top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 10 05 / 11:00

Politinis strateginis lygmuo
Kremlius pareiškė, kad nedalyvaus Vakarų "branduolinės retorikos" pratybose po to, kai pasirodė pranešimų, kad Rusija ruošiasi pademonstruoti savo raumenis - pasirengimą panaudoti branduolinius ginklus. Putinui burna dirbančio Peskovo pareiškimas atsirado iškart po to, kai pasirodė informacija, kad Rusija ruošiasi surengti branduolinį bandymą prie Ukrainos sienų.
JAV valstybės sekretorius A. Blinkenas jau anksčiau sakė, kad Vašingtonas turi aiškų veiksmų planą, jei Rusija panaudotų branduolinį ginklą. Pareigūno teigimu Jungtinės Valstijos apie tai informavo Kremlių "labai aukštu lygiu".
Vakar Šė Korėja be įspėjimo paleido balistinę raketą, kuri, praskriejusi virš šiaurinės Japonijos dalies, nukrito Ramiajame vandenyne. Raketa skrido virš Japonijos Tohoku regiono, kuriame gyvena daugiau kaip 8 mln. žmonių. Provokacija paskatino diskusijas dėl tokio tipo ginklų naudojimo kontrolės. Pasak Japonijos pareigūnų, paleista raketa nuskrido maždaug 4 600 km atstumą, jos pakilimo aukštis siekė apie 1 000 km.
Toks Kremliaus draugelių „išdykavimas“ mirtinai pavojingas regione skrendantiems lėktuvams ir laivams, nes apie raketos paleidimą nebuvo iš anksto perspėta. Kitas dalykas, kad jis, net jei ir nesinchronizuotas - į mostę Kremliaus branduoliniam terorui.
Pasaulio žiniasklaidos priemonės platina informaciją apie tariamas grėsmes. Gąsdinamasi Rusijos branduolinį užtaisą galinčiu nešti povandeniniu dronu - torpedine raketa "Poseidonas", kuri vadinama "apokalipsės ginklu". Taip pat skelbiama, kad Rusija perkėlė traukinį, kuris, kaip manoma, yra susijęs su gynybos ministerijos padaliniu, atsakingu už branduolinę amuniciją. Vėliau ši informacija paneigta, informuojant, kad su Maskvos branduoliniu arsenalu nevyktsta neįprasta veikla.
Manome, kad visos šios „antys“ įmestos Kremliaus, specialiai tam, kad imtume drebėti, laukti branduolinio smūgio ir pasaulio pabaigos. Kad tuomet, kai Maskva paskelbs, esą jau atėjo diena X ir dabar jau tuoj pat bus smogta branduoliniu užtaisu, pultume ant kelių ir maldautume pasigailėjimo. To nebus. Šįkart driskiai patys klūpės ant kelių, apsižergę savo pačių neveikiančias raketas. Būkite ramūs. Pasitikėkite NATO, JAV ir Lietuvos kariuomene.
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pasirašė dekretą, kuriuo atmetamos tiesioginės taikos derybos su Rusijos diktatoriumi. Po Zelenskio dekreto Kremlius pareiškė, kad "deryboms reikia dviejų pusių“, todėl Maskva esą lauks, kol pasikeis Ukrainos pozicija.
Kremlius šiuo metu aktyvavo visą savo agentūrą, viešus ir slaptus kanalus, kurių tikslas – sustabdyti Ukrainos puolimą, pradėti derybas, laimėti laiko, pasiruošti tolimesniam puolimui. Pagrindinės Kremliaus žinutės: niekam nereikia susinaikinimo; “konfliktą” spręskime derybomis; reikia išsaugoti ukrainiečių gyvybes, paaukojant Ukrainos teritorijas; Rusija apsiramins, kai Ukraina nusileis Rusijai ir atsisakys ketinimų tapti NATO nare; jei Vakarai neatsitrauks – Kremlius smogs branduolinį smūgį; Vakarai turi rinktis, ar Ukraina - Rusijos dalis, ar visiškas susinaikinimas.
