top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

UKRAINOS KONTRPUOLIMAS PRASIDĖJO? (2023 06 06)

Geopolitinė padėtis

Ukrainos kariuomenė kai kuriuose fronto ruožuose pereina prie puolamųjų veiksmų. Ypač sėkmingai puolimas vyksta Bachmuto kryptimi, užimant svarbias dominuojančias aukštumas. Tačiau Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Ana Maljar prašo susilaikyti nuo pranešimų apie prasidėjusį kontrpuolimą penkiomis kryptimis, nes šią informaciją platina Kremlius, siekdamas nukreipti dėmesį nuo nesėkmių Bachmuto ruože.

"New York Times"skelbia, jog po kelis mėnesius trukusio pasiruošimo Ukraina kol kas tyli apie karines operacijas. Tačiau kariniai veiksmai - galimas ženklas, kad prasidėjo ilgai planuotas kontrpuolimas. JAV pareigūnai savo vertinimą grindžia informacija iš JAV karinių palydovų, kurie užfiksavo padidėjusį aktyvumą iš Ukrainos karinių pozicijų.

Mes nuolankiai prašome visų kantrybės, supratimo ir suvokimo, jog iš abiejų pusių bus labai daug klaidinančios informacijos, dėmesį nukreipiančių manevrų, imitacinių atakų. Kantrybės. Netrukus išvysime tikrą padėtį ant žemės. Taip pat raginame nesinaudoti informacija, kurios gausu Vakarų žiniasklaidos priemonėse, jei pirminis informacijos šaltinis – Rusija.

JAV kariuomenės Jungtinio štabų vadų komiteto vado generolo Mark Milley nuomone, Ukraina labai gerai pasirengė kontrpuolimui, tačiau prognozuoti jo eigą dar per anksti. "Ukraina kariauja karą, kuris kelia grėsmę jos, kaip šalies, egzistavimui ir yra labai svarbus visam likusiam pasauliui - tiesą sakant, ir Europai, ir Jungtinėms Valstijoms, ir visam pasauliui", - pabrėžė Milley. Kartu jis įspėjo, kad Rusijos savanorių dalinių įsiveržimas į Rusijos Belgorodo sritį gali lemti karo eskalavimą, o JAV tai "labai atidžiai stebi".

Ukraina turi pakankamai ginklų kontrpuolimui prieš Rusiją, o ši operacija užtikrins šaliai pergalę, kurios jai reikia, kad galėtų prisijungti prie NATO, pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

Gegužės mėnesį Rusijos biudžeto įplaukos iš naftos ir gamtinių dujų dėl Vakarų sankcijų ir mažesnio dujų eksporto sumažėjo daugiau kaip trečdaliu, praneša agentūra "Bloomberg". Praėjusio mėnesio pajamos iš naftos ir dujų mokesčių, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo 36 % iki 7 mlrd. JAV dolerių. Pajamos iš naftos ir naftos produktų smuko 31 % iki 425,8 mlrd. rublių, o pajamos iš dujų smuko 46 % - 145 mlrd. rublių.

Pajamos iš šių dviejų žaliavų sudaro maždaug trečdalį Rusijos biudžeto, kuris ir taip jau patiria spaudimą dėl Maskvos išlaidų karui Ukrainoje.

Opoziciniai analitikai perspėja apie Kremliuje bręstantį perversmą. Esą nauji Prigožino ir Rusijos dūmos deputato Konstantino Zatulino pareiškimai byloja, jog FSB galvoja apie bręstančio pučo scenarijų. Neva svarstoma apie Putino išvedimą iš Kremliaus į saugesnę vietą.

"Vieningosios Rusijos" frakcijos narys Konstantinas Zatulinas pareiškė, kad Rusija karo su Ukraina metu nepasiekė nei vieno deklaruoto tikslo. Zatulino manymu, karo tikslas buvo suskaldyti Ukrainą, tačiau dabar Maskva neturi pakankamo pagrindo manyti, kad "Ukrainos valstybingumas ir Ukraina kaip tokia, o kai kas sako, kad ir ukrainiečiai kaip tokie, neegzistuoja".

„Deja, tas planas žlugo. Jis buvo tiesiog nerealus savo esme“, - teigia politikas. Tačiau pasak Zatulino, Rusija negali nustoti kariauti, turi nustumti ukrainiečius nuo Donecko, Luhansko sričių, kad pastarųjų negalėtų apšaudyti, taip pat atkirsti nuo jūros.

Mūsų įsitikinimu Kremliuje iš tiesų prasideda permainos, ir gali netrukus įkvykti kažkas panašaus į 1991 m. pučą. Tačiau visas šis spektaklis bus surežisuotas ir suvaidintas tam, kad eilinį kartą išmaudyti Vakarus ir dar labiau įbauginti daugiamilijoninę Rusijos baudžiauninkų armiją.

Kraujo bus, tačiau spektaklis vyks pagal iš anksto parengtą scenarijų.

