top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

UKRAINIEČIŲ OPERACIJA „LAUMŽIRGIS“ PATVIRTINA, KAD UKRAINOJE – JAV „ATACAMS“ (2023 10 18)

Geopolitinė padėtis

Šiandien neįgali Jungtinių Tautų Saugumo Taryba turėtų balsuoti dėl Brazilijos parengtos rezoliucijos, kurioje raginama padaryti humanitarinę pertrauką Izraelio ir palestiniečių teroristų organizacijos "Hamas" kare. Esminis tikslas, ko siekiama šiuo popieriumi, kad Izraelis sudarytų sąlygas humanitarinei pagalbai patekti į Gazos ruožą. Dėl rezoliucijos turėjo būti balsuojama dar pirmadienį, tačiau JAV prašymu, rankų pakėlimas buvo atidėtas.

Dabar jau aišku, kad laukia ypač karštos diskusijos, ir visai ne dėl humanitarinės pagalbos paliaubų, o dėl skerdynių, įvykusių vakar Gazos ligoninėje detonavus užtaisui, per kurį žuvo šimtai žmonių.

Palestiniečių pasiuntinys JT Rijadas Mansūras dėl žudynių ligoninėje apkaltino Izraelio pajėgas ir paragino nedelsiant nutraukti ugnį, o teroristinė Rusija ir JAE pareikalavo ištirti, kas atsakingas už sprogimą. Izraelio ambasadorius JT Giladas Erdanas savo ruožtu paskelbė pareiškimą, kad visa atsakomybė tenka kitai palestiniečių kovotojų grupuotei, taip pat teroristinei organizacijai, "Islamo džihadas".

„Islamo džihadas“ šiuos kaltinimus, žinoma, paneigė. Nepriklausomų šaltinių duomenimis, kol kas nėra aišku, kas atsakingas už sprogimą. Tačiau daugelis arabų šalių suskubo teigti, kad mažiausiai 500 civilių gyvybes nusinešusią ataką surengė Izraelio oro pajėgos, o taikytasi esą buvo tyčia į ligoninę.

Jordanijos karalius Abdullah II išpuolį pavadino "gėda žmonijai". Be to, jis atšaukė aukščiausiojo lygio susitikimą, kuris turėjo vykti šiandien Jordanijoje, Jungtinių Valstijų prezidentui Joe Bidenui bandant sumažint įtampą ir aptarti kruviniausio pastarųjų dešimtmečių konflikto Izraelyje ir Gazos ruože sureguliavimo klausimus su arabų šalių vadovais.

Atrodo, kad eilinio žmonijos kvailumo pasireiškimo sprogdinant ligoninę Gazoje priežastis buvo būtent šis planuotas susitikimas. Abi kariaujančios pusės turėjo priežasčių, dėl kurių šis susitikimas jiems nebūtų buvęs naudingas, bet daugiausia tam noro, t.y. dar labiau supriešinti arabų pasaulį su Izraeliu ir jo sąjungininke JAV, turi Rusija, Kinija ir Iranas.

Todėl logiška manyti, kad nesvarbu, kuri pusė buvo šio siaubingo ir gėdingo veiksmo vykdytoja, už jo su savo „patarimais“ ir modus operandi stovi pagrindinis pasaulio teroristas ir tarptautinėje paieškoje paskelbtas karo nusikaltėlis Putinas.

Pastarasis gi, viešėdamas Kinijoje, gyrė Kinijos „brangų draugą“ kompartijos vyrbegemotą Xi Jinpingą už „Juostos ir kelio“ inciatyvą bei pliurpė, kad teroristinė Rusija galėtų atlikti svarbų vaidmenį šiuolaikinei Kinijai atgaivinant senovinį Šilko kelią.

Prieš pat V. Putinui pradedant kalbėti, iš salės išėjo saujelė Europos delegatų, įskaitant buvusį Prancūzijos premjerą Jean-Pierre Raffarin.

Su Rusijos fiureriu, blogio ašies konferencijos parodijoje dalyvavo ir jo užsienio teroro reikalų ministras S. Lavrovas, kuris netrukus vėl lankysis Šė Korėjoje. Kaip jūs puikiai suprantant, visas šis cirkas tėra dūmų uždanga rimties pokalbiams prie vodkos ir ikrų. Mes galime tik numanyti, kokie klausimai yra sprendžiami juose, bet neabejojame, kad jie turės pasekmes viso pasaulio geopolitinio saugumo paveikslui.

Tuo tarpu J. Bideno administracija pranešė, kad planuoja stabdyti pažangesnių dirbtinio intelekto lustų, kuriuos sukūrė "Nvidia" ir kitos JAV įmonės, siuntimą į Kiniją. Šia priemone siekiama užkirsti kelią Pekinui gauti pažangiausias JAV technologijas, kuriomis ji stiprina savo kariuomenę.

