top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

VOKIETIJA PRADEDA RUOŠTIS KARUI (2023 11 01)

Geopolitinė padėtis

Ministras Borisas Pistorius pareiškė, kad šalies kariuomenė turi būti pasirengusi karui ir gebėti apginti šalį. Esą vokiečiai turi priprasti prie minties, kad ir Europai gali grėsti karo pavojus. Pagrindinė problema – visuomenės požiūris, Bundesvero veiksmai bei pinigų klausimas.

Šiuo metu Vokietijos kariuomenėje yra 183 000 karių. Siekiama padidinti karių skaičių iki 203 000 bei ateinančiais metais planuojama išleisti 2% BVP gynybai.

Nesmerkiame ir neteisiame vokiečių. Kadaise suklaidinta didžiulė, galinga nacija, patyrusi siaubingą pralaimėjimą, pažeminimą, tapo varomąja visos Europos ekonomine jėga, jos varikliu. Be Vokietijos palaiminimo, šiandien vargiai įmanomi bet kokie svarbesni ekonominiai ir politiniai Europos bendrijos sprendimai. Tačiau šiandieniniai vokiečiai – santūri, dirbanti, ne kariaujanti tauta. Tuo tarpu nuolatiniai iš Rusijos sklindantys pažeminimai ir grasinimai žygiuoti iki Berlyno jau seniai peržengė visas įmanomas ribas, ką rodo Vokietijos lyderių kalbos apie šalies pasirengimą karui.

Galbūt, geriau nežadinti beveik šimtą metų miegojusių pralaimėtojų emocijų ir revanšo siekimo nuotaikų.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nepritaria net ir laikinoms paliauboms, nepaisant to, jog kai kurių patarėjų nuomone, Ukrainai nepavyks pasiekti kare visiškos pergalės. Kai kurie Ukrainos prezidento komandos nariai pastebi, kad Zelenskis nepajudinamas, ir netgi kartais jaučiasi tarsi mesijas. Esą niekas negali garsiai prezidentui pasakyti, jog Ukraina gali karo nelaimėti, t.y. susigrąžinti visų okupuotų teritorijų jėga, nors tai ir akivaizdu.
Fiureris Putinas taip pat jaučiasi esąs Rusijos imperijos atkūrimo mesijas.

V. Zelenskis nesutinka su laikinu teritorijų praradimu. "Mums tai reikštų, kad ši žaizda liks atvira ateities kartoms. Galbūt tai ką nors nuramins ir mūsų šalyje, ir už jos ribų.... Bet man tai yra problema, nes mes paliekame šią sprogstamąją jėgą. Mes tik atidedame sprogimą."

Kaip ir kiti šių dienų vadovai, Ukrainos prezidentas visais įmanomais būdais siekia „įeiti į istoriją nugalėtoju. Dakų, Spartos vadų, Romos imperatorių žygiai filmuose ir knygose, akivaizdu, žūtbūtinėms kovoms įkvėpė šiandieninius lyderius. Pastarieji mano, jog jų ryžtas, asmeninės kovos su demonais bus įrašytos istorijos vadovėliuose, o svarbiausia, taps filmų scenarijų pagrindu.

Galbūt. Galbūt, geras filmas ateityje yra to vertas. Didžiausia bėda, kad žmonės miršta karo mėsmalėje iš tikrųjų, ir nufilmavus karo sceną, „aktoriai“ nebeatskels, nenusivalys grimo ir atėję į barą, neužsisakys pergalingo bokalo alaus.

Reikšmingi postūmiai

Šios nakties puolimo metu, Ukrainos oro gynybai pavyko numušti 18 iš 20 priešo paleistų atakos bepiločių orlaivių ir vieną valdomą raketą X-59. Orlaiviai ir raketa buvo paleisti iš Rusijos Federacijos Kursko srities bei Primorsko-Achtarsko.

Teroristams pavyko pataikyti į Poltavos srityje esančios Kremenčugo naftos perdirbimo gamyklos teritoriją. Kilo gaisras, kuris jau likviduotas. Nukentėjusiųjų nėra.

Rusijos nuostoliai kare auga didžiuliais tempais. Praėjusią parą sunaikinti 65 rusų tankai ir šarvuočiai bei artilerijos sistemos. Nuo plataus masto invazijos pradžios, Rusija Ukrainoje neteko apie 301 490 savo taip vadinamų karių, skelbia Ukrainos gynybos ministerija.

Trumpai

Saudo Arabija vakar pasmerkė Izraelio pajėgų "nežmonišką taikymąsi" į Džabalijos pabėgėlių stovyklą Gazos ruožo šiaurėje, sakydama, kad "visiškai nepritaria Izraelio okupacinių pajėgų pakartotiniam taikymuisi į tankiai apgyvendintas civilių teritorijas".

Pasak liudininkų ir anklavo medikų, antradienį tankiai apgyvendintoje stovykloje per Izraelio smūgį, kurio taikinys buvo "Hamas" vadas, žuvo daug žmonių ir buvo padaryta didelė žala.

Izraelio teigimu, oro antskrydžio metu buvo smogta "Hamas" lyderių buvimo vietai.

"Time" teigimu, abiejose kariaujančiose pusėse Ukrainos kare yra apie 100 tūkst. žuvusių abiejų pusių karių. Tačiau Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas pareiškė, jog Ukrainos gynybos pajėgų kovotojų skaičius išlieka stabilus. Danilovo teigimu, "Time" straipsnyje remiamasi Rusijos šaltiniais.

Mūsų šaltinių ant žemės žiniomis, ukrainiečių nuostoliai kare yra taip pat labai dideli. Kariaujančios pusės nuostolius slepia, tačiau turime pripažinti, kad Ukrainos gyvosios jėgos ištekliai kare tampa vis labiau riboti.

