top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

„NELAIMINGAS ATSITIKIMAS“ VARDU RUSIJA (2023 09 08)

Geopolitinė padėtis

Šį savaitgalį galingiausių pasaulio šalių vadovai, įskaitant JAV prezidentą Joe Bideną, renkasi Naujajame Delyje į aukščiausiojo lygio susitikimą. G20 norėtų priimti bendrus sprendimus, kurie užtikrins skurdžiausių šalių apsirūpinimą maistu, kovos su klimato kaita veiksmus ir skolų mažinimą neturtingoms šalims.

Tačiau dvidešimties didžiausių pasaulio ekonomikų atstovų svarstymams trukdo nesutarimai dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, kurie dar labiau paaštrėjo nuo praėjusių metų aukščiausiojo lygio susitikimo Balyje, sakė delegatai.

Vakarų šalys nori griežto karo pasmerkimo, tačiau teroristinės Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas, kuris dalyvaus vietoje fiurerio Putino, pareiškė, kad Maskva blokuos galutinę deklaraciją, jei joje nebus atspindėta jos pozicija. Indija iš karto pasiūlė, kad G20 pareiškime, kuriame smerkiamas karas Ukrainoje, taip pat būtų atsižvelgta į Rusijos ir Kinijos nuomonę.

"Kol visi pritaria dokumento struktūrai, tol tai yra konsensusas. Stengiamės, kad visi, įskaitant Rusiją, G7 ir Kiniją, būtų patenkinti, kad jų nuomonė yra dokumente", - sakė vienas iš Indijos pareigūnų.

Brutalus karas, nuolatinis civilių žudymas, gimdymo namų, turgaus aikščių ir geležinkelio stočių bombardavimas, kurį vykdo Rusijos karo nusikaltėliai artėja prie antrų metų atžymos. Tačiau Indija – kuri iki šio laiko atsisakė pasmerkti Rusijos agresiją – ieško „konsensuso“, kad visi būtų patenkinti. Kodėl gi jai paprasčiausiai nepareiškus, kad visos diktatūros ir visos daugiamilijoninės šalys tiesiog turi stipriojo teisę elgtis kaip tinkamos? Natūrali atranka, vilkas yra alkanas, žūsta blogiausiai prisitaikę, nieko nepadarysi, tokia Dievo valia, - štai kokie tinkami žodžiai galėtų būti Indijos, Kinijos, Rusijos, Irano pareiškimuose. Vienas paruoštukas, kartojamas nuolat visuose susitikimuose visomis progomis. Kam vargt?

Nevargsta ir galingiausio karinio aljanso galva vakar suskubęs pareikšti, kad NATO neturi jokių požymių, kad Rumunijos teritorijoje rastos dronų nuolaužos atsirado dėl tyčinio Rusijos išpuolio prieš Rumuniją.

"Neturime jokios informacijos, rodančios tyčinį Rusijos išpuolį, ir laukiame vykstančio tyrimo rezultatų", - NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė ES įstatymų leidėjams. Koks kalambūras – nors vyksta tyrimas, bet jokios informacijos jau nėra!

Kaip gi mus nudžiugintų, jei NATO vadovas išeitų tvirtu žingsniu ir ryžtingai, nestringančia kalba ramiai pasakytų, kad NATO atidžiai tiria galimą Rusijos tyčinę ataką į NATO šalies infrastruktūros objektą. Kad Aljansas, patvirtinęs Kremliaus atsakomybę už teroristinį išpuolį, išsyk imsis veiksmų: pirma, dislokuos taikdarius Ukrainos ir Rumunijos pasienyje ir antra, be įspėjimo naikins visus Rusijos orlaivius ir kitą techniką, keliančius grėsmę Aljanso kariams ir šalims, įskaitant Rusijos laivyną Juodojoje jūroje.

Deja, deja. Vietoje to, J. Stoltenbergas – gal ir ne savo noru, o vykdydamas visų NATO šalių bendrai išreikštą valią – murkė apie tai, kad Rusijos oro antskrydžiai tokioje artimoje Aljanso teritorijoje kelia pavojų.

"Tai rodo incidentų ir nelaimingų atsitikimų riziką", - sakė jis.