Naujosiomis priemonėmis šalinamos pernai spalį paskelbtų apribojimų spragos ir jos tikriausiai bus atnaujinamos "bent kartą per metus", sakė JAV Prekybos departamento sekretorė Gina Raimondo.

Jos teigimu, siekiama apriboti Kinijos prieigą prie "pažangių puslaidininkių, kurie galėtų paskatinti dirbtinio intelekto ir sudėtingų kompiuterių, itin svarbių karinėms reikmėms, proveržį", ir pabrėžė, kad administracija nesiekia pakenkti Pekinui ekonomiškai.

Ji sakė, kad Kinija vis tiek importuos JAV puslaidininkių už šimtus milijardų dolerių.

Iš esmės, kai gerai pagalvoji, niekas nesikeičia pasaulyje nuo Vytauto Didžiojo laikų. Taip, kaip jis anuomet, viduramžiais, savo užantyje užaugino gyvatę – Muskovijos kunigaikštystę, kuri virto viena didžiausių, o gal ir didžiausia pasauliui bėda, taip ir dabar Vakarų pasaulis, spaudžiamas geresnių baldų poreikio ir vergaudamas pinigui, prekiauja su potencialiu (Kinija) ir tikru (Rusija) priešu, tiekdamas jam ne tik ėdalą, bet ir kare pritaikomas technologijas.

Reikšmingi postūmiai

JAV prezidentas J. Bidenas svarsto galimybę pateikti Kongresui papildomą prašymą dėl maždaug 100 mlrd. dolerių pagalbos Izraeliui ir Ukrainai. Į šias lėšas taip pat bus įtrauktas finansavimas JAV sienos apsaugai ir pagalba Indijos-Ramiojo vandenyno regiono šalims, ypač Taivanui.

Paketo detalės dar derinamos, tačiau ši suma, greičiausiai, apims visus fiskalinius metus, o ankstesnis Baltųjų rūmų prašymas, kuriame buvo numatyta 24 mlrd. dolerių pagalba Ukrainai, apėmė tik tris mėnesius. Tačiau pati prašymo apimtis tikriausiai sulauks pasipriešinimo Atstovų Rūmuose.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vakar pranešė, kad gynėjai surengė vieną galingiausių atakų prieš okupantus, o jos metu buvo panaudotos Jungtinių Valstijų dovanotos ilgesnio nuotolio balistinės raketos ATACAMS.

Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgos teigė sunaikinusios devynis Rusijos sraigtasparnius dviejuose aerodromuose Rusijos okupuotuose regionuose. Taip pat buvo smogta karinei įrangai, priešlėktuvinės gynybos sistemai, amunicijos sandėliams ir pakilimo takams, sakoma pareiškime. Per ataką kodiniu pavadinimu "Operacija laumžirgis“ buvo sunaikinti dešimtys ir sužeisti šimtai driskių.

V. Zelenskis pareiškė "ypatingą padėką" Jungtinėms Valstijoms už ATACMS atsiuntimą. "Mūsų susitarimai su prezidentu J. Bidenu įgyvendinami", - sakė jis savo įprastiniame vakaro kreipimesi, pabrėždamas, kad ATACMS "pasiteisino".

Nors JAV kariuomenės taktinės balistinės raketos gali smogti taikiniams, esantiems už 300 km, Ukrainai perduota versija apribota 160 km atstumu.

Šią naktį rusų okupantai raketomis atakavo Zaporižę, mažiausiai du civiliai žuvo, karo nusikaltėliams pataikius į daugiabutį.

Iš viso per parą fronte įvyko 69 koviniai susirėmimai. Rusų okupacinės pajėgos tęsia puolimą, kurio pagrindinis tikslas – Avdijivkos apsupimas ir visiška Donbaso aneksija.

Trumpai

"Baltųjų rūmų sprendimas siųsti tolimojo nuotolio raketas ukrainiečiams yra didelė klaida. Šio nuo visuomenės sąmoningai nuslėpto žingsnio pasekmės bus pačios rimčiausios. Vašingtonas nuosekliai laikosi linijos, nukreiptos į visišką dvišalių santykių nutraukimą. Jungtinės Valstijos ir toliau siekia tiesioginio NATO ir Rusijos susidūrimo", - sakė Rusijos ambasadorius JAV Antonovas.

Teroristų valstybės atstovas triedžia į kelnes vien nuo minties apie tai, kad JAV, ar visa NATO įsitrauktų į tiesioginius veiksmus su Rusija.

Izraelio kariuomenė paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuota Al Ahli ligoninė Gazos ruože prieš ir po nesėkmingo "Islamo džihado" raketų paleidimo. Teigiama, kad šalia ligoninės esančioje teritorijoje nėra duobių, kurias įprastai palieka aviacinės bombos.

