top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

VENGRIJA ATVIRAI PALAIKO RUSIJĄ (2023 05 18)

Geopolitinė padėtis

Šį savaitgalį septynių galingiausių pasaulio demokratinių valstybių vadovai susirinks į aukščiausiojo lygio susitikimą Hirošimoje, kur Antrojo pasaulinio karo pabaigoje buvo įvykdyta pirmoji pasaulyje branduolinė ataka.

Vadinamasis G-7 formatas yra neformali pirmaujančių pramoninių valstybių grupė. Ją sudaro Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir JAV. Šiemet yra Japonijos eilė rengti susitikimą, o prie įprastinių narių vadovų prisijungs du Europos Sąjungos atstovai. Posėdžiuose dalyvaus ir kai kurių ne G-7 šalių bei tarptautinių organizacijų vadovai. Įprastai susitikimų metu yra aptariami įvairūs pasaulinės reikšmės klausimai, įskaitant ekonominę politiką, saugumą, klimato kaitą, energetiką ir lyčių lygybę.

Pirmasis aukščiausiojo lygio susitikimas įvyko 1975 m., kai Prancūzija surengė tuometinės Šešių šalių grupės susitikimą, kuriame buvo aptarta recesijos, prasidėjusios po arabų šalių naftos embargo, įveikimo problema. Po metų septintąja nare tapo Kanada. 1998 m. prie G-8 prisijungė Rusija, tačiau po 2014 m. Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos ji buvo pašalinta.

Tikimasi, kad savaitgalį G-7 vadovai griežtai pasmerks Rusijos karą prieš Ukrainą ir pažadės toliau remti Ukrainą. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prie sesijos prisijungs nuotoliu. Dienotvarkėje daug dėmesio bus skiriama didėjantiems Pekino grasinimams Taivanui ir priemonėms, kaip sumažinti Vakarų demokratinių valstybių ekonominę ir tiekimo grandinių priklausomybę nuo Kinijos.

Vis dėlto, tikėtis grandiozinių proveržių neverta. Pokalbiai ir bendri G-7 pareiškimai yra beveik tiek pat mažai prasmingi, kiek ir Jungtinių Tautų nerimo ir apgailestavimo išreiškimai. Jokių susitarimų ir įsipareigojimų viena kitai G-7 tikrai nepriims, todėl pasaulyje ir toliau laisvai liesis kraujas, bus prekiaujama įvairių rūšių mirtimi ir ginklais, žmonija beatodairiškai naikins gamtą ir save, o kylanti pasaulinė temperatūra artins neišvengiamą katastrofą: milijonus bėgančių ištroškusių, alkanų žmonių iš stichijos niokojamų ir skurdžių rajonų į nutukusius ir apspangusius tingius taip vadinamus „išsivysčiusius“ Vakarus.

Nelaukdamas kalbų Hirošimoje, Ukrainos užsienio reikalų ministras susitiko su atvykusiu Kinijos tarpininku aptarti, kaip nutraukti Rusijos karą, tačiau nebuvo atskleista jokių susitikimo detalių, o tolesni veiksmai lieka visiškai neaiškūs. Per dvi dienas užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba su pasiuntiniu Li Hui aptarė "būdus, kaip sustabdyti Rusijos agresiją", sakoma Ukrainos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

D. Kuleba informavo Li, buvusį Kinijos ambasadorių Maskvoje, "apie stabilios ir teisingos taikos, pagrįstos pagarba Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui, atkūrimo principus". Pasak pareiškimo, Kuleba pakartojo savo vyriausybės poziciją, kad Ukraina nesutiks su jokiais pasiūlymais, susijusiais su jos teritorijų praradimu ar konflikto "įšaldymu".

Apie Kinijos pasiuntinio poziciją nepranešama, tačiau žinoma, kad jis toliau tęs savo kelionę Lenkijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje.

Reikšmingi postūmiai

Rusijos okupantai praranda iniciatyvą šalia Bachmuto, nes Ukrainos gynėjai kontratakuoja įvairiomis kryptimis šiame rajone. Atrodo, kad ukrainiečiai pasistūmėjo prie Bohdanivkos (5 km į šiaurės vakarus nuo Bachmuto) ir Ivanivskės (6 km į vakarus nuo Bachmuto). Vakar Ukrainos gynybos pajėgos, vykdydamos gynybinę operaciją, įvairiomis kryptimis ties Bachmutu pasistūmėjo dar iki 500 metrų, sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Rytų grupės pajėgų atstovas Serhijus Čerevatis. Kartu Ukrainos ginkluotosios pajėgos neprarado pastarosiomis dienomis atlaisvintų beveik 20 kvadratinių kilometrų ploto priemiesčių.

Atsakydama į tai, Rusija meta naujas marodierių grupes Bachmuto kryptimi. Be to, teroristai Maskvoje šiąnakt vėl surengė raketų ataką Ukrainoje. Rusijos atakos prieš sostinę Kyjivą mastas buvo neaiškus, o informacijos apie aukas nepranešama. Ataką driskiai surengė strateginiais bombonešiais iš Kaspijos jūros regiono, tikriausiai naudodami sparnuotąsias raketas, o vėliau Rusija į sostinę paleido dronus. Preliminariais duomenimis, visi priešo taikiniai buvo sunaikinti, teigė Kyjivo karinės administracijos vadovas Serhijus Popko. Nuolaužos nukrito ant dviejų rajonų, o gaisras garažų komplekse buvo užgesintas.