Ir nė žodžio apie tai, kaip „nelaimingiems atsitikimams“, tokiems kaip Rusija, būtų galima nedelsiant beisbolo lazda ištvatyti siera padvokusį kailį.

Reikšmingi postūmiai

Rusijos okupantai vėl telkia pajėgas, kad suintensyvintų puolimą Kupjansko ir Limano kryptimis, pranešė Ukrainos gynybos viceministrė Anna Malyar.

"Pietuose - pagrindinė mūsų puolimo kryptis, rytuose - pagrindinė priešo puolimo kryptis. Tačiau mūsų rytai nėra vienalyčiai. Yra keturios pagrindinės kryptys, kuriomis priešas bando pralaužti mūsų gynybą. Tai - Kupjansko, Limano, Avdijivkos ir Marijinkos kryptys. Tačiau taip pat turime Bachmuto kryptį, kur šiuo metu patiriame sėkmę ir pamažu žengiame į priekį. Tai ir klaidina priešą. Jie visomis išgalėmis stengiasi sustabdyti mūsų puolimą pietuose ir Bachmuto kryptimi rytuose. Pagrindinė kova vyksta aplink tai", - sakė ji.

Ji taip pat nurodė, kad Melitopolio kryptyje "yra tam tikrų dalykų, apie kuriuos mes negalime kalbėti, bet ten taip pat yra tam tikrų laimėjimų, ir kai ginkluotosios pajėgos įsitvirtins, bus galima pasakyti viešai".

O viešoje erdvėje pasirodė svarstymų, kodėl JAV nesuteikia Ukrainai ilgo nuotolio ginklų, konkrečiai, ATACMS. Skirtingai nuo Europos raketų, tokių kaip "Taurus", "Storm Shadow" ar SCALP, ATACMS nereikalauja papildomų paleidimo platformų ar esamų platformų modifikavimo. Šią raketą galima paleisti iš HIMARS ir M270 raketų sistemų, kurias Ukrainos pajėgos jau įgudo naudoti.

Viena iš versijų yra ta, kad JAV nenori dar labiau didinti įtampos su Rusija. Kita versija - gamintojo Lockheed Martin nuogąstavimai, kad jų ginkluotė gali pasirodyti neveiksminga realiomis kovos sąlygomis, o tai gali turėti įtakos jų užsakymams. Trečia versija, kuri iki šiol nebuvo plačiau žinoma, yra ta, kad JAV arsenale gali būti tik apie 1 500 šių raketų ir jos yra neliečiamos atsargos. Na ir dar viena versija – esą šios raketos yra pasenusios ir netinkamos naudoti, tad norint jas parengti karui, reikia „kapitalinio remonto“.

Kuri iš šių versijų tikra? Labai gali būti, kad visos keturios turi pagrindo ir in corpore lemia JAV nenorą jų tiekti Ukrainai.

ATACMS yra amerikietiška balistinė raketa, kurios veikimo nuotolis siekia iki 300 km, o kovinės galvutės svoris, priklausomai nuo varianto, - iki 560 kg.

Trumpai

JAV karinis jūrų laivynas ruošiasi nutraukti dviejų branduolinių lėktuvnešių eksploatavimą. Be to, jis planuoja parduoti du "Independence" klasės pakrančių kovos laivus nenurodytai užsienio kariuomenei. Lėktuvnešių eksploatavimo nutraukimas gali turėti įtakos karinio jūrų laivyno gebėjimui reaguoti į galimas grėsmes ar krizes visame pasaulyje.

Rizikinga taip elgtis? Turbūt. Iš kitos pusės, mes nemanome, kad JAV elgtųsi lengvabūdiškai ir nebūtų numačiusios kuo juos pakeisti.

Tuo metu Šė Korėja į platųjį pasaulį paleido savo pirmąjį veikiantį "taktinį branduolinį atakos povandeninį laivą" ir priskyrė jį laivynui, patruliuojančiam vandenyse tarp Korėjos pusiasalio ir Japonijos, penktadienį pranešė komunistų valdoma valstybinė žiniasklaida.

Povandeninis laivas Nr. 841, pavadintas Šė Korėjos istorinės asmenybės vardu "Didvyris Kim Kun Ok", bus viena iš pagrindinių karinio lagerio, kuris laikomas valstybe, karinių jūrų pajėgų "povandeninių puolamųjų priemonių", per paleidimo ceremoniją sakė diktatorius Kimas.

