top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

UKRAINAI REIKIA RAKETŲ, SMOGIANČIŲ KARINIAMS TAIKINIAMS RUSIJOJE (2023 01 10 / 11:00)

Politinis strateginis lygmuo
JAV turi patvirtintą ir patikimą planą, kaip finansuoti paramą Ukrainai 2023 m. JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas pažymėjo, kad kalbos apie tai, kad šiuo klausimu esama gilių nesutarimų tarp demokratų ir respublikonų, yra netinkamos.
Sullivanas priminė, kad JAV Kongresas priėmė, o JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė įstatymą dėl 2023 m. šalies biudžeto, į kurį įtraukta beveik 45 mlrd. dolerių parama Ukrainai. "Praėjusiais metais išsamiame įstatymo projekte prašėme Kongreso skirti 37 mlrd. dolerių pagalbą Ukrainai, manydami, kad ši suma yra būtina fiskaliniams metams. Iš tikrųjų, Kongresas šią sumą padidino iki 45 mlrd. dolerių. Tai yra skirti pinigai. Pradedame juos skirti ir nematau jokių požymių, kad šie pinigai būtų sumažinti ar atimti. Taigi, mūsų gebėjimas teikti išteklius Ukrainai - tiek jai reikalingą pagalbą, tiek ekonominę, humanitarinę ir energetinę paramą - yra įrodytas ir neabejotinas iki 2023 m.", - sakė A. Sullivanas.
Mes norime daugiau, greičiau, kartais skeptiškai vertiname JAV pareiškimus dėl pagalbos ir konkretų jos atsiradimą Ukrainos žemėje, tačiau faktas yra aiškus, kaip Užgavėnių blynas: galingiausios pasaulio šalies paramos mastai yra toli lenkiantys visas kitas. Be JAV pagalbos, greičiausiai kalbėtume ne apie mūšius prie Soledaro ir Bachmuto, bet prie Kyjivo ir Odesos. Iš kitos pusės, mes sakėme ir sakysime - reikia daug daugiau, ir tai nesusiję tiesiogiai su pinigais. Reikia Vakarų šalių karių ant žemės, reikia raketų, smogiančių kariniams taikiniams Rusijos teritorijoje.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad didėjant spaudimui Berlynui siųsti savo tankus "Leopard 2" į Kyjivą, jis tebėra įsitikinęs, kad ginklų tiekimą Ukrainai reikia derinti su sąjungininkais. "Vokietija pati to nedarys", - sakė kancleris Socialdemokratų partijos posėdyje. "Vokietija visada išliks vieninga su savo draugais ir sąjungininkais... Bet kas kita tokioje pavojingoje situacijoje būtų neatsakinga," - teigė jis. O. Scholzas, kuriam svarbu „neaštrinti konflikto Ukrainoje“, anksčiau teigė, kad parama tankais turi būti koordinuota tarpusavyje.
Kaip suprantame, kancleris ant Prancūzijos „lengvųjų tankų“ kabliuko neužkibo. O gaila.
Tuo tarpu JAV valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as sakė, kad teikdamos papildomą karinę pagalbą Ukrainai, ypač pėstininkų kovos mašinas „Bradley“, JAV siekia pakeisti dabartinę karinių veiksmų Ukrainoje dinamiką. Kalbėdamas apie karinę paramą, pareigūnas pastebėjo, kad Ukrainos kariuomenė "sistemingai demonstruoja savo atsparumą.“ Tai, pasak jo, yra viena iš dinamikos rūšių. Ukrainos teritorijoje yra tūkstančiai Rusijos karių, ir šioje situacijoje Vašingtonas nori padėti Kyjivui „tą dinamiką“ pakeisti.
