top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJA NENUTRAUKS SAVO TERORO TAKTIKOS (2023 06 11)

Geopolitinė padėtis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vakar pareiškė, kad prieš Rusijos pajėgas vykdomi kontrpuolimo ir gynybiniai veiksmai, ir tvirtino, kad kariuomenės vadai nusiteikę "pozityviai", nes jų kariai intensyviai kovoja prie fronto linijos. Tai pirmas oficialus pareiškimas apie numanomus vykstančius puolimo veiksmus. Maždaug mėnesio laikotarpyje buvo galima stebėti Ukrainos gynėjų intensyvesnius veiksmus mūšio lauke, o pranešimai apie įnirtingesnes kovas ir rezervinių pajėgų panaudojimą pastarąją savaitę leidžia manyti, kad puolimas prasidėjo. Tą patvirtina ir teroristų Kremliuje priimtas sprendimas susprogdinti Kachovkos hidroelektrinės užtvanką stabdant ukrainiečių veiksmus pietuose.

V. Zelenskis paklaustas apie fiurerio Putino pasisakymus dėl ukrainiečių nuostolių sakė, kad "Ukrainoje vyksta kontrpuolimas, gynybiniai veiksmai. Nekalbėsiu apie tai, kokiame etape ar fazėje jie yra. Kasdien palaikau ryšį su mūsų įvairių krypčių vadais", - pridūrė jis, paminėdamas penkių aukščiausių Ukrainos kariuomenės vadų pavardes. "Visi nusiteikę pozityviai. Perduokite tai Putinui."

Vakar Kyjive su Ukrainos prezidentu susitiko Kanados premjeras J. Trudeau, pirmasis užsienio lyderis, apsilankęs Ukrainoje po niokojančių potvynių, kuriuos sukėlė Dniepro upės užtvankos sugriovimas. Jis pasiūlė piniginę, karinę ir moralinę paramą ir pažadėjo 500 mln. kanadietiškų dolerių (375 mln. JAV dolerių) naujos karinės pagalbos, papildant daugiau kaip 8 mlrd. kanadietiškų dolerių (6 mlrd. JAV dolerių), kuriuos Kanada jau suteikė nuo Rusijos invazijos pradžios 2022 m. vasario mėn. ir paskelbė apie 10 mln. kanadietiškų dolerių (7,5 mln. JAV dolerių) humanitarinę pagalbą potvynio padariniams likviduoti.

J. Trudeau sakė, kad užtvankos griūtis yra "tiesioginė Rusijos karo pasekmė", tačiau tiesiogiai Maskvos nekaltino.

"Kanada remia tai, kad Ukraina taptų NATO nare, kai tik tam susidarys tinkamos sąlygos. Ukraina ir Kanada tikisi šiuos klausimus aptarti 2023 m. liepos mėn. Vilniuje vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime", - sakoma po susitikimo priimtoje bendroje deklaracijoje.

J. Trudeau, kuris Radoje kalbėjo 25 minutes, pasmerkė Rusijos invaziją ir gyrė Ukrainos demokratinį vystymąsi. Jis sakė, kad Ukrainos pasipriešinimas susijęs su "mūsų visų ateitimi. Jūs esate ieties smaigalys, lemiantis XXI a. ateitį".

Trudeau lankantis Kyjive, Kanados užsienio reikalų ministrė Melanie Joly paskelbė, kad Toronto oro uoste buvo konfiskuotas Rusijoje registruotas krovininis lėktuvas "Antonov-124". Tai pirmas atvejis, kai Otava nusavino teroristinės Rusijos turtą, kurį greičiausiai perduos Ukrainai.

Visos Ukrainą palaikančios šalys turėtų konfiskuoti visą visutėlį karo nusikaltėlių šalies Rusijos turimą kilnojamą ir nekilnojamą turtą, įskaitant pinigines lėšas bankuose ir perduoti jį Ukrainos žinion.

Liepos mėnesį Vilniuje vyksiančiame NATO viršūnių susitikime NATO valstybės narės susitars dėl Ukrainos stojimo į Aljansą tvarkos, pareiškė Ukrainos gynybos ministro pavaduotojas Volodymyras Havrylovas. Jo nuomone, didelių problemų dėl sprendimo dėl Ukrainos nekils. "Yra visi požymiai, kad Ukraina gaus tai, ko nori, tam tikru formatu", - sakė V. Havrylovas.

"Jau dabar per viršūnių susitikimą Vilniuje Ukraina turėtų suprasti, kad po karo, tarkime, per metus ar dvejus, kai bus atlikti tam tikri procedūriniai dalykai, mes tapsime NATO nariais", - pridūrė viceministras.

Na taip. Tik yra mažytis bet. Reikia kažkaip pasiekti, kad tas karas baigtųsi ir pageidautina taip, kad būtų atstatytos Ukrainos 1991 metų sienos. Ir tada jau tikrai viskas eisis kaip iš pypkės. Jei bus, kas ir kam einasi. Ir kur.

Reikšmingi postūmiai

Humanitarinė padėtis Ukrainoje "labai pablogėjo", palyginti su padėtimi prieš Kachovkos užtvankos griūtį, pranešė JT atstovas. Generalinio sekretoriaus pavaduotojas Martinas Grifitsas sakė, kad geriamojo vandens trūksta "nepaprastai daug" – 700 000 žmonių, ir įspėjo, kad dėl potvynio padarinių vienoje svarbiausių pasaulio duonos krautuvių beveik neišvengiamai sumažės grūdų eksportas, pakils maisto kainos visame pasaulyje, o milijonai žmonių, kuriems reikia maisto, turės mažiau ką valgyti.

"Ši problema yra užkrečiama kaip virusas“, - sakė jis interviu "The Associated Press". "Ir tiesa yra ta, kad tai tik pradžia, kai pamatysime šio veiksmo pasekmes."

Deja, JT kalbėtojas yra greičiausiai teisus. Sunku pasakyti, ar karo nusikaltėliai įskaičiavo ir šias pasekmes, bet mes esame linkę manyti, kad taip. Rusija maistą naudoja kaip hibridinį ginklą, kaip šantažo priemonę, o grūdų trūkumas, badas iššauks taip Maskvos trokštamą pabėgėlių antplūdį į sočius Vakarus.

Ukrainos vyriausioji žvalgybos valdyba mano, kad nėra pagrindo manyti, jog rusai nutrauks savo teroro taktiką kare prieš Ukrainą. Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas Andrijus Jusovas sakė, kad "teroristą galima tik sustabdyti ir patraukti atsakomybėn. Jei žmogus, sistema, valstybė, kariuomenė anksčiau vykdė karo nusikaltimus ir dabar naudoja tokius metodus, koks pagrindas tikėti, kad rytoj jie pasikeis ir staiga pradės gerbti žmonių, vaikų gyvybes ar tarptautinę teisę? Ne. Taip neatsitiks", - sakė jis.

Pasak Jusovo, agresoriui pasipriešinti gali tik Ukrainos kariuomenės ir gynybos pajėgų sėkmė, tarptautinės proukrainietiškos koalicijos stiprinimas ir teritorinio vientisumo atkūrimas. "Siekiant šio tikslo daroma viskas, kas įmanoma ir neįmanoma. Įskaitant infrastruktūros objektų apsaugą", - sakė jis.

Jusovas pažymėjo, kad rusų sprendimas susprogdinti Kachovkos hidroelektrinės užtvanką savo mastu prilygsta visavertei Rusijos Federacijos invazijai į Ukrainą. Todėl sprendimą priėmė ir galutinį įsakymą tiesiogiai davė Rusijos diktatorius V. Putinas, o šio karo nusikaltimo vykdytojai buvo Kachovkos hidroelektrinės apylinkėse dislokuoti Rusijos daliniai.

Putino laukia nesulaukia Haga.

Buvęs Azovo pulko vadas, majoras Maksimas Žorinas patvirtino, kad Trečioji atskirtoji šturmo brigada pasiekė pažangą prie Bachmuto. Ukrainos pajėgos įsitvirtina iš okupantų atkovotose pozicijose. Priešas vis dar turi didelį personalo, amunicijos ir aviacijos pranašumą. "Nepaisant to, mes randame silpnų vietų gynyboje, kurią bando sukurti priešas, ir ten smogiame", - pabrėžė kariškis.

Dabar okupantus šiame fronto ruože, pasak Žorino, sustiprino šauktiniai iš "Storm z" reguliariosios kariuomenės gretų. Nors, pridūrė karininkas, priešais gynėjus daugiausia yra Rusijos Federacijos 57-oji brigada.

Rusijos aviacija veikia kelis kartus per dieną. Be to, okupantai toliau perkelia naujus rezervus pozicijoms atremti. Tačiau sąlygas mūšio lauke vis dar diktuoja Ukrainos kariuomenė.

Ukrainos Generalinis štabas ryte informavo, kad Rusijos okupantai bando visiškai užimti Luhansko ir Donecko sritis, per dieną įvyko 28 susirėmimai. Priešas vykdė nesėkmingus puolimo veiksmus Limano ir Bachmuto kryptimis, o Ukrainos ginkluotosios pajėgos atrėmė visas priešo atakas ties Marjinkos gyvenviente.

Trumpai

Rusijos užsienio teroro reikalų ministerija šeštadienį pareiškė, kad Islandijos sprendimas sustabdyti savo ambasados veiklą Maskvoje "griauna" dvišalį bendradarbiavimą. Penktadienį Islandija pareiškė, kad veikla bus sustabdyta nuo rugpjūčio 1 d. dėl "visų laikų žemo" šalių komercinių, kultūrinių ir politinių santykių lygio, ir pridūrė, kad ji paprašė Rusijos apriboti savo diplomatinę veiklą Reikjavike.

"Mes atsižvelgsime į šį nedraugišką sprendimą ateityje kurdami ryšius su Islandija. Į visus antirusiškus Reikjaviko veiksmus neišvengiamai bus atitinkamai reaguojama", - pranešė Kremlius.

Islandija, mes tave mylime!

Vėlai šeštadienį Rusijos pietinėje Belgorodo srityje, besiribojančioje su Ukraina, nuvažiavo nuo bėgių penkiolika tuščio krovininio traukinio vagonų, pranešė vietos gubernatorius Viačeslavas Gladkovas ir pridūrė, kad "remiantis preliminaria informacija, aukų nėra".

Štai prie ko priveda neatsargus rūkymas.

Sekmadienį Juodkalnijoje rengiami pirmalaikiai parlamento rinkimai, kurie gali parodyti, ar ši maža NATO narė Balkanuose įveiks gilius politinius nesutarimus ir nestabilumą, trukdžiusį jai įstoti į Europos Sąjungą. Apie 542 000 rinkėjų balsuos už 15 partijų ir koalicijų, keliančių kandidatus, nuo griežtai provakarietiškų iki proserbiškų ir prorusiškų.

Šie rinkimai bus pirmieji Juodkalnijoje per daugiau kaip 30 metų, kuriuose nedalyvaus Milo Djukanovičius, kuris nuo 2001 m. beveik be pertraukos ėjo šalies ministro pirmininko arba prezidento pareigas. Balandžio mėnesį jis pralaimėjo prezidento rinkimus ir buvo išmestas į politikos šiukšlyną.

Šeštadienį Turkijoje esančioje raketų ir sprogmenų gamykloje įvykus sprogimui, sugriuvo pastatas ir žuvo visi penki jame buvę darbuotojai. Sprogimas įvyko apie 8 val. 45 min. valstybinės Mechaninės ir cheminės pramonės korporacijos komplekse sostinės Ankaros pakraštyje, žurnalistams sakė gubernatorius Vasip Sahin. Sprogimą greičiausiai sukėlė cheminė reakcija gaminant dinamitą. Prokurorai pradėjo oficialų tyrimą, sakė jis.

Daugiau nei dešimtmetį Rusijoje gyvenęs amerikiečių muzikantas buvo suimtas dėl įtarimų narkotikų prekyba, šeštadienį pranešė Rusijos žiniasklaida. Maskvos teismas nurodė jį du mėnesius laikyti kardomajame kalinime, jam pateikti kaltinimai dėl narkotikų gamybos ar platinimo, už kuriuos gresia iki 20 metų laisvės atėmimo bausmė.

Travis Leake įvardijamas kaip grupės "Lovi Noch" vokalistas, buvęs JAV kariuomenės desantininkas, nuo 2010 m. gyvenantis Maskvoje.

Labai keistas pasirinkimas. Ne, ne sodinti amerikiečius į kalėjimą. Amerikiečiams gyventi Rusijoje.

Lietuvoje

Gal ir ne trys milijonai, bet daugelis sporto mėgėjų vakar sulaikę kvėpavimą ir pamiršę buities rūpesčius stebėjo „Žalgirio“ ir „Ryto“ mūšį Kaune.

Dviejų tūkstančių sirgalių desantas iš Vilniaus viešosios tvarkos sergėtojams iš anksto kėlė nerimą, tačiau be reikalo.

Vienintelis reikšmingesnis driskiaus mentaliteto pasireiškimo epizodas buvo skriejantis alaus bokalas į svečių žaidėją.

„Žalgiris“ tapo čempionais, o mes atsargiai džiūgaujame visai ne dėl to. Be abejo, sveikiname nugalėtojus ir pralaimėtojus, tačiau labiausiai – tautiečius, kurie, atrodo, vis labiau tampa civilizuotesni, ir po profesionalaus sporto rungtynių, nebepereina į mėgėjišką kolektyvinę rungtį – snukiadaužį.

Nuotraukoje - Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau, lydimas Kanados finansų ministrės Chrystios Freeland, aplanko sunaikintų transporto priemonių parodą savo vizito dieną prie Atminimo sienos, skirtos pagerbti žuvusiems Ukrainos kariams, Rusijai užpuolus Ukrainą, Kyjive, Ukrainoje, 2023 m. birželio 10 d. REUTERS/Valentyn Ogirenko/Pool

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://tinyurl.com/f352n3uw54 views0 comments

ความคิดเห็น


bottom of page