"Carlsberg" nutraukė visus ryšius su Rusijos verslu ir atsisako sudaryti sandorį su Rusijos vyriausybe, kad Maskvos įvykdytas turto konfiskavimas atrodytų teisėtas, pareiškė naujasis alaus daryklos generalinis direktorius.

Prieš tai vladyka Putinas įsakė laikinai areštuoti "Carlsberg" vietos alaus daryklos akcijų paketą. Rusijoje "Carlsberg" turėjo aštuonias alaus daryklas ir apie 8400 darbuotojų.

Intensyvėjant Izraelio ir "Hamas" konfliktui, Kinija imasi taikos tarpininkės vaidmens. Tikimasi, kad Kinija galėtų pasinaudoti savo artimais santykiais su Iranu, kuris remia "Hamas" Gazoje ir "Hezbollah" Libane, ir taip sušvelninti padėtį.

Nors manoma, kad kartu su JAV Kinija siekia susodinti visus konflikto dalyvius prie darybų stalo, mes tokiu nuoširdumu labai abejojame. Pekinas, Maskva, Ankara žaidžia sau naudingus žaidimus, kurie, deja, pavojingi viso pasaulio saugumui. Ar Kinijos tikslai dėl taikos Artimuosiuose Rytuose nėra brėžiniai šakėmis ant vandens, pamatysime po Xi vizito JAV.

Putino ruporas Solovjovas pareiškė, jog nori atkeršyti vokiečiams už ginklų tiekimą Ukrainai ir žada naują žygį į Berlyną. "Ateis sovietų karys išvaduotojas ir Berlynas sudegs!" – kliedi Kremliaus pusprotis.

Šie grasinimai skirti vokiečiams dėl tankų "Leopard" tiekimo Ukrainai. Jei "kariui-išvaduotojui" nepavyks pasiekti Berlyno, miestą, pagal Solovjovą, turėtų sudeginti musulmonai.

Lietuvoje

Socialiniai tinklai užversti žudynių, šaudomų šunų, kraujo, skausmo ir kitokių netekčių vaizdais iš... kažkur. Galbūt Izraelio, Gazos ruožo, o gal ir ne.

Propagandistai, „influenceriai“ ir naivuoliai vėl užvertė internetą tikrais, netikrais, suvaidintais, surežisuotais bei senais vaizdeliais esamai karo padėčiai bei aistroms pakurstyti ar iliustruoti. Lygiai taip pat, kaip „geltonųjų liemenių“ maišto metu, kuomet į socialinius tinklus buvo keliami tariami vaizdai iš riaušių Paryžiuje, nors buvo filmuoti prieš keletą metų kur nors Armėnijoje. Tačiau tokia metodika veikė anuomet, veikia ir dabar. Veikė emocijas, jausmus, psichinę būseną ir kas blogiausia – žmonių veiksmus. Įaudrinta minia išėjo į gatves daužyti policininkų ir deginti automobilių, dabar – naikinti ir žudyti.

Perspėjame, jog panašūs žiaurūs vaizdais (tikri ir netikri), keliantys siaubą, pasipiktinimą, keršto jausmą – labai pavojingas psichologinių (karinių) operacijų įrankis. Mes dar galime suprasti, kai tokiais vaizdais dalinasi ir juos aptaria eilinė susijaudinusi šalies pilietė, tačiau kai tą daro populiarus politikas, yra labai neatsakinga ir moraliai nusikalstama.

Kai iš politinių lyderių lūpų sklinda teiginiai apie tai, kad sužvėrėję užpuolikai „pjaustė galvas ir išvirė vaikus“, mums kyla keli klausimai.

Pirmas: ar politikas suvokia, jog tokiomis kalbomis kelia didžiulę psichologinę įtampą ir keršto, revanšo, neapykantos emocijas, kurios sukėlusios adrenalino antplūdį, verčia žinutės priėmėjus veikti, bėgti, daryti. Kažką, negalvojant, nesuvokiant savo veiksmų pasekmių.

Antras: ar politikas suvokia, jog tampa bulvarinės žiniasklaidos, skelbiančios bet kokią informaciją masei „pakabinti“ ir vartoti, reitingų ir pardavimų didinimui, dalimi.

Trečias: jei politiko tikslas kalbomis apie žudynes sujaudinti auditoriją ir su ja susitapatinti, siekiant pasididinti populiarumą, ar jis suvokia, kad šis reitingų didinimo triukas ne tik žemas, bet ir pavojingas.

Valstybės vadovams, politikams nedera kalbėti apie dalykus, kurie kiršina, audrina ir skaldo visuomenę. Net jei kažkur ir pasitaikė pavieniai sužvėrėjimo ir nužmogėjimo atvejai, politikai privalo susilaikyti nuo viešų aptarinėjimų šia tema.

Šiuo sudėtingu metu atsakingi politikai turi imtis lyderystės mūsų visų vienijimui, nuraminimui, telkimui, siekiant bendrų tikslų.

Nuotraukoje: Ukrainai skirti F-16 jau Rumunijoje.

Dėkojame už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt
68 views1 comment

1 Comment


Vytis - Chase Maleckas Brunius
Vytis - Chase Maleckas Brunius
Nov 01, 2023

100% "Valstybės vadovams, politikams nedera kalbėti apie dalykus, kurie kiršina, audrina ir skaldo visuomenę. Net jei kažkur ir pasitaikė pavieniai sužvėrėjimo ir nužmogėjimo atvejai, politikai privalo susilaikyti nuo viešų aptarinėjimų šia tema.

Šiuo sudėtingu metu atsakingi politikai turi imtis lyderystės mūsų visų vienijimui, nuraminimui, telkimui, siekiant bendrų tikslų."

Like
bottom of page