Vakar NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas aplankė Ukrainos karius, kurie mokomi Jungtinėje Karalystėje. NATO galva sakė, kad Ukrainos kariuomenės mokymai padės iš tiesų pakeisti padėtį Ukrainos mūšio lauke. Tą pačią dieną Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rishi Sunakas socialiniame tinkle "Facebook" patikino, kad niekada neatsisakys palaikyti Ukrainos žmonių, susidūrusių su Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalumu, o JK Gynybos ministerija išplatino pranešimą, kad 2023 m. JK karinė pagalba Ukrainai gali viršyti praėjusių metų lygį. Iki šiol britai Ukrainai jau suteikė daugiau kaip 200 šarvuočių, įskaitant "Stormer", ginkluotus raketomis "Starstreak", "Husky", "Wolfhound" ir kitą įrangą.
Viskas puiku, tik primename, kad techniką, įrangą ir ginkluotę naudoja kariai, kurie yra gyvi žmonės. Artilerija pati nešaudo, nepilotuojami orlaiviai patys neužsiprogramuoja, gatvių mūšiuose pačios savaime kulkos iš automatų vamzdžių neiššauna. Net ir esant išvestų iš rikiuotės gynėjų ir agresorių santykiui 1:3, ilgainiui Ukrainai ims trūkti pagrindinio „resurso“. Karių. Tuo ir paremta visa Kremliaus surovikinų logika. Negi vakaruose taip sunku tą pamatyti?
Švedijos vyriausybė teigia, kad imasi veiksmų, kad vėl būtų įvestas civilių šaukimas į gelbėjimo tarnybas - tai naujausias žingsnis, kuriuo siekiama sustiprinti savo gynybos pajėgumus po to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą. Ministras Pirmininkas Ulfas Kristerssonas pirmadienį sakė, kad valstybės tarnyba pradės rengtis šiam žingsniui šią savaitę. "Grįžtame prie situacijos, kai turime formalizuotą civilinę prievolę", - spaudos konferencijoje kartu su gynybos ministru Palu Jonsonu ir civilinės gynybos ministru Carlu-Oskaru Bohlinu sakė Kristerssonas.
C. Bohlinas sakė, kad pagal šią schemą daugiausia dėmesio bus skiriama tinkamai apmokytų civilių asmenų dislokavimui savivaldybių gelbėjimo tarnybose ir jų gebėjimų reaguoti į nepaprastąją padėtį ar bet kokį galimą išpuolį stiprinimui. "Ukrainos patirtis yra aiški - kai reikia apsaugoti civilius gyventojus, gelbėjimo tarnybos patiria labai didelį spaudimą", - sakė Bohlinas. Pradiniame plano, turinčio Švedijos Šaltojo karo laikų gynybos planų atgarsių, etape gali būti pašaukta iki 3 000 žmonių.
Mūsuose gi, visai ne Švedijoje, o šalyje, kurios dvi kaimynės agresorės yra karo stovyje, apsvaigę nuo galimo karjeros šuolio į Prezidentūrą ponai kalba apie šauktinių tarnybos trukmės trumpinimą. Esą kuo trumpesnis tarnybos laikas, tuo daugiau karių paruošime. Kaip sakė T. Sowell, „tai, kad tiek daug sėkmingų politikų yra tokie begėdiški melagiai, yra ne tik jų, bet ir mūsų atspindys. Kai žmonės nori neįmanomų dalykų, juos gali patenkinti tik melagiai.“
Švedijos ambasadoriai prie bloko pirmadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga iki liepos mėn. ketina baigti derybas dėl teisės aktų, kuriais siekiama įgyvendinti 2030 m. klimato kaitos tikslą, nors ginčytinas iškastinio kuro mokesčių pertvarkymas greičiausiai užtruks ilgiau.
27 šalių ES baigia derėtis dėl maždaug tuzino kovos su visuotiniu atšilimu teisės aktų, o praėjusiais metais susitarė dėl daugumos jų, įskaitant 2035 m. draudimą parduoti naujus iškastiniu kuru varomus automobilius ir esminę anglies dioksido rinkos pertvarką.