Šios žinutės yra Maskvos gebelsų išmislas, kuris kaip tik dabar, kai driskiai gauna į kudlas visuose okupuotos Ukrainos ruožuose, padidintu srautu „stumiamas“ pasaulyje ir, žinoma, mūsų Lietuvoje. Išvydę taip kalbantį ar socialiniuose tinkluose besidergiantį padarą elkitės ramiai - tai visiškai situacijoje nesigaudantis samarietis (vienas procentas), Olgino fabriko trolis (penki procentai), botas (penkiasdešimt ir devyni procentai), arba žmogus, turintis kūjo ir pjautuvo formos liežuvį, pasirašęs sandėrį su šėtonu, o jam virš ausų styro Kremliaus bokštų formos ragai (trys dešimtys ir penki procentai).
Indijos premjeras N. Modi Ukrainos prezidentui V. Zelenskiui pasakė, kad Indija pasirengusi prisidėti prie taikos derybų. Indijos premjeras pabrėžė, kad jo šaliai svarbu užtikrinti branduolinių objektų saugumą, taip pat ir Ukrainoje.
Pabudo. Tikimės, kad Indijos valdžia suprato, kad naftos pirkimas iš neadekvataus Rusiją valdančio režimo ir jo palaikymas gali vožti branduoline kuvalda, o žiežirbos atlėkti iki pat Tiruvannamalai.
Europos Sąjungos finansų ministrai susitarė integruoti paramos išmokas Ukrainai. Europos Komisijos vadovo Dombrovskio teigimu, šių metų mokėjimai Kyjivui buvo nereguliarūs, todėl 2023 m. išmokos bus labiau struktūrizuotos ir nuspėjamos.
JK Gynybos sekretorius B. Wallace teigia, kad Jungtinė Karalystė pratęs oro gynybos sistemų dislokavimą Lenkijoje.
Taip. Tam yra pagrindas. Galėtų ir Lietuvoje tą padaryti.
ES diplomatinė tarnyba pranešė, kad per susitikimą su Rusijos reikalų patikėtiniu K. Logvinovu Maskva paraginta atšaukti savo "neteisėtą veiksmą" ir besąlygiškai išvesti visus savo karius iš visos Ukrainos teritorijos.
Aha. Logvinovas atsiprašė, apsiverkė, paskambino Putinui, o pastarasis persigandęs išvedė ordą iš Ukrainos. Europos biurgeriai nesupranta, kad angliškai, prancūziškai, vokiškai nekalbantys, arba su klaikiu akcentu veblenantys kostiumuoti rusų „diplomatai“ tesupranta du dalykus – žodžių junginį iš trijų raidžių arba žarstekliu per snukį.
“Dalinės” chaotiškos mobilizacijos metu į Rusijos kariuomenę pašaukta daugiau nei 200 000 piliečių. Suformuotų dalinių personalo mokymas, pasak Šoigu, vyksta 80 - yje poligonų ir šešiuose mokymo centruose.
Paaiškiname, kad tie poligonų centrai – tai palapinių miesteliai be palapinių, su tualetais be unitazų ir poilsiui skirtomis vietomis be lovų. Mobilizuotieji šika pakrūmėse ir laka degtinę prie laužų. Beje, ji jau baigiasi ir tai yra didžiulė bėda. Regisi, Putkos jubiliejus nusimato liūdnas, pagiriotas ir labai kruvinas.
Šaltinių duomenimis, Putinui paskelbus dalinę mobilizaciją, per pastarąsias dvi savaites iš Rusijos išvyko nuo 700 tūkst. iki vieno milijono rusų.
Vienokiu ar kitokiu būdu, vis tiek lipama kaimynams ant galvos.