Rusijos teroristams šeimininkaujant chuntų valdomose Afrikos valstybėse, Vakarų šalys ir demokratija patyrė dar vieną triuškinamą fiasko. Šį kartą, Malyje, dėl itin blogėjančios padėties ir dvigubai padaugėjus islamo ekstremistų rengiamų išpuoliui skaičiui, JT taikos palaikymo pajėgos pradėjo karių iš dviejų savo bazių Malio šiaurėje, išvedimą.

Lietuvos kariai jau anksčiau baigė savo misiją šioje terorizmo purtomoje šalyje. Deja, bet stabilumo ir taikos pasaulyje dar labiau sumažėjo.

Lietuvoje

Tęsiasi kaimukio komunikacinė krizė dėl pranešimų apie neva padėtus sprogmenis įvairiose įstaigose. Eilinį kartą valstybę vairuojančiųjų gretose – pasimetimas, arogancija, visiškas nesugebėjimas bendrauti su savo piliečiais ir, kas blogiausia, kaltinimas visų aplinkui, nematant savęs veidrodyje.

Ramina tai, kad mūsų policija veikia – kiek tokiomis krizinės situacijos sąlygomis galima – profesionaliai ir užtikrintai.

Mums, kaimo liaušiams ir nesusipratėliams, kurie kelia paniką ir visus kritikuoja, nes tai sėdint ant sofos ir nieko neišmanant, yra lengviausia (čia autoironija ir sarkazmas), belieka pasidžiaugti, kad pati visuomenė telkiasi ir mokosi, klausia, ką daryti, konsultuojasi ir susidėliodama veikimo žingsnius, yra labiau susikaupusi, dėmesinga ir mažiau impulsyvi.

Nudžiugino ir tai, kad (tikimės) VRM ministrė mus išgirdo ir vakar pagaliau ėmėsi lyderystės. Suprantama, kai autoritetas visuomenės akyse šlubuoja, labai sunku, kad ji tave išgirstų. Bet kalbėta buvo tinkamai, aiškiai, tiesa, nors gerokai pavėluotai, bet geriau vėliau, nei niekada.

Tačiau esame visiškai nesupratę, ką kai kurie itin svarbias pareigas užimantys valstybėje asmenys norėjo pasakyti, kad įstaigos turi „ignoruoti“ gautus grasinimus ir nereaguoti, taip esą neduodant pagrindo eskaluoti įtampos. Tokia nekompetencija tiesiog pribloškia.

Mielieji, į bet kokį grasinimą reaguokite. Bet ramiai, sutelkus dėmesį ir nepasiduodant emocijoms. Jei grasinama susprogdinti ar kitaip sukelti masinę destrukciją, pagalvokite, ar buvo galimybė į pastatą / vietovę artimiausiu metu patekti pašaliniams asmenims, ar yra didesnių daiktų, kurie palikti be priežiūros ir niekam nepriklauso. Įsivertinkite grėsmę. Jei, jūsų manymu, ji yra itin didelė, kaip ir grasinimų įvykdymo tikimybė, nedelsiant veikite – ryžtingai, ir negalvodami, kas ką pasakys.

Būtinai praneškite policijai, tam yra duotas ir atskiras numeris. Pasikonsultuokite su pareigūnais. Pranešti būtina ir dėl to, kad tokie grasinimai yra nusikaltimas, o be to, labai svarbi informacija žvalgybos tarnyboms.

Jei yra galimybė, o to dar nėra padaryta, kuo greičiau įrenkit vaizdo stebėjimą, pasamdykite saugos tarnybą, kuri prižiūrėtų ir staigiai reaguotų į bet kokius nerimą keliančius įvykius. Tas padės suvaldyti ir narkotikų platinimo bei kitų incidentų galimybę ateityje, jei kalbame apie ugdymo įstaigas.

Žinokite, kad vieno algoritmo, vieno buko nurodymo iš viršaus visiems gyvenimo atvejams nėra. Už mūsų veiksmus esame atsakingi, visų pirma, mes patys. Jei įkišote ranką į ugnį, nelaukite instrukcijų, ką daryti, o traukite ranką iš ugnies.

Tačiau, pasikartosim: jei nieko įtartino nepastebėjote, jei nėra didesnių paketų, daiktų, kurių anksčiau nebuvo, nepažįstamų, pašalinių žmonių, kitų įtarimą keliančių subjektų ir objektų, nepameskit galvos.

Svarbiausia, būkite dėmesingi sau ir aplinkai. Būdami sąmoningi, pilietiški, saugokite save ir kitus.

Nuotraukoje: ukrainiečių karių pozicija netoli Avdijivkos rugpjūčio viduryje (šaltinis AP/Libkos).

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt65 views0 comments
bottom of page