Mes ne kartą pabrėžėme, kad nors vyksta karas ir visos mūsų pastangos turi būti nukreiptos agresoriui sustabdyti ir nokautuoti, tačiau privalome neužmiršti, ko gero, svarbiausio visos žmonijos išlikimui klausimo - klimato atšilimo. Apskritai, gamtos saugojimas, aplinkos tvarkymas, atjauta ir meilė gyvūnams, tame tarpe ir artimui savo - žmogui - yra žingsniai, kuriais einant galima sumažinti prievartos ir ašarų pakalnę Žemėje. Ieškant kaip išsaugoti medį, o ne jį nukertant ir parduodant dėl greito pelno dabar, keičiasi mūsų vartotojiškas ir agresyvus požiūris į mus supantį pasaulį ir kitus.
Nyderlandų žiniasklaidos tarnyba išdavė penkerių metų transliavimo leidimą Rusijos nepriklausomai televizijos stočiai "TV Dozhd" po to, kai Latvijoje buvo panaikinta jos licencija, teigiama reguliuotojo interneto svetainėje paskelbtame pranešime. Gruodžio 22 d. išduotame leidime numatyta "teikti komercinės televizijos transliavimo paslaugą kaip komercinei žiniasklaidos institucijai", teigė reguliatorius.
Nyderlandai - labai laisva šalis. Labai labai. Taip labai, kad vakare Roterdame važiuoti tramvajumi gali būti pavojingiau, nei amerikiečiui talibų kaime.
Operacinis lygmuo
Prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė, kad Ukrainos pajėgų atsparumas atremiant išpuolių bangas rytiniame Donbaso regione padėjo šaliai laimėti laiko ir sustiprėti. "Dėl mūsų karių atsparumo Solidare mes laimėjome Ukrainai papildomo laiko ir papildomų jėgų Ukrainai", - sakė V. Zelenskis savo naktiniame vaizdo kreipimesi. Prezidentas nedetalizavo, ką jis turėjo omenyje, sakydamas, kad įgauna laiko ir jėgų, tačiau Ukrainos pareigūnai ir aukšto rango karininkai perspėjo, kad Rusija artimiausiais mėnesiais planuoja naują didelį puolimą.
"Dešimtys tūkstančių aktyvių kovotojų yra ne Rusijos kariškiai, o "Vagnerio" grupės [samdiniai]... Daugelis šių kovotojų yra ne gerai apmokyti pėstininkai, o kaliniai, daugeliu atvejų kaltinami ir nuteisti už sunkius, smurtinius nusikaltimus", - sakė JAV valstybės departamento atstovas N. Price'as. - Jie kariauja Ukrainoje, nes jiems buvo pažadėta malonė. Tai savaime yra bjauru. Nurodėme, kad tai dvelkia desperacija. Ir tai nepakeis karo rezultatų.“
Karo rezultatus pakeis nenutrūkstama ir didėjanti parama Ukrainai.
"L3Harris Technologies" gavo Pentagono sutartį dėl 14 raketų sistemų „Vampire“ tiekimo Ukrainai, kurios padės Ukrainos kariuomenei atpažinti ir naikinti priešo bepiločius orlaivius. "L3Harris Technologies" interneto svetainėje skelbiama, kad sutarties vertė - 40 mln. dolerių. Sutartis sudaryta 2023 m.
"Nešiojamasis "Vampire" komplektas leis Ukrainos sausumos pajėgoms numušti priešo bepiločius orlaivius ir apsiginti nuo priešo antžeminių grėsmių. Pentagono užsakytos sistemos yra skirtos užtikrinti kritinę apsaugą, kuri padės Ukrainai apsisaugoti nuo atakų prieš civilinę infrastruktūrą", - teigiama bendrovės pranešime.
JAV taip pat svarsto galimybę siųsti Ukrainai šarvuotų kovos mašinų "Stryker", kurios būtų būsimo pagalbos paketo dalis. Pentagono atstovas spaudai sakė, kad administracija apie pagalbos paketą su "Stryker" arba be jo gali paskelbti kitos savaitės pabaigoje. Pažymima, kad galutinis sprendimas dar nepriimtas ir administracija gali nuspręsti juos išsiųsti būsimame pakete.