Reikšmingi postūmiai

Šiandien teroristinė Rusija susprogdino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką. Iš užtvankos nekontroliuojamai bėga vanduo, grasindamas užtvindyti gyvenvietes. Chersono srities valstybinė administracija pranešė, kad vandens lygis per penkias valandas pasieks kritinį lygį. Žmonės raginami skubiai rinkti dokumentus ir būtiniausius daiktus bei laukti evakuacijos autobusų.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad tik pergalė ir visiška visų teritorijų deokupacija atneš Ukrainai saugumą. "Rusijos teroristai, sunaikinę Kachovkos užtvanką, visam pasauliui tik patvirtina, kad jie turi būti išvaryti iš kiekvieno Ukrainos žemės kampelio. Jiems neturi būti paliktas nė metras, nes jie kiekvieną metrą panaudos terorui. Tik Ukrainos pergalė sugrąžins saugumą. Ir ši pergalė ateis. Nei vanduo, nei raketos, nei niekas kitas nesugebės sustabdyti teroristų nuo Ukrainos", - sako prezidentas.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sausumos pajėgų vadas generolas pulkininkas Aleksandras Syrskis išplatino informaciją, jog Ukrainos pajėgos sėkmingai žengia į priekį prie Bachmuto. "Priešo naikinimas tęsiasi, gynybos pajėgos juda į priekį“.

Maskva pripažino, jog prarado dalies Belgorodo srities gyvenviečių kontrolę. Pranešama, kad Rusijos savanorių korpuso ir legiono „Rusijos laisvė“ kariai, kovojantys Ukrainos pusėje, pradėjo antrąjį operacijos Belgorodo srityje etapą. Kovos šiuo metu vyksta pasienio gyvenvietėse, ypač Šebekino priemiesčiuose. Legionas užėmė Naujosios Tavolžankos gyvenvietę, kurioje gyvena apie 5 000 žmonių.

Trumpai

Vakar per kai kurias Rusijos radijo stotis transliuotas tariamas prezidento Vladimiro Putino "skubus kreipimasis". Tai buvo klastotė, kuria siekiama sukelti paniką rusų visuomenėje.

Buvo įsilaužta į radiją "Mir" ir kai kuriuos kitus tinklus. "Suklastotą" garso žinutę transliavo daugelis pasienio sričių šaltinių. Joje tariamas Putinas teigia, kad "Ukrainos kariuomenė įsiveržė į Kursko, Belgorodo ir Briansko sričių teritoriją, šių sričių teritorijoje įvesta karo padėtis, šiandien bus pasirašytas įsakymas dėl visuotinės mobilizacijos, Kursko, Belgorodo ir Briansko sričių gyventojų prašoma evakuotis į Rusijos gilumą".

Legiono „Rusijos laisvė“ kovotojai kreipėsi į „Wagner“ recidyvistų vadą Jevgenijų Prigožiną siūlydami apsikeisti belaisviais. Šįkart siūlomi mainai Rusijoje: rusai į rusus.

Rusų teroristai pastaruoju metu pradėjo dažniau apšaudyti Charkovo sritį. Rusijos okupantai smogė Charkovo srities Balaklijos miestui. Žuvo mažiausiai vienas žmogus, aštuoni sužeisti.

Lietuvoje

Populiariausios naujienos Lietuvoje - mirčių kronika. Portalai, naujienų agentūros skelbia apie kiekvieno, nors kiek daugiau žinomesnio žmogaus mirtį. Į laidotuves lekia korespondentai, politikai, kas pagedėti, kas pasisakyti, pasifotografuoti, įgyti daugiau žinomumo, o kas iš tiesų užjausti, pabūti kartu su artimaisiais. Filmuojamos ištisos laidotuvių procesijos, kalbinami atvykę „selebričiai“.

Nedaug trūksta, kad atsirastų nauja tradicija selfintis su velioniu ar imti transliuoti TV laidą „Laidotuvių naujienos“.

Kas atsitiko, kad toks jautrus, intymus, asmeninis, uždaras, šeimos ir artimųjų ratui skirtas procesas, atsidūrė skaitomiausių dienos naujienų topuose, o kolegos medžioja informaciją apie mirusiuosius?

Senais gerais laikais žurnalistai pešdavosi prie nušauto verslininko, susprogdinto automobilio dėl geresnio vaizdo ar informacijos, o žiūrovai gaudė žinias, kas, ką kodėl nužudė, apiplėšė, susprogdino, reketavo. „Kruvinasis sekmadienis“ ir panašios laidos buvo pačios populiariausios. Ir ne žurnalistai dėl to kalti. O tokios informacijos „valgytojai“.

Anuomet visi rijo kriminalines žinias, ieškodami informacijos, kaip apsisaugoti save ir turtą nuo nusikaltėlių. Dabar mirtis, matyt, taip pat suvienija, versdama galvoti, kodėl, kaip, kada, aš, mane, ne mane. Ir tai – visiškai natūralu. Per daug mirčių patyrėme visi per epidemiją. Per daug mirčių matome kasdien Ukrainos kare.

Tačiau ir tai praeis.

Laikas gyventi.

Laikas mirti.

Nuotraukoje – vaizdas, kuriame matyti 2023 m. birželio 6 d. rytą sugriautos Kachovkos hidroelektrinės Chersono srityje žala. (Energoatom).

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw42 views0 comments

Comments


bottom of page