top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

PLACDARMAS KONTRPUOLIMUI PRIE BACHMUTO PARENGTAS (2023 05 19)

Geopolitinė padėtis

Visos NATO valstybės narės sutinka, kad Ukraina turėtų tapti Šiaurės Atlanto aljanso nare, pareiškė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. "Negaliu numatyti valstybių ir vyriausybių vadovų sprendimų, tačiau viena aišku: visos NATO šalys sutinka, kad Ukraina turėtų tapti Aljanso nare. Tai jos jau pabrėžė per praėjusių metų aukščiausiojo lygio susitikimą ir patvirtino gruodį. Tačiau dabar skubiausia užduotis - padėti Kyjivui kariniame konflikte", - sakė Aljanso galva.

Tačiau į tiesų klausimą, ar jis gali įsivaizduoti, kad NATO priimtų Ukrainą kaip visavertę narę dar nesibaigus karui, generalinis sekretorius vengė atsakyti.

"Ant stalo yra įvairių pasiūlymų. Kyjivo saugumo sutartyje, kurią parengė ekspertų grupė, kurioje dalyvavo Ukraina ir mano pirmtakas, siūloma stiprinti pačios Ukrainos gynybinius pajėgumus. Tai turėtų būti pasiekta vykdant didelio masto ginkluotės tiekimą ir ilgalaikes investicijas į Ukrainos gynybinius pajėgumus", - suko uodegą J. Stoltenbergas.

Žudynes Ukrainoje galima užbaigti gana greitai ir tą puikiai supranta ne tik Stoltenbergas, bet netgi ir telefoninių pokalbių virtuozas Makronas. Tiesus ir užtikrintas kelias – Ukrainos priėmimas į NATO pagal tarptautinių susitarimų patvirtintas sienas. Mes suprantame, kad vien nuo tokios minties Aljanso vadovui ima sukti vidurius, todėl siūlome pradžioje padaryti apšildantį žingsnį – dislokuoti NATO šalių taikdarius aplink Zaporižės AE ir užblokuoti teroristinės Rusijos Juodosios jūros laivyną nukreipiant dalį NATO laivų prie Krymo pusiasalio.

Tuo tarpu Popiežius Pranciškus po beveik 450 kruvino karo dienų apsisprendė nusiųsti asmeninius taikos pasiuntinius pas Ukrainos ir Rusijos prezidentus, kad šie pabandytų tarpininkauti nutraukiant karą, ketvirtadienį pranešė katalikų interneto svetainė. Planuojama, kad Bolonijos kardinolas Matteo Zuppi vyks į Kyjivą derybų su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, o Vatikano Rytų Bažnyčių departamento vadovas arkivyskupas Claudio Gugerotti vyks į Maskvą susitikti su pasaulyje paieškomu tarptautiniu nusikaltėliu Vladimiru Putinu. Sakoma, kad Putinas ir Ukrainos prezidentas sutiko susitikti su popiežiaus pasiuntiniais, tačiau patvirtinantys šaltiniai ar detalės nenurodomi.

Jei pasiuntiniai bus išsiųsti, tai bus identiškas gestas kaip ir mirusio popiežiaus Jono Pauliaus II atveju, kuris 2003 m. pasiuntė aukšto lygio atstovus į Vašingtoną ir Bagdadą, nesėkmingai bandydamas užkirsti kelią Irako karo pradžiai. Didelis skirtumas čia tas, kad Jonas Paulius II bandė sustabdyti karo veiksmus jiems dar neprasidėjus.

Ketinimai, žinoma, gražūs, tačiau visiškai beprasmiai. Pasiuntinius reikėjo siųsti dar 2014 metais ir nuolat, ir tik į Maskvą. Arba sparnuotąsias raketas. Bet Popiežius, suprantama, kaip ir mes, yra pacifistas ir visuotinės taikos pasaulyje šalininkas. Jis tiki ir privalo melstis už visus žmones, ir visus žmones privalo įtikinėjimais „atvesti į protą“.

Bet Kremliuje žudynėms įsakymus duoda ne-žmonės. Karo nusikaltėliai ir užkietėję teroristai supranta tik vieną maldą – žarstekliu per snukį.