Vokietijos generolas leitenantas Andreas Marlow pareiškė, kad Europa turi stiprinti savo kariuomenių sąveiką, nes artimiausioje ateityje teks kovoti su Rusijos keliama grėsme.
Eee... o tai, škia, kodėl ruoštis kovai ateityje, jei gali laimėti šiandien? Mūsų sąjungininkams akivaizdžiai trūksta kovinės dvasios ir realistinio požiūrio į karą, kurį galėtų įgyti fronte, kad ir išvaduojant Chersoną.
Kaimynų kolūkio diktatorius Lukašenka, metė kastuvą į bulvių tarpuvagę ir pareiškė, kad Ukraina netoli bendros abiejų šalių sienos dislokavo 15 000 karių, kurie stato gynybinius įtvirtinimus ir vykdo žvalgybą.
Keisti tie ukrainiečiai. Vietoj to, kad eitų bulvių kasti, domisi iš kur kyla jų miestus griaunančios ir vaikus žudančios raketos.
Bulbašenka taip pat pareiškė, kad Baltarusija seniai dalyvauja „karinėje operacijoje“, saugodama Rusiją ir Baltarusiją nuo Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos.
Teisingai Batka sako. Jei nesaugotų – seniai būtume įsiveržę į Rusiją ir užpuolę Maskvą, kaip kad įvyko 1609-aisiais, kuomet Klušino mūšyje sutriuškinus maskolių kariuomenę, ATR daliniai be pasipriešinimo užėmė Maskvą.
Operacinis lygmuo
Putinas ir jo generalbalvonai apsišovė. Driskių vadai manė, kad referendumai sustabdys Ukrainos kariuomenę. Nesustabdė. Priešingai - įkvėpė. Nepadėjo grasinimai, kad puolant Donbasą, gali prasidėti branduolinis karas.
Rusijos armijoje šiuo metu tvyro panika. Nebežinoma, kokiomis priemonėmis stabdyti ukrainiečių puolimą. Sudaužius rusų įtvirtinimus rytinėje Oskilo upės pusėje, driskiai traukiasi į Luhansko gilumą, o ukrainiečiai eina pirmyn.
Rusai traukiasi ir iš Chersono srities, tačiau tai gali būti klaidinantis manevras. Kremlius darys viską, kad išsaugotų užgrobtos srities „sostinę”, bet tik laiko klausimas, kad ji bus išvaduota.
Putinas ir Šoigu teigia, kad planuojama mobilizuoti apie 300 000 žmonių, tačiau Rusijos žiniasklaida skelbia, kad ordą iš viso gali papildyti daugiau nei milijonas žmonių.
Labai įdomu, kuo tą milijoną apginkluos Šoigu. Gal šakutėmis? Ukrainos žvalgyba praneša, kad Rusijoje mobilizuotiems kariams trūksta karinių uniformų, miegamųjų vietų ir tualetų. Dabar aišku, kodėl driskiai tuštinasi ant užgrobtų mokyklų stalų – Rusijos armijoje atprantama naudotis tualetu ir higienos priemonėmis.
Rusija pademonstravo nesugebanti nuslopinti Ukrainos oro gynybos pajėgų, nors NATO manė, kad ji turi tokių pajėgumų, pareiškė buvęs NATO vyriausiasis sąjungininkų pajėgų Europoje vadas, į atsargą išėjęs generolas Philip Breedlove. "Rusijos karinės oro pajėgos nesugebėjo užimti dominuojančios padėties Ukrainos oro erdvėje", - pareiškė JAV generolas. Breedlove teigimu, pirmosiomis karo dienomis Rusija panaudojo šimtus raketų, tačiau daugelis jų į nieką nepataikė, nes ukrainiečiai nuolat keitė priešlėktuvinės gynybos sistemų dislokacijos vietas.
Taktinis lygmuo
Prezidentas V. Zelenskis patvirtino, kad Chersono srityje išvaduotos gyvenvietės: Lubymivka, Chreščenivka, Zolota Balka, Biliavka, Ukrainka, Velyka Oleksandrivka, Mala Oleksandrivka ir Davydiv Brid.
