top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

NEGALIME NUSTOTI REMTI UKRAINOS (2023 09 25)

Geopolitinė padėtis

JAV prezidentas Joe Bidenas per susitikimą su prezidentu Volodymyru Zelenskiu atkreipė dėmesį į nepriklausomos kovos su korupcija Ukrainoje poreikį bei svarbą. V. Zelenskis pasidalino planais, kuriais ketinama kovoti su korupcija Ukrainoje. Joe Bidenas pažymėjo politiškai nepriklausomų antikorupcinių institucijų, ypač Ukrainos nacionalinio antikorupcinio biuro, Specialiosios antikorupcinės prokuratūros ir Aukščiausiojo antikorupcinio teismo, svarbą.

Labai gerai, kad Vakarų lyderiai reikalauja iš Kyjivo skaidrumo. Tačiau, kaip ten su tuo krislu ar rąstu akyje? Pirmiausia patys Baltieji rūmai turi išsklaidyti korupcinį rūką, kuris tvyro dėl prezidento šeimai mestų įtarimų. Gali būti, jog tai priešininkų rinkiminis ėjimas, tačiau šis Bideno žingsnis, panašu – taip pat vienas panašaus pobūdžio šūvių.

V. Zelenskis baigė vizitą Kanadoje, kuris buvo kiek šviesesnis, nei debatai su partneriais JAV. Premjeras Justin Trudeau pažadėjo remti Ukrainą "tiek, kiek reikės", kovojant su Rusijos invazija, ir šiam siekiui jis turi įvairių partijų palaikymą.

Tuo tarpu Baltuosiuose rūmuose Zelenskis užsitikrino dar vieną 325 mln. karinės paramos paketą, tačiau tai buvo toli gražu iki 24 mlrd. dolerių siekiamybės. JAV politikai nebuvo linkę lengva ranka dalinti milijardų, tad Zelenskiui teko įrodinėti, kaip galėtų atrodyti planuojama pergalė. Ukrainos prezidentui į politikų klausimus teko atsakinėti vien tam, kad nenutrūktų Vakarų ir pagrindinės šalies partnerės parama. Zelenskis puikiai supranta, kad be JAV paramos jis pralaimės karą, nekalbant apie prezidento rinkimus.

Šiuo itin sudėtingu rinkiminiu „atidirbinėjimo masėms“ metu, pagalius į paramos ratus įkišo ir Varšuva, ačiū Dievui vakar pareiškusi, jog pasirengusi padėti eksportuoti grūdus iš Ukrainos į pasaulines rinkas už Europos ribų, nepaisant besitęsiančio ginčo dėl jų patekimo į Lenkijos. Pasak Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos, jo šalis padarys viską, kas įmanoma, kad kuo daugiau ukrainietiškų grūdų galėtų būti gabenama per Lenkiją ir pasiektų skurdžiausias pasaulio šalis, kur jų labiausiai reikia.

Mes itin smarkiai nenusimename dėl tokio išoriškai atrodančio skaudaus nusisukimo nuo Ukrainos. Taip, tai nėra gerai, kaip ir Zelenskio bei jo kalbų bei pasirodymų dingimas iš pirmų žiniasklaidos puslapių. Politikai, dar vakar visais įmanomais būdais siekę pasiselfinti su Ukrainos prezidentu - didvyriu, lydėję didvyrį ovacijomis, šiandien jo vengia, nes atsisuko į savo rinkėją. O ta masė rinkėjų savo primityvumu labai panaši į masę Lietuvoje. Mes girdime ir matome, kaip visokios Maskvos valdomos ar dėl smegenų stygiaus situacijos nesuvokiančios visuomenės atplaišos aiškina: „Mums nereikia NATO! Nustokime remti Ukrainą! Rūpinkimės savo žmonėmis - vaikais ir seneliais!” Jūs puikiai suvokiate, ką reiškia tokie lozungai bei naratyvai. O reiškia tai, jog nesirūpindami gynyba, turėsime „rūpintis“ okupantais, kurie tikrai nebus vaikų ir senelių gynėjais. Tad tokie „rūpintojėliai“ yra mirtina grėsmė mūsų visuomenei.

Šiandien kaip niekada aiškiai turime įsisąmoninti, jog neremdami Ukrainos, nesikaudami dėl faktinio NATO skėčio virš Lietuvos , tapsime itin pažeidžiami.

Reikšmingi postūmiai

Naktį rusai atakavo Odesos regioną „šachedais“ ir raketomis "Onyx" bei "Kalibr". Ukrainos Pietų gynybos pajėgų duomenimis, naktį priešas per Odesos regioną pasiuntė 19 atakos bepiločių lėktuvų "Shahed-136/131" ir 2 viršgarsines raketas "Onyx". Taip pat panaudojo 12 "Kalibr" raketų. Ukrainiečių priešlėktuvinė gynyba numušė visus 19 "šachedų" ir 11 "Kalibrų".