Karo nusikaltėlių valdomą Rusiją ir jos vykdomus karo nusikaltimus dabar jau visiškai atvirai pradėjo remti Vengrija. Jos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto vakar pareiškė, kad Vengrija ir toliau blokuos naujos ES karinės paramos Ukrainai dalies išmokėjimą. Oficiali priežastis - Kyjivas įtraukė Vengrijos banką į tarptautinį Rusijos karo rėmėjų sąrašą. Kalbėdamas Vienoje po susitikimo su Austrijos kolega, Szijjarto pavadino Ukrainos neseniai į sąrašą įtrauktą OTP banką "skandalingu ir nepriimtinu" ir sakė, kad Vengrija nepritars 500 mln. eurų išmokėjimui iš ES Europos taikos priemonės, kol bankas nebus išbrauktas iš sąrašo.

Vengrija naudoja šantažą ir tokias pat teroristines – tik dar minkštąsias – priemones kaip ir Kremlius. Mūsų manymu, ES nedelsiant turi organizuoti neeilinį skubų vadovų aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame būtų vienas vienintelis klausimas – Vengrijos pašalinimas iš ES ir sankcijų jai, kaip Rusijos rėmėjai, pritaikymas.

Trumpai

Vakar Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paskelbė, kad Rusija sutiko dviem mėnesiams pratęsti susitarimą, pagal kurį Ukraina per Juodąją jūrą gali gabenti grūdus į su badu kovojančias pasaulio dalis.

Baltarusija iš dalies atnaujino sienos su Rusija kontrolę, pranešė Baltarusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Aleinikas. Tai pirmas kartas per 28 metus, kai 1 239 km ilgio pasienyje bus vėl atliekami patikrinimai. Mhm, ko gi dabar išsigando gudai?

Rusija įšaldė Suomijos diplomatinių atstovybių Maskvoje ir Sankt Peterburge banko sąskaitas, dėl to sutriko pinigų srautai ir Suomijos atstovybės buvo priverstos atsiskaityti grynaisiais pinigais, vakar pranešė Suomijos užsienio reikalų ministras.

Gegužės 16 d., antradienį, per Rusijos ataką buvo pažeisti du "Patriot" baterijos komponentai. Apie tai pranešė CNN, remdamasi "su šiuo klausimu susipažinusiu JAV pareigūnu". "Rusijos paleistos hipergarsinės raketos "Kinžal", sparnuotosios raketos "Kalibr" ir kita amunicija pažeidė "Patriot" baterijos generatorių ir kai kuriuos sistemos elektronikos elementus", - pranešė žiniasklaidos priemonė.

Mianmaro kariuomenė po perversmo nuo 2021 m. vasario iš Rusijos, Kinijos ir kitų šalių importavo ginklų už mažiausiai 1 mlrd. dolerių, kurių dalį panaudojo žiauriems nusikaltimams prieš civilius gyventojus vykdyti, teigiama trečiadienį paskelbtoje JT ataskaitoje.

Vakar daugiau kaip 40 valstybių susitarė sukurti sistemą, kuri padėtų suskaičiuoti Rusijos Ukrainai padarytą žalą ir taip tikėtis atlyginti nuostolius. Žalos registras, kuris leis nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams įvardyti patirtą žalą, sulaukė didelio palaikymo Islandijoje vykusiame 46 šalių Europos Tarybos aukščiausiojo lygio susitikime. Dalyviai taip pat aptarė galimo būsimo tribunolo, kuriame Rusijai būtų pateikti kaltinimai dėl karo veiksmų, detales.

Prancūzijos parlamento aukštieji rūmai, Senatas, pripažino 1932-1933 m. Holodomorą ukrainiečių tautos genocidu. Ukrainos prezidentas Zelenskis savo "Twitter" paskyroje šį sprendimą pavadino svarbiu žingsniu atkuriant istorinį teisingumą.

Rusijos okupantams apšaudžius Chersono sritį žuvo vaikas ir dar du žmonės buvo sužeisti - visi jie buvo netoli parduotuvės.

Lietuvoje

Kuo toliau, tuo labiau tarybos narių išmokų įsisavinimo skandalas primena Deivido Lynčo kūrinius.

Daugeliui kompensacines išmokas už tarybos nario veiklą gaunantiems ir politiniame burbule sklandantiems visokio plauko išrinktiesiems rodosi, kad išmokos yra tiesiog kita atlygio forma. Reikia būti visiškai durnam, kad neimti to, kas priklauso pagal įstatymą.

Tik va bėda, kad netgi „imant pagal įstatymą“, ėmimas ir su paprasta logika, ir su elementariu padorumu gerokai prasilenkia. Jau nekalbant apie galimą finansinių dokumentų – ataskaitų klastojimą. Ypač bjauru, kai pagautas už rankos sako, kad žinote, čia, ataskaitose, įsivėlė techninė klaida. Ir, beje, ne viena. Dar smagiau skamba – o kodėl gi ne?

Ne mielieji. Ne techninė klaida, ir net ne dūminės pirkios valstiečių provaikių, o tikrų tikriausias driskiaus mentalitetas čia, ataskaitose, visu gražumu prasišviečia.

Nuotraukoje vyras sodina saulėgrąžas savo sode šalia apgadinto rusų tanko ir jo bokštelio Velyka Dymerka kaime, Kyjivo srityje, Ukrainoje, trečiadienį, 2023 m. gegužės 17 d. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Ypatingas ačiū nuolatiniam rėmėjui „DT Artelė“, taip pat Lietuvos aludarių gildijai. Mūsų darbo tęsimui itin svarbi visų jūsų parama: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw60 views0 comments

Comments


bottom of page