top of page
  • Writer's pictureAurimas Navys

KABLELIS TERORO NARATYVE

Spalio 17-ąją atveriu „The New York Times“ naujienlaiškį. Skaitau iki pirmo kablelio: „Izraelio smūgis ligoninei pražudė šimtus…“ Tai komentaras apie spalio 14 d. ataką, kai „nežinoma“ raketa smogė į „Al Ahli Arab“ ligoninę. Jau buvo pasirodęs oficialus Izraelio kariškių pareiškimas, kad raketą, tikėtina, paleido Palestinos „Islamo džihado“ smogikai, nuo „Hamas“ santykinai nepriklausomi teroristai, bet „The New York Times“ tesugebėjo po kablelio parašyti:„…teigia Palestinos oficialūs atstovai“. Izraelio versija nepateko nei į antraštę, nei į tolimesnį tekstą. (Čia narstomo teksto originalas: „Israeli strike on hospital kills hundreds, Palestinian officials say”.)

Taigi pirmas dalykas, kurio nusitvėrė nemaža dalis pasaulio žiniasklaidos, buvo žinutė iki kablelio: „Izraelio smūgis pražudė šimtus“. Dabar jau teigiama, kad šiuo konkrečiu atveju Izraelis pralaimėjo pirmąsias informacinio karo valandas, kadangi ... ėmė tikrinti faktus.

Tačiau tiek JAV, tiek Izraelis ir toliau tikrina faktus. Vadinasi, ir toliau pralaimės informacinius mūšius. „The New York Times“ ir kita panaši žiniasklaida siekia išlaikyti dviprasmišką „informacinę pusiausvyrą“, nors teroristų smūgis Gazos ligoninei patvirtintas vaizdo įrašais iš įvairių kampų.

Demonstrantai visame pasaulyje rikiuojasi priešingose barikadų pusėse ne pagal faktus, kurie mažai kam rūpi, o pagal išankstinę istorinių naratyvų „teisybę“. Ant svarstyklių dedami politikų pareiškimai. Spalio 18 d. JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad ne Izraelis kaltas dėl ligoninės atakos. Dieną prieš tai, Jordanijos karalius Abdullah II pareiškė, kad kaltas Izraelis.

Pridurkime, kad Jordanija ir Egiptas neįsileidžia pabėgėlių iš Gazos. Šį faktą užtemdo humanitarinio svaigulio apimtų „palestiniečių draugų“ tiražuojamas vaizdas: maisto, vandens, elektros stygių patiriantys Gazos gyventojai. Vaizdas, beje, yra teisingas.

Iškart po spalio 7 d. pasipylę komentarai Lietuvos žiniasklaidoje, net ir solidžiuose kanaluose, dažnai yra minėto vaizdo pakartojimas. Vienu atveju net kilo įspūdis, kad iš ekrano kalba „Hezbollah“ šiitų atstovas ar atstovė. Svaičiojama apie „Hamas“ legitimumą, Gazos ruožo gyventojų, kurių taip pat daugelis yra „Hamas“ įkaitai, palankumą šiai teroristinei organizacijai ir nė žodžio nepasakyta apie tai, kad Palestinos Autonomijoje 2007 m. įvyko pilietinis karas. Jo išdava — „Hamas“ teroristai jėga įsitvirtino Gazos ruože, nužudę dešimtis Autonomijos pareigūnų.

Nė žodžio nepasakyta, kad maždaug du dešimtmečius „Hamas“ apšaudo Izraelį, beje, ir tuos pačius civilius palestiniečius, raketomis. Nemažai jų savadarbės, padarytos iš vandentiekio vamzdžių, perkamų už ES pinigus. Galbūt, todėl maždaug trečdalis į Izraelį iššautų raketų nukrenta pačiame Gazos ruože. Nepriklausomi stebėtojai 2021 metų gegužę suskaičiavo, kad per mėnesį nuo „paklydusių“ „Hamas“ raketų žuvo 91 palestinietis.

Stambiu planu rodant palestiniečių kančias, nutylima, kad Gazos ruožo blokadą nuo 2007 m. vykdo ne tik Izraelis, bet ir Egiptas. Palestinos Autonomija, išlaikiusi Vakarų Kranto kontrolę ir tik formaliai „vadovaujanti“ Gazos ruožui, bet jo nekontroliuojanti, pati sulaiko piniginius pervedimus ten įsitvirtinusiems „Hamas“ smogikams.

Egiptas nuo Gazos ruožo yra atsitvėręs betonine siena, kaip ir Izraelis, nors priešingai, nei pastarojo, kažkodėl ji nevadinama „Apartheido“ vardu. Egipto nenoras bičiuliautis nestebina, — „Hamas“ yra Egipte uždraustos ir persekiojamos „Musulmonų brolijos“ darinys. Jordanijos pozicija irgi ne tuščioje vietoje atsirado: kodėl reikėtų įsileisti palestiniečius, kurie jau buvo vienąkart išvaryti 1970 m. per Jordanijos vidaus karą?

Padėtis yra tokia sudėtinga, tokia daugiaprasmė, kad dažnas palestiniečių simpatikas Lietuvoje neturi jokio supratimo, ką jis palaiko ir ką turi galvoje, suspaustais kumščiais ir spigiu balsu rėkdamas „Laisvę Palestinai!”

Laisvę kam ir kur? Neturėdami supratimo, ką jie palaiko, jie tuo pat metu tiražuoja „Hamas“ engiamų Gazos ruožo gyventojų vaizdus, ir daužosi į krūtinę už tą patį „Hamas“, kuris ginkluota jėga nuvertė bei išžudė teisėtai išrinktą Palestinos Autonomijos valdžią. Gal jie galėtų nurodyti, kas prieštarauja Palestinos Valstybės de facto įkūrimui?

Oficialiai deklaruojamas „Hamas“ tikslas — ne Palestinos Valstybė, o visos Palestinos „išvadavimas“. Kitaip sakant, visiškas Izraelio sunaikinimas. Bet. Jokios Palestinos Valstybės nebus, kol Izraelis nesunaikins siekiančių jį sunaikinti.

Arūnas Brazauskas, Aurimas Navys, VšĮ Visuomenės informacinio saugumo agentūra

Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti

Siūlome aktyvius mokymus: https://rb.gy/j7rjt80 views0 comments

Yorumlar


bottom of page