Pataikyta į Odesos uosto infrastruktūrą. Dėl krintančių nuolaužų Odesos priemiestyje buvo apgadinti ir užsidegė vienos įmonės sandėlių pastatai ir privatus namas.

Ukraina į Rusijos dovanas atsako panašiomis dovanėlėmis. Kurske ukrainiečių dronas pataikė tiesiai į FSB pastatą. Tokiu būdu Kyjivas pasveikino miestą, švenčiantį savo dieną.

Tą akimirką, kai Kyjivo atakų žala driskių miestams bus lygiavertė barbarų atakų padaromai žalai – Maskva prašys pasigailėjimo.

Šia proga norime akcentuoti vieną svarbų momentą: Ukrainos kariuomenės smūgiai į Krymo, kitų okupuotų infrastruktūrą, logistinius mazgus, oro uostus, karinius dalinius yra žymiai svarbesni žingsniai link pergalės, nei atkovoti metrai rytuose ar pietuose.

Trumpai

Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas pranešė, kad Maskvai atsisakius įsitraukti į naujausią konfliktą dėl ginčijamo Kalnų Karabacho regiono Pietų Kaukaze, jos užsienio politika smarkiai nukrypo nuo Rusijos. Kreipimesi į tautą šalies premjeras pareiškė, kad dabartinės jo buvusios sovietinės respublikos užsienio saugumo sąjungos yra "neveiksmingos" ir "nepakankamos". Be to, Pašinianas pridūrė, kad Armėnija turėtų prisijungti prie Tarptautinio baudžiamojo teismo tribunolo, kuris yra išdavęs arešto orderį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui dėl jo veiksmų Ukrainoje.

Šis išsišokimas - pakankamai drąsus Jerevano ėjimas, nes kol kas Armėnija yra Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos, kurią sudaro šešios buvusios sovietinės valstybės, narė. Grupė įsipareigoja ginti kitas užpultas nares. Tačiau Rusija, įsivėlusi į karą Ukrainoje, nebesugeba kontroliuoti ir spręsti konfliktų „periferijoje“.

Dar vienas konfliktas bręsta Kaukaze. Kadyrovui pasitraukus ar užvertus basutes, Maskva gali netekti savo vietininko Grozne. Nedidelė tauta skausmingai išgyveno praradimus Ukrainos kare ir neįsitraukė į kovos veiksmus tiek, kiek planavo Putinas. Jei Čečėnijoje šiuo metu įsipliekstų neramumai, Kremlius neturėtų kuo jų užgesinti.

Planuojama, jog naujasis prekybos kelias, kuris eis iš Indijos į Artimuosius Rytus per Europą, bus toks pat svarbus, kaip istoriškai buvo Šilko kelias ar Prieskonių kelias, dalyvaudamas pirmajame Indijos ir Saudo Arabijos investicijų forume Naujajame Delyje, džiaugėsi Khalidas al-Falihas.

Mėnesio pradžioje vykusiame G20 aukščiausiojo lygio susitikime JAV, Europos Sąjunga, Indija, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir kitos valstybės narės pareiškė norinčios sukurti Indijos, Artimųjų Rytų ir Europos ekonominį koridorių, kurį sudarys geležinkelio jungtis, taip pat elektros kabelis, vandenilio vamzdynas ir didelės spartos duomenų perdavimo kabelis, kaip teigiama Europos Komisijos parengtame dokumente.

Planuojamo koridoriaus ilgis sieks apie 4800 kilometrų ir jis turės du atskirus sparnus: Rytinis koridorius sujungs Indiją su Persijos įlankos valstybėmis, o šiaurinis - Persijos įlankos valstybes su Europa.

Tai labai svarbi atsvara Kinijos prekybiniam keliui su Vakarais ir, be abejo, svertas įtraukti į bendrų interesų zoną Saudo Arabiją, kuri kol kas žaidžia į mostę su Kremliumi. Turime omeny susitarimą dėl naftos gavybos mažinimo.

Neramūs signalai iš Rytų Vokietijos. Kai kurių šalies miestų ir miestelių gyventojai vis mieliau nori balsuoti už Kremliui simpatizuojančią kraštutinių dešiniųjų populistų partiją "Alternatyva Vokietijai" (AfD).

