top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

JAV PETYS UKRAINAI: “RUSIJAI NEATIDUOSIME” (2024 05 15)

↞ Strateginės aplinkybės ↠

 

JAV valstybės sekretorius Antoni Blinkenas, viešėdamas Kijeve pačiu sudėtingiausiu karo metu, siunčia labai aiškų signalą Maskvai, jog Jungtinės Valstijos neatiduos Ukrainos Rusijai. Pasak A. Blinkeno, JAV daro ir darys visa, kad Ukraina kuo greičiau taptų NATO nare. Sekantis žingsnis bus priversti Rusiją sumokėti didžiulę kainą už Ukrainos atkūrimą ir atstatymą.

 

O kokia kaina bus įvertinti nužudyti tūkstančiai ukrainiečių?

 

Blinkenas pabrėžė, kad JAV Kongresas suteikė teisę konfiskuoti Jungtinėse Valstijose esantį Rusijos turtą. Vašingtonas bendradarbiauja su G7 partneriais siekdamas užtikrinti, kad įšaldytas Rusijos turtas būtų naudojamas kompensuoti nuostolius, „kuriuos Putinas daro toliau “. „G7 gali atrakinti milijardus dolerių ir pasiųsti galingą signalą Putinui, kad laikas ne jo pusėje“, – žada A. Blinkenas.

 

„Pergalė mūšio lauke neleis Ukrainai tapti Rusijos dalimi“, - užtikrintai pareiškė JAV politikas.

 

Piešdamas šviesias Ukrainos perspektyvas Europos Sąjungoje, A. Blinkenas pareiškė, kad “Rusijos diktatorius Putinas daro klaidą, manydamas, kad laikas yra jo pusėje, nes Ukraina juda į priekį ir galiausiai jai pasiseks”. Ukrainos sėkmę esą garantuos Ukrainos kariuomenės aprūpinimas ginklais, papildomu kariniu personalu kovai su rusų okupacinėmis pajėgomis.

 

Į Ukrainą keliaujančios JAV karinės paramos fone, galime tik džiaugtis moraline Vašingtono parama Kijevui šiuo sunkiausiu karo metu. Taip norisi, kad G7 ne “galėtų atrakinti“ Ukrainai gyvybiškai svarbius milijardus, o tiesiog juos atrakintų. Šiandien.

 

Tarsi pagaudamas Antoni Blinkeną už liežuvio apie Ukrainos stojimą į NATO, Volodymyro Zelenskio kanceliarijos vadovas Andrijus Ermakas pareiškė, kad metas žengti konkrečius žingsnius dėl šalies įstojimo į Aljansą. Kijevas siūlo labai aiškią prisijungimo prie NATO datą – ne vėliau kaip 2028 m. liepos mėn.

 

Ak, o kas bus, ką pagalvos Maskva, gal supyks Putinas ir vėl ims grasinti branduoline kuoka?

 

Be abejo, Putinas grasins. Grasino ir grasins. Nes tai vienintelis jo koziris. Be branduolinės kuokos jis plikas, basas ir bejėgis. Todėl mes, Vakarų pasaulio visuomenės, lyderiai pagaliau turim peržengti tą raudoną Rusijos baimės liniją, kurią nusipaišėme patys savo galvose. Mes bijome to, kas bus, jei bus. Tą baimę užpakaliu jaučia Kremlius ir tuo naudojasi. Jei tų baimių nebūtų – Ukraina seniai būtų NATO nare ir karas būtų baigtas. Reikia kartą nustoti šokčioti pagal Kremliaus dūdelę, kažkaip reaguoti į grasinimus. Reikia tiesiog veikti.

 

↞ Reikšmingi postūmiai ↠

 

JAV sureagavo į Pekino drakono šliaužiojimą Europoje, spaudžiant tiek visą ES, tiek atskiras nares daryti nuolaidas Kinijai, sinchroniškai paleidžiant nuo grandinės pasiutusį Kinijos šunį – Kremlių dar nuožmiau draskyti Ukrainą.

 

Panašu, jog Vašingtonas labai aiškiai suprato šį Pekino ėjimą, kurio niekaip kitaip, kaip geopolitiniu reketu negalima pavadinti. Vakar JAV prezidentas Džo Baidenas pareiškė apie ketinimus apriboti Kinijos prieigą prie dirbtinio intelekto. Buvo pristatytas staigus ir skubus tarifų padidinimo įvairioms Kinijos importuojamoms prekėms, įskaitant elektromobilių baterijas, kompiuterių lustus ir medicininius vaistus, planas.

 

Tai Vašingtono smūgis Pekinui. Šį JAV ėjimą galima pavadinti ekonominio karo pradžia.

 

Kinija nedelsdama pažadėjo atpildą. Šalies Prekybos departamentas pareiškė, kad Pekinas nepritaria didesniems JAV tarifams ir imsis veiksmų savo interesams apsaugoti, ragindamas Jungtines Valstijas atšaukti numatytas priemones.

 

Tačiau JAV smogė dar stipriau – keturis kartus padidino tarifus elektromobiliams ir dvigubai puslaidininkiams. Baltųjų rūmų pareiškime teigiama, kad dėl nesąžiningų Kinijos veiksmų kyla „nepriimtina rizika“ JAV ekonominiam saugumui, kuomet pasaulinės rinkos užtvindomos pigiomis prekėmis, kurių didelė dalis yra Kinijos pavogta JAV intelektinė nuosavybė.

 

Remiantis JAV duomenimis, 2023 m. JAV iš Kinijos importavo prekių už 427 mlrd. dolerių, o į Kiniją eksportavo už 148 mlrd. Importo ir eksporto disbalansas akivaizdus.