Būtent žarstekliu prieš G7 aukščiausiojo lygio susitikimą Japonijoje mojavo JAV pareigūnas teigdamas, kad Jungtinės Valstijos ir likusios septynių didžiųjų ekonomikų grupės šalys paskelbs naujas sankcijas ir eksporto kontrolę, nukreiptas prieš Rusiją dėl jos karo prieš Ukrainą.

Penktadienį Hirošimoje susirinkę G7 šalių vadovai daug dėmesio skiria invazijai į Ukrainą, kuri tęsiasi jau antrus metus. JAV inicijavo griežtas sankcijas Rusijos bendrovėms, bankams ir asmenims, o būsimu pranešimu siekiama dar kartą patvirtinti pasaulio galybių pasiryžimą remti Ukrainą ir spausti Maskvą. Naujausiomis G7 pastangomis siekiama sutrikdyti Rusijos galimybes gauti mūšio laukui reikalingų medžiagų, panaikinti spragas, naudojamas sankcijoms apeiti, dar labiau sumažinti tarptautinę priklausomybę nuo Rusijos energetikos ir susiaurinti Maskvos prieigą prie tarptautinės finansų sistemos.

"Mūsų įsipareigojimas toliau griežtinti sankcijas Rusijai išlieka toks pat tvirtas kaip ir praėjusiais metais", - sakė pareigūnas.

Puiku. Būtų gražu, jei būtų padarytas ir dar vienas žingsnis – nutraukta bet kokia prekyba su teroristine valstybe, kuri iš JAV ir ES per mėnesį vidutiniškai vis dar uždirba apie 5,5 mlrd. eurų.

Reikšmingi postūmiai

Anksti ketvirtadienį Rusija paleido 30 sparnuotųjų raketų į įvairias Ukrainos dalis, tačiau beveiki visas jas numušė Ukrainos priešlėktuvine gynyba. 29 driskių raketos buvo sunaikintos, ir tai rodo, kad Vakarų technologijos yra žymiai pranašesnės už kreivarankių trogloditų gelžgalius. Visgi, viena Rusijos raketa pataikė į pramoninį pastatą pietiniame Odesos regione. Pasak regiono karinės administracijos atstovo Serhijaus Bratčuko, vienas žmogus žuvo ir du buvo sužeisti.

Raketų kruša nesustabdė Ukrainos gynėjų puolamųjų veiksmų rytų fronte. Netoli fronto linijos esantys Ukrainos kariai sakė, kad Rusija bombarduoja prieigos prie Bachmuto kelius, siekdama sulėtinti ukrainiečių puolimą, tačiau gynėjų pajėgos vietomis pasistūmėjo į priekį daugiau nei kilometrą. "Nepaisant to, kad mūsų daliniai neturi pranašumo įrangos ... ir personalo atžvilgiu, jie toliau žengė į priekį flanguose ir įveikė atstumą nuo 150 iki 1 700 metrų", - sakė kariuomenės atstovas spaudai Serhijus Čerevatijus.

Šiąnakt Rusija vėl atakavo Kyjivą bepiločiais ir tai buvo jau dešimtoji ataka iš oro per 19 gegužės dienų. Visi Irano gamybos dronai kamikadzės "Shahed" buvo sunaikinti priartėjus prie sostinės. Rusai naudojo naują taktiką "keliomis bangomis", su trumpais intervalais tarp atakų. Tokiu būdu driskiai bando išsekinti sostinės priešlėktuvinės gynybos sistemą ir psichologiškai paveikti civilius gyventojus, teigė Kyjivo karinė administracija.

Džiaugiamės kartu su ukrainiečiais, kurie išmaniai naudodami vakarų technologijas užrakino dangų virš Kyjivo.

Trumpai

Ukrainos prezidentas ketvirtadienį įsteigė reintegracijos tarybą, kuri patars, kaip atkurti Ukrainos valdymą Kryme. Zelenskis pareiškė, kad 2014 m. Rusijos užgrobto pusiasalio išlaisvinimas "tikrai įvyks". Jis kalbėjo Kyjive vykusiame susirinkime, skirtame 1944 m. sovietmečiu vykdytos masinės Krymo totorių deportacijos iš pusiasalio metinėms paminėti.