Ukraina netrukus gaus ir naują tankų partiją iš Čekijos. Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala pasirašė ant vieno iš tankų. "Ant tanko T-72, kuris keliaus į Ukrainą, užrašiau trumpą žinutę drąsiems Ukrainos gynėjams. Tikiu, kad ukrainiečiai nugalės Rusijos agresorių", - rašė Fiala.
Taktinis lygmuo
Padėtis Soledare, Donecko srityje, šiuo metu yra dar aštresnė nei kaimyniniame Bachmute. Rusai ėmėsi pulti mažomis grupėmis. Okupantai ėmė naudoti mažų padalinių taktiką, puola nedidelėmis grupėmis, paprastai iki 8 žmonių, ginkluotų šaulių ginklais.
Fašistai iš Rusijos vakar vakare apšaudė Očakovą Mykolajivo srityje. Sužeistieji vis dar atvežami, kai kurie iš jų perkelti gydyti į Mykolajivą. Pirminiais duomenimis, sužeisti 8 žmonės. Pietų operatyvinė vadovybė žurnalistams pranešė, kad priešas iš kelių raketų paleidimo įrenginių smogė Očakovo uostui ir miesto infrastruktūrai. Nukentėjo keli administraciniai pastatai, gyvenamieji namai ir miesto ligoninė. Iš viso mieste apgadinta daugiau kaip 100 namų.
Keturi Specialiųjų operacijų pajėgų kariai atakavo rusų poziciją netoli Bachmuto ir nukovė 15 priešo karių. Per operaciją šeši rusai pasidavė ir jiems pasisekė išlikti gyviems, o likę buvo sunaikinti.
Sunkūs mūšiai vyksta ties Pidhorodne, nepaisant didelių nuostolių, driskiai veržia žiedą aplink Soledarą. Ukrainos kariai dar kontroliuoja vakarines miesto prieigas. Į pagalbą gynėjams permesta aviacija per pastarąją parą atliko 17 artimos paramos iš oro užduočių. Prie Bachmuto, rusai vėl šturmuoja Opytne ir Ivangradą. Ukrainos gynėjai visiškai prarado kelio T13-02 nuo Bachmuto iki Bilohorivkos kontrolę. Tai labai apsunkins Soledaro gynybą.
Pietuose okupantai pliekia į gyvenvietes Zaporižes srityje, nukentėjo 21 gyvenvietės teritorijos. Chersono srityje taip pat padidėjo aktyvumas, driskiai išlindo iš gynybinių urvų ir apšaudo ukrainiečių pozicijas išilgai fronto linijos.
Okupantai toliau vykdo priemones, skirtas mobilizuoti vietos gyventojus laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose. Horlivkoje, Donecko srityje, šių metų sausio 6 d. per dar vieną reidą buvo mobilizuota iki 30 žmonių, iš jų 4 neįgalūs. Po 2 dienas trukusių vadinamųjų mokymų Vostočnyj poligone jie buvo išsiųsti į vieną iš Rusijos okupacinių pajėgų karinių dalinių.
Per praėjusią parą Ukrainos karinės oro pajėgos 18 kartų sudavė į vietoves, kuriose sutelktas priešo personalas, ginkluotė ir karinė technika, taip pat 3 kartus smogė į jo priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas.
Ukrainos pajėgos numušė 2 priešo žvalgybinius "Orlan" tipo bepiločius orlaivius.
Ukrainos raketinės ir artilerijos pajėgos pataikė į vadavietę, 5 priešo karių ir karinės technikos koncentracijos vietas, taip pat į 2 rusų priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas.
Foto: ukrainiečiams perduodami tankai T-72 (šaltinis: Ukrobornprom).
Dėkojame, kad esate kartu ir suteikiate mums galimybę sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis. Atskirai sakome ačiū: DT Artelė, UAB. Norėtumėt pasikviesti diskusijai ar mokymams? Rašykite: info@visagentura.com
Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


50 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page