Nordhauzeno, 42 000 gyventojų miesto apklausų duomenimis, AfD kandidatas Jorgas Prophetas šiuo metu pirmauja reitinguose. Tai būtų trečioji AfD pergalė vietos rinkimuose Rytų Vokietijoje per pastaruosius kelis mėnesius.

Vokietijos žiniasklaida kelia klausimą ir skelbia straipsnius „Kodėl Rytų Vokietija taip myli Putiną?“ Teigiama, jog Rusijos dezinformacija sužavėjo šalies kraštutinius dešiniuosius ir kraštutinius kairiuosius. Daug vokiečių įtikėjo, jog dabartinė Vokietijos valstybė yra blogesnė už tą, kuri buvo komunizmo laikais, o Amerika, ir visai ne Putinas, yra tikrasis šio pasaulio blogis. Ir taip garsiai kalba ne vietos rusai, o vokiečiai.

Laisvųjų Vokietijos saksų tarpe veikia plati prorusiškų nuotaikų bendruomenė, vienijanti kraštutinius dešiniuosius ekstremistus, sovietinių laikų nostalgikus ir marginalizuotus antivyriausybininkus, skelbiančius sąmokslo teorijas apie vakcinas, 5G ir karą Ukrainoje. Taip, kaip ir Lietuvoje.

Aiškiau nei aišku, jog tiems „naivuoliams“ ir Lietuvoje, ir Vokietijoje diriguoja ta pati Rusijos velnio ranka. Nepaisant to, jog Vokietijos vyriausybė priverstinai nutraukė "Russia Today" veiklą, Kremliui simpatizuojantys žmonės susirado su Rusija susijusią „nepriklausomą žiniasklaidą“ ir influencerius. Vokiečių tinklaraštininkė Alina Lipp, buvusi RT korespondentė, toliau vemia Rusijos propagandą savo 196 000 "Telegram" prenumeratorių turinčiame kanale. Pranešama, kad kai kurie įrašai sulaukia daugiau kaip 2 mln. peržiūrų.

Aiškiau nei aišku, jog Putino dezinformacijos armijos tikslas - destabilizuoti centristinį politinį kursą, dešimtmečius dominavusį Vokietijos politikoje. Naujausios apklausos rodo, kad AfD populiarumas siekia 22 proc., partija lenkia valdančiąją Socialdemokratų partiją ir atsilieka tik nuo konservatyvios Krikščionių demokratų sąjungos (27 proc.).

Palaužta, supriešinta, atgailaujanti, naujųjų nacionalistų bijanti, iš kovos su Rusija eliminuota Vokietija – toks artimiausias Kremliaus informacinės armijos planas.

Lietuvoje

Mūsų šalis antrajame karo fronte iš principo niekuo nesiskiria nuo Vokietijos. Čia taip pat aktyviai veikia Rusijos informacinė armija, įtakos agentai, o politikai priversti laviruoti tarp atviros paramos Ukrainai ir meilės senjorams ir vaikams.

Aiškiai matome, kaip ne tik kai kurie politikai, bet ir „nekaltos“ socialinės interneto platformos kursto antisemitines bei prieš NATO nukreiptas nuotaikas. Tai labai pavojinga, destruktyvi veikla ir jai reikia skirti ne mažiau dėmesio nei ginklams.

Taip, mes suprantame, jog svarbi yra artilerija, šarvuotoji technika, svarbus karinis biudžetas, tačiau ne mažiau svarbi kova už protus. Nes jei mūsų informacinėje erdvėje ims dominuoti prorusiškas gaivalas, karinė galia tebus nenaudotinas metalo laužas.

Kremlius todėl ne mažiau dėmesio nei karui ant žemės skiria antrajam – informaciniam frontui. Apie tai jau garsiai kalba ne vienas Think Tank Vakaruose. Kremlius šiuo metu aktyviai veikia per savo įtakos agentus politikoje, versle, žiniasklaidoje, interneto platformose. Kai kuriais atvejais dirbama individualiai, siekiant paveikti sprendimų priėmėjus ir pakeisti jų mąstymą.

Matydami, kas vyksta Europoje, NATO šalyse, norime paraginti mūsų šalies politikus skirti šiai, antrojo fronto Rusijos armijai, pakankamą dėmesį. O savo rėmėjams ir skaitytojams, suprantantiems šio darbo svarbą, nuoširdžiai dėkojame.

Būtent todėl, nepaisydami audrų, sukrėtimų ir tamsos gaivalo siautėjimų, jūs ir mes kartu turime tęsti savo kasdienį darbą.

Neturime teisės pavargti, ilsėtis, užmigti.

Nuotraukoje: vaikų darželis teroristinės Rusijos Pskovo srityje „Sviatlyčok“.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt

47 views0 comments

Comments


bottom of page