Du Ukrainos pilotai, kurie dvi savaites JAV oro pajėgų bazėje treniravosi specialiuose treniruokliuose, pranoko Pentagono lūkesčius. Išmokti pilotuoti F-16 jiems prireiks keturių, o ne 16 mėnesių, kaip manyta anksčiau. Įvertinta, kad abu ukrainiečių pilotai, iš kurių vienas buvo įgijęs MiG-29, o kitas - Su-27 kvalifikaciją, nebuvo oficialiai apmokyti dirbti su F-16, išskyrus trumpą instruktažą. Po to jie buvo išbandyti lėktuvo treniruokliu, atlikdami "devynias treniruoklio užduotis, kurios iš viso truko 11,5 valandos".

JAV pareigūnai ruošiasi, kad Rusijos karas prieš Ukrainą gali virsti įšaldytu konfliktu, kuris tęsis metus ar dešimtmečius, kaip tai vyksta Korėjos pusiasalyje. Baltieji rūmai ir įvairios JAV agentūros šiuo metu svarsto, kokios turėtų būti linijos tarp Ukrainos ir Rusijos, kurių abi pusės sutiktų neperžengti. A... na va. Kam įdomu, susiraskite mūsų prognozes ir labiausiai tikėtiną karo eigos variantą, kurį aprašėme prieš daugiau kaip pusmetį.

3-ioji atskirtoji šturmo brigada padarė proveržį Bachmuto apylinkėse ir sukūrė priešakinį placdarmą kontrpuolimui. Pralaužimo ruožas yra maždaug 2 km pločio ir 700 m gylio. Preliminariais duomenimis, ordos nuostoliai yra mažiausiai 50 žuvusiųjų ir 100 sužeistųjų, dar keturi pateko į nelaisvę. Taip pat likviduoti priešo rezervai šioje kryptyje, įskaitant kelis rusų amunicijos sandėlius.

Per gegužės 16 d. raketų ataką prieš Kyjivą apgadinta "Patriot" žemė-oras raketų sistema jau suremontuota ir vėl pilnai veikia, pranešė Pentagono atstovė spaudai Sabrina Singh.

Lietuvoje

„Čekiukų“ skandalui verčiant iš postų prezidento patarėją ir ministrę, Dalia Grybauskaitė vakar pareiškė, kad prie jos „tokių situacijų nebūtų buvę“.

Šie buvusios prezidentės žodžiai mus labai nuliūdino. Privalome pastebėti, kad būtent „tokia situacija“ buvo prie Jos Ekscelencijos, nes dabartinis prezidentas Nausėda buvo išrinktas tik prieš keturis metus. „Tokia situacija“, deja, buvo ir tęsėsi visas dvi gerbiamos Grybauskaitės kadencijas.

Apmaudu, kad pigus populizmas arba beraščiai komunikacijos patarėjai tiek valdantiesiems, tiek buvusiai prezidentei kiša visas dvi kojas.

O mes gi, negalintys negadinti susirinkusiems vakarėlio, retoriškai kalusiame: kodėl būtent dabar keliamas tarybų narių išmokų klausimas, kodėl STT nesiėmė jokių veiksmų, nors apie padėtį žinojo metų metus, kodėl ir kas taip neprotingai patarė premjerei įsikabinus ginti moraliai apsivogusį kabineto narį ir kodėl, kaip pagal natas, ėmė giedoti karbauskinė opozicija, siekdama nuversti visą Vyriausybę?

Jei kas pamiršo, tai karas – visiškai čia pat už mūsų durų. Kam gi naudinga ši visas politines partijas ir visą valstybės politinę sistemą krečianti „benzyn drama“?

Ramaus jums savaitgalio, mieli sekėjai.

Nuotraukoje Bachmuto griuvėsių panorama.

Ypatingas ačiū nuolatiniam rėmėjui „DT Artelė“, taip pat Lietuvos aludarių gildijai. Mūsų darbo tęsimui itin svarbi visų jūsų parama: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw


53 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page