Praėjusią naktį okupantai atakavo Ukrainą bepilotėmis skraidyklėmis "Shahed-136". Šalies pietuose oro pajėgų priešlėktuvinių raketų daliniai sunaikino šešis dronus kamikadzes. Taikytasi į Odesą, Kyjivo sritį, Bilyj Cerkvės miestą kurortą, įkurtą 1054 Jaroslavo Išmintingojo, kaip tvirtovę apsaugai nuo anuometinių užpuolikų klajoklių. Dėl dronų atakos kilo gaisrai keliuose miesto infrastruktūros objektuose, vienas žmogus sužeistas.
Ukraina paprašė Izraelio pasidalinti žvalgybos duomenimis apie Irano karinę paramą Rusijai. Rugpjūčio viduryje Iranas Rusijai pardavė 1 000 savo bepiločių orlaivių.
Fronto linijoje okupantai stengiasi išlaikyti užimtas teritorijas, mėgindami trukdyti aktyvius Ukrainos kariuomenės veiksmus. Atskirose kryptise rusų daliniai persigrupuoja. Ir toliau apšaudomos Ukrainos kariuomenės pozicijos palei visą sąlyčio liniją.
Praėjusią parą okupantai į Ukrainos teritoriją paleido 9 raketas, sudavė 6 oro smūgius, surengė 56 apšaudymus iš reaktyvinių artilerijos sistemų.
Nuo okupantų smūgių nukentėjo objektai ir civiliai gyventojai daugiau kaip 27 gyvenvietėse.
Pranešama, kad traukdamiesi iš Chersono srities gyvenviečių, okupantai užminavo daug infrastruktūros objektų, privačių gyvenamųjų namų, todėl kol kas draudžiamas bet koks civilių judėjimas.
Turimais duomenimis, sužeistiems okupantams, esantiems Krymo teritorijoje, Evpatorijos miesto ligoninėse trūksta medicininės įrangos ir priemonių gydymui.
Rusijos armijos generaliniam štabui kyla problemų dėl „dalinės mobilizacijos". Mobilizuotieji iš Krasnodaro krašto Molkino mokymo centro buvo išsiųsti atgal į Primorską-Achtarską vien dėl to, kad nesugebėta karių apgyvendinti, aprengti ir pamaitinti.
Ukrainos pajėgos smogė okupantų pontoninei perkėlai per Dnipro upę Chersono srityje. Tokmako miesto rajone sunaikintas priešlėktuvinių raketų kompleksas S-300, smogta priešininko pozicijoms Zaporižės srities Huliaipolės ir Nucų gyvenviečių rajonuose.
Ukrainos karo aviacija sudavė 17 smūgių, pataikyta į 4 atramos punktus, 11 ginklų ir karinės technikos susikaupimo vietų bei 2 priešlėktuvinių raketų kompleksams.
Ukrainos priešlėktuvinės gynyba numušė rusų sraigtasparnį.
Raketiniai ukrainiečių daliniai ir artilerija smogė 2 kontrolės punktams, 4 gyvosios jėgos susitelkimo vietoms, ginkluotės, karinės įrangos dislokavimo vietoms, vienam priešlėktuvinių raketų kompleksui.
Foto: partizanai Luhanske klijuoja atsišaukimus palaikydami gyventojus.
Dėkojame mūsų skaitytojams ir sekėjams bei rėmėjams. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame. Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). Atskirai sakome ačiū: UAB "RCS LT", Silvijai T. ir Lietuvos aludarių gildijai. 2022 10 01 - 12 31 kasdienės apžvalgos yra projekto „Aštuonkojis“ dalis. Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Visuomenės informacinio saugumo agentūra, sąskaitos Nr. LT447300010172065624


32 views0 comments

Comments


bottom of page