečiams surengė dar vieną teroro naktį. Birželio 4 d. apie 1.30 val. nakties rytiniuose ir pietiniuose regionuose pradėjo kaukti sirenos, po to pavojus palaipsniui išplito į visus regionus, įskaitant Kyjivą.

Ukrainos sostinė buvo atakuota raketomis ir bepiločiais kamikadzėmis. Visus taikinius sunaikino oro gynybos pajėgos. Teroristai raketas paleido iš strateginių bombonešių Tu-95MS iš Kaspijos jūros rajono.

"Pirminiais duomenimis, sostinės nepasiekė nė vienas oro taikinys. Viską, kas buvo nukreipta į miestą, priešlėktuvinė gynyba sunaikino net tolimose prieigose. Antrą naktį iš eilės Kyjivo gyventojai negirdėjo sprogimų garsų virš galvų", - sakoma karinės administracijos pranešime.

Tuo tarpu po rusų raketų smūgio Dniepro priemiesčiuose buvo sužeisti 22 žmonės, įskaitant penkis vaikus. Vėliau gelbėtojai iš griuvėsių ir nuolaužų ištraukė dviejų metų mergaitės kūną. Ukrainos prezidentas paskelbė vaizdo įrašą iš smūgio vietos, pažymėdamas, kad priešo raketos pataikė tarp dviejų aukštų daugiabučių namų. V. Zelenskis pridūrė, kad Rusija "dar kartą įrodo, jog yra terorizmo rėmėja" ir "rusai atsakys už viską, kas padaryta prieš mūsų (Ukrainos) valstybę ir žmones".

Apie rusų smūgius raketomis taip pat pranešta Kryvyj Rihe ir Sumų apylinkėse.

Patiems okupantams buvo itin linksma Berdianske, kuriame vakar nugriaudėjo daugybė sprogimų, o dūmų stulpai kilo netoli oro ir jūrų uostų. Driskiai klupdami bėgo iš Berdiansko, priešo priešlėktuvinė gynyba bandė atremti oro ataką, tačiau daugiau kaip 10 raketų pasiekė taikinius. "Kariškiai nepaliko uosto, o pabėgo... Steklovolokno rajone girdisi sprogimai. Petrovkos pusėje kažkas dega. Virš Liskio numušta raketa, ji galėjo nukristi ant namų. Mažiausiai septyni sprogimai girdėjosi ir Osipenkos kaime", - rašoma „Berdianskas šiandien“ Telegram kanale.

Zaporižės srities okupantų statytinis gauleiteris Volodymyras Rogovas teigė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos paleido šešias raketas, bet jas visas esą numušė Rusijos priešlėktuvinė gynyba.

Trumpai

Šeštadienį Ukrainoje nerimas dėl civilių gyventojų saugumo dar labiau išaugo. Atlikus patikrinimą nustatyta, jog beveik ketvirtadalis šalies priešlėktuvinių slėptuvių yra užrakintos arba netinkamos naudoti, praėjus kelioms dienoms po to, kai Kyjive žuvo moteris, laukusi prie uždarytos slėptuvės per Rusijos raketų antskrydį.

Ukrainos vidaus reikalų ministerija šeštadienį per savo spaudos tarnybą pranešė, kad iš daugiau kaip 4 800 patikrintų slėptuvių 252 buvo užrakintos, o dar 893 "netinkamos naudoti".

Turkijos gynybos ministerija paskelbė, kad reaguodama į NATO prašymą skirti karių, kurie padėtų numalšinti neramumus, į šiaurinę Kosovo dalį siųs desantininkų batalioną.

Prašymą pateikė NATO Jungtinių pajėgų vadavietė Neapolyje, sakoma ministerijos pranešime spaudai, paskelbtame jos oficialioje "Twitter" paskyroje, o batalionas prisijungs prie Aljanso taikos palaikymo misijos regione, vadinamos KFOR, kaip rezervo vienetas.

Gynybos ministerijos pareigūnas sakė, kad į Kosovą vyks apie 500 Turkijos karių. Anksčiau NATO skelbė, kad siųs 700 karių sustiprinti pajėgas regione. Šiuo metu KFOR sudaro beveik 3 800 karių, iš kurių apie 350 yra iš Turkijos.

Pirmadienį per įnirtingus susirėmimus su etniniais serbais buvo sužeista 30 tarptautinių pajėgų karių - 11 italų ir 19 vengrų, įskaitant lūžius ir nudegimus nuo savadarbių padegamųjų užtaisų.

Rusijos fiurerio Putino burna Peskovas vakar pareiškė, kad žurnalistams iš šalių, kurias Rusija laiko nedraugiškomis, bus uždrausta nušviesti šių metų ekonomikos forumą Sankt Peterburge - vieną svarbiausių šalies renginių.

Cha cha. Galima pagalvoti, kad kažkam gali būti įdomios srutų duobės naujienos.

Lietuvoje

Kaimuko gyvenimas savaitgalį persikėlė į Palangą. Nors oras ir nedžiugino, žmonės šlifavo Basanavičiaus gatvę, demonstravo savo madų supratimą varžydamiesi, kieno treningas prabangesnis ir kimšo įvairiais riebalais, angliavandeniais bei skaidulomis savo skilvius.

Ir mums, vaikštantiems žaliais miško takais, tas tolimas šurmulys nuo jūros eilinį kartą buvo pamokantis: kaip kas nori ir moka, taip tas ir ilsisi.

Džiugu, kad bent, regisi, didesnių skandalų ir rietenų pavyko išvengti.

Nuotraukoje – gelbėtojai dirba po rusų teroristų smūgio į Dnipro daugiabučius.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw


16 views0 comments

Commentaires


bottom of page