 

Kinų drakonas pričiuptas už uodegos. Milijardų srautai gali išdžiūti, o tuo pačiu nebebūti kuo šerti šantažui naudojamos pasiutusios Kremliaus meškos.

 

Tačiau pagrindinis Pekino atsakas – Kremliaus nusikaltėlio vizitas Kinijoje. Karo Ukrainoje iešmininkas Si Dzinpingas šią savaitę priims Putiną, intensyvėjančių Rusijos atakų Ukrainoje akivaizdoje.  Du blogio ašies atstovai toliau kurps velnio planus. Vienas greičiausiai vėl išsitrauks branduolinę kuoką, kitas imsis ekonominio šantažo priemonių.

 

Artimiausiomis dienomis Ukrainą pasieks naujos karinės pagalbos atsargos iš Prancūzijos. Tai pareiškė Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas po telefoninio pokalbio su Volodymyru Zelenskiu. Makronas pabrėžė, kad Prancūzija ilguoju laikotarpiu suteiks visą būtiną paramą, kad „įveiktų Rusijos agresiją“.

 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis poryt planuoja apsilankyti Madride ir susitikti su Monarchu Pilypu VI. Rūmų pareiškime rašoma: Ispanija saugumo sumetimais kol kas nepateikia jokios informacijos apie vizitą. Ispanijoje Zelenskis turėtų pasirašyti dvišalę sutartį dėl bendradarbiavimo saugumo srityje su šalies premjeru Pedro Sančesu.

 

ES vyriausiasis įgaliotinis Džosepas Borelis paragino Europos šalis nedelsti tiekti paramą Ukrainai, nes vėlavimas gali lemti didelius pokyčius fronto linijoje ir daugybės žmonių žūtį. Diplomatas apgailestavo, jog JAV parama užtruko šešis mėnesius, o paskutinės žinios iš Ukrainos rodo, kad Rusija atidarė naują frontą, kuriame “vyks lemiami įvykiai”.

 

↞ Veiksmai ant žemės ↠

 

Rusų puolimas Charkovo srityje slopsta. Okupantai nesiskverbia gilyn į Ukrainą, o mėgina sukurti buferinę zoną, atakuodami labai plačiu frontu nedidelėmis grupėmis, kurias sudaro daugiausia pėstininkai. Tai lemia milžiniškus nuostolius. Ukrainos kariuomenės generalinio štabo viršininko generolo majoro Anatolijus Bargilevičiaus teigimu, vien per pastarąją parą rusai šiame fronto ruože galėjo netekti apie 1 740 karių.

 

Ukrainos generalinis štabas praneša, kad Ukrainos pajėgos pradėjo Volčansko “valymą”.

 

Panašu, jog Kremliui šioje kryptyje pavyks pasiekti tik dalį užsibrėžtų tikslų – atitraukti Ukrainos gynybines pajėgas, dar labiau ištęsti fronto liniją, varginant šalies gynėjus. Tačiau ordai trūksta geležies, todėl puolimo pagrindą sudaro pigiausias karo resursas – žmogus. Žmogaus gyvybė Rusijoje verta nulio. Todėl visi esami trūkumai kompensuojami “patrankų mėsa”.

 

⥁ Lietuvoje ⥀

 

“Vatnykai puola”.

 

Tai, jog auga prokremlinė auditorija Lietuvoje yra labai blogas ženklas. Tai yra aliarmo mygtukas tarnyboms, atsakingoms už mūsų šalies saugumą bei institucijoms, turinčioms mus apsaugoti, nuo informacinių grėsmių ir atakų.

 

Mielieji, jei mūsų valstybėje veikia tarnybos, stebinčios iš Rusijos prasiskverbiančią dezinformaciją bei informacines operacijas, kodėl jos neužkardomos? Kodėl kai kurie politikieriai, įvairiausi portalai, portaliūkščiai, kalbėtojai ir pezėtojai gali nežabotai nebaudžiami pilti prokremlines pamazgas į Lietuvos piliečių smegenis? Jei uždarome Kremliaus informacinius kanalus, kas trukdo uždaryti lietuviškus? Jei gaudome ir sugauname Rusijos šnipus, kas trukdo prigriebti veikėjus, atvirai vemiančius prokremlines žinutes ir dirbančius Maskvai?

 

Ar tai nėra grėsmė nacionaliniam saugumui? Girdime, jog choru sakote – “be abejo”.

 

Tad, kas trukdo, kad tokie veikėjai, purvasklaida negalėtų tęsti veiklos, kurią draudžia Lietuvos įstatymai? Jei trūksta įrankių, priemonių, įstatymo raidžių – jas reikia suteikti. Ir nedelsiant.

 

Ar mes linksmai sau kaip varlės sėdėsime puode, kol mus išvirs?

 

↡Nuotraukoje: ukrainiečių ugnis rusams.

 

Itin dėkojame nuolatiniam rėmėjui Panevėžyje, poniai Salvai M., UAB Vilkeda, Lietuvos aludarių gildijai bei visiems jums už palaikymą ir supratimą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas.

 

Mūsų ištikimiems rėmėjams siūlome galimybę įsigyti ukrainiečio rankomis padarytą apyrankę https://luckydiamonds.lt/produktas/sekmes-apyranke-su-tikru-deimantu/ – visos jūsų lėšos (išskyrus PVM) bus pervestos mūsų agentūrai.

 

Nuoroda įprastai paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

 

Siūlome aktyvius mokymus: https://www.visagentura.com/publications

 75 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page