Ši atominė gelda, atrodo, yra modifikuotas sovietinių laikų "Romeo" klasės povandeninis laivas, kurį Šė Korėja praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje įsigijo iš Kinijos ir pradėjo gaminti savo šalyje. Jo konstrukcija su 10 paleidimo vamzdžių liukų rodo, kad jis greičiausiai apginkluotas balistinėmis ir sparnuotosiomis raketomis.

Kubos valdžios institucijos pranešė, kad suėmė 17 asmenų, kaltinamų prekyba žmonėmis. Grupuotė, kaip įtariama, verbavo jaunus kubiečius tarnauti Rusijos ordoje ir mirti Ukrainos žemėje. Anksčiau šią savaitę Kuba atskleidė, kad valdžios institucijos stengiasi "neutralizuoti ir išardyti" tinklą, kuris, jos teigimu, veikė ir Kubos teritorijoje, ir Rusijoje.

„Wagner“ pėdsakas? Labai gali būti.

Vakar paskelbtoje recenzuotoje mokslinių tyrimų ataskaitoje teigiama, kad dėl žmogaus sukeltos klimato kaitos birželio-rugpjūčio mėn. beveik visose pasaulio šalyse temperatūra buvo aukštesnė.

2023 m. vasara šiaurės pusrutulyje buvo karščiausia nuo tada, kai buvo pradėti registruoti duomenys. 2023 m. užsitęsusios karščio bangos Šiaurės Amerikoje ir Pietų Europoje sukėlė katastrofiškus gaisrus ir mirtingumo rodiklių šuolį. Liepos mėnuo buvo karščiausias kada nors užfiksuotas mėnuo, o vidutinė rugpjūčio mėnesio temperatūra taip pat buvo 1,5 laipsnio Celsijaus aukštesnė nei prieš industrializaciją.

JAV įsikūrusios tyrimų grupės "Climate Central" atliktame tyrime, kuriame buvo nagrinėjama temperatūra 180 šalių ir 22 teritorijose, nustatyta, kad 98 proc. pasaulio gyventojų buvo veikiami aukštesnės temperatūros. Tikimybė, kad klimatas šyla būtent dėl anglies dioksido taršos padidėjo bent du kartus.

Lietuvoje

Vakar dalyvavome Utenoje diskusijoje apie regionų plėtrą ir ateitį. Su neapsakomu malonumu ir susidomėjimu klausiamės merų ir vicemerų, verslininkų ir regiono aktyvistų. Ypač įdomu buvo išgirsti ne tai, kas kalbama nuo tribūnos, bet tai, kas kalbama prie kavos puodelio.

Džiaugiamės, kad galėjome būti kartu ir dar kartą pasitvirtinti gerai mums, būrams, žinomus dalykus: su žmonėmis reikia kalbėtis žmonių kalba, atsisukus į juos veidu, ne užpakaliu, ir dėti visas pastangas, kad išgirstume juos, o ne save.

Ir pasidarėme sau išvadą – esminis skirtumas tarp regiono ir miesto yra tas, kad į miestą suvažiavo visas mūsų kaimukis ir ėmė laikyti save tikrais miesčionimis. Tuo tarpu patys miestiečiai, matydami tokius popierius, po truputį ėmė trauktis iš betono ir stiklo luitais apstatytų suspaustų erdvių į gaivų regionų centrų orą, transporto kamščių nežinančias gatves ir spaudimą mažinantį ramų gyvenimo tempą.

Infrastruktūra yra, duonos yra, bet nėra reginių, nėra žaidimų – todėl nėra žmAnių, bėdavojo regiono merai.

O mes šypsojomės. Taip, taip, reginių ir žaidimų mažai, bet būtent dėl to „mažai“, mus – tikrus miesto gyventojus, kurių ir tėvai, ir seneliai jau gyveno juose nuo seno, jūs taip ir traukiat.

Tik, šitą, va, gal ta geležinkelį iš Vilniaus į Uteną jau kaip ir susitvarkyti reikėtų. Visgi, automobilis, kas kad šiuolaikinis, geležinkelio bėgiais važiuot nėra pritaikytas.

Nuotraukoje: ukrainiečių tankas pietų fronte.

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt44 views0 comments

